Haberler'Çalıkuşu' SAMDOB'ta

'Çalıkuşu' SAMDOB'ta

Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz romanı 'Çalıkuşu', Merih Bahar Çimenciler'in koreografisiyle, SAMDOB sahnesinde hayat buluyor.

'Çalıkuşu' SAMDOB'ta

10. yılını kutlayan Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), mart ayında “Çalıkuşu” balesini sanatseverler ile buluşturuyor. Türk Sanat Müziği eserlerinden seçmelerin yer aldığı, dönemin ruhunu izleyenlerin içine işleyen “Çalıkuşu” balesi, Devlet Sanatçısı Merih Bahar Çimenciler’in koreografisiyle izleyenlere unutulmaz anlar yaşatacak

EŞSİZ ENSTRÜMANLAR EŞLİK EDECEK

Henüz afişleri dağıtılmadan, prömiyer ve ikinci temsilinin biletleri hızla tükenen “Çalıkuşu” balesi, Samsunlu sanatseverlerin yoğun talebiyle 16 Mart 2019 Cumartesi akşamı sahnelenmek üzere programa eklendi. Türk edebiyatının başyapıtları arasında yer alan roman, yaramazlıklarından dolayı “Çalıkuşu” lakabı takılan Feride’nin hayatını anlatıyor. Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’nun sosyolojik ve ekonomik durumunu olduğu gibi gözler önüne seren eserde; idealist, gururlu ve alımlı bir kadın olan Feride, Kamuran ile yaşadığı aşkın hüzünlü bitmesinin acısıyla, seneler boyu Anadolu’nun farklı illerinde öğretmenlik yaparak mutluluğu arar. Samsun Devlet Opera ve Balesi, sanatseverlerin bale eserlerinde duymaya alışkın olduğu Klasik Batı Müziği yerine, Türk Sanat Müziği eşlikli “Çalıkuşu” balesiyle, seyirciye kendini daha yakın hissedeceği bir atmosfer yaşatıyor. Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Orkestrası sanatçılarından oluşan ekip ile dönemin ruhu kanun, bendir, ud ve ney gibi Türk Sanat Müziği’nin eşsiz enstrümanlarıyla sahnede tekrar yaşatılıyor. 2 Mart 2019 Cumartesi akşamı saat 20:00’de prömiyeri gerçekleşecek olan “Çalıkuşu” balesi, 4-16 Mart 2019 tarihlerinde tekrar sanatseverler ile buluşacak.

 SIRADAKİ HABER