Kayseri Bilim Merkezinde 100 saat astronomi

Kayseri Bilim Merkezinde 100 saat astronomi - Kayseri haber

12 Ocak Cumartesi günü 50 farklı ülkede yapılacak olan Astronomi Günleri kapsamında Kayseri Bilim Merkezi'nde de birbirinden farklı etkinlikler yapılacak.


Uluslararası Astronomi Birliği (IAU)'nin, 100. kuruluş yıldönümünü dolayısıyla 'Aynı Gökyüzü Altında' teması ile 2019 yılını 'astronomi yılı' ilan etmesi kapsamında, çok sayıda ülkede gerçekleştirilecek olan etkinliklere Kayseri Bilim Merkezinde de destek verilecek.
'Ayı Gökyüzü Altında' temalı etkinliklere, Kayseri Bilim Merkezi'nde '100 Saat Astronomi' etkinliklerinin ilk ayağı 12 Ocak'da gerçekleştirilecek. Etkinlikte alanında uzman akademisyenlerle bilim söyleşileri, planetaryumda astronomi eğitimleri ve film gösterimlerinin yanı sıra farklı yaş gruplarına hitap eden astronomi temelli atölye uygulamaları da gerçekleştirilecek. Etkinlikler kapsamında 'Yukarı ve Ötesi' adlı fotoğraf sergisi ile evrenin sınırlarında bir gezinti yapılarken özel teleskoplarla güneş gözlemi imkanı da sağlanacak. Etkinlikler, 12 Ocak Cumartesi günü 09.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Etkinlikler kapsamındaki atölyeler için kayıtlar Kayseri Bilim Merkezine yapılabilecek.