Fuat Köktaş: Hayal ettiğim gibi olmadı

Fuat Köktaş: Hayal ettiğim gibi olmadı

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Tekkeköy'de 45 milyon Euro maliyetle yapılan Lojistik Merkezin hayal ettiği gibi olmadığını belirterek, 'Kurulan depolar, işletmeyi çok verimli kılmıyor. Çok pahalı bir işletme mantığıyla kurulmuş. Oysa bu tür yerlerde birimlerin çok ucuza mal edilmesi gerekir' dedi

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara, Haberaks TV Genel Yayın Yönetmeni Ümit Ceylan ve siyasetçi Mehmet Ali Coşkuner'in Haberaks TV ekranlarında ortak sürdürdüğü Seçim 2019 programının konuğu oldu.

ÖZEL TAKİPÇİ OLACAĞIM

Milletvekili Köktaş, programda Samsun'un Tekkeköy ilçesinde yapılan Lojistik Merkez ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Köktaş, "Lojistik Merkez; Avrupa Birliği hibe fonudan 45 milyon Euro destek alarak yapılmış bir proje. Yer seçimi doğru. Çünkü sanayi bölgesi orası, yeni tren yolu var. Ancak açık söylüyorum hayalimdeki Lojistik Merkez OSB'si bu değildi. Benim hayalimde daha farklıydı, kaldı ki olması gereken de oydu. Çünkü gerçeği buydu. Ama o günkü yönetici arkadaşlar niye böyle düşündüler ve neden böyle yaptılar bilmiyorum. Şimdi bakıyoruz işletme kurulan depolar, işletmeyi çok verimli kılmıyor. Çok pahalı bir işletme mantığıyla kurulmuş. Oysa bu tür yerlerde birimlerin çok ucuza mal edilmesi gerekir. Öyle çok giderle mücadele ediyorsunuz ki, 10 centler, 20 centler konuşuluyor. Böyle bir imkan varsa maliyetleri minimize edecek bir kurgu yapmamız gerekirken, burada bu mantığı çok işletemedi arkadaşlar. Ama iş işten geçmiş değil. Geçen gün orayı ziyaret ettim. Boş alanları yatırıma açmamalarını, yatırım yapacak olanlara arsa tahsis etmelerini söyledik. Yatırım yapacaklar kendi pozisyonlarına göre orada imalat yapsınlar. Herhalde bundan sonra bu minvalde ilerler bu iş. Bu noktada da seçimlerden sonra konuyla ilgili özel takipçi olacağım. Çünkü bu benim sektörüm, en iyi bildiğim işlerden birisi" diye konuştu.

ŞEKER FABRİKASI OSB OLUYOR

Son günlerde Samsun gündeminde olan tersane alanına sanayi yapılması konusunda da bilgi veren Köktaş, "Tersane bölgesinde, TİGEM'in tarıma elverişsiz alanıyla birlikte toplam 300 hektarlık bir alan ortaya çıkıyor. Burada bir planlama yapıp daha çok teknolojik ürünlerin üretileceği, savunma sanayi, telekomünikasyon, araç yedek parçalarının üretiminin yapılabileceği bir alan oluşturarak çekim merkezi olabilme konusunda kanaatimiz var. Bu alanın haricinde bir çalışma daha olacak, önce 300 hektarı oluşturmaya çalışacağız. Samsun'da artık teknolojik ürünler üretilmeye başlandı. Bu bölgede de teknolojik ürünleri elde etmek istiyoruz. Bu alanın yetmeyeceği bir durumda Çarşamba Şeker Fabrikasının alanı bin 500 dönüm. Mevcut OSB kadar. Biz Çarşamba Şeker Fabrikasını özelleştirmeden çıkardık. Burası satılmasın dedik. Çünkü artık bu fabrikada şeker üretmek için Çarşamba'dan değil çevre illerden şeker pancarı getirmek gerekiyor. Burasının şeker fabrikası olarak faaliyet göstermeyeceği kanaati bizde oluştuğu için özelleştirmeden ayırdık. Diğer fabrikalar özelleşti. Burası ya Çorum’la ya Turhal’la birleştirilecekti. Buraları alan, Samsun'daki fabrikayı da almış olacaktı, arazisi onun olacaktı. İl başkanlığım döneminde orasının 813 dönümünü tarım dışına çıkartmıştık. 2016'da da OSB kararı verildi. Ama bununla da yetinmeyeceğiz, belki o fabrikaları değerlendirebilecek yatırımcı bulursak OSB kapsamında verebiliriz ya da tekrar OSB'ye ilave ederek, bin 500 dönümde karma OSB yapabiliriz" ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU