HaberlerKötü ruhları kovma ritüeli

Kötü ruhları kovma ritüeli

Bulgaristan'ın Yambol kentinde düzenlenen 'kötü ruhları kovma' ritüelinin canlandırıldığı maske festivali renkli görüntülere sahne oldu.

Kötü ruhları kovma ritüeli

Bulgaristan’ın Yambol kentinde düzenlenen " kötü ruhları kovma" ritüelinin canlandırıldığı maske festivali renkli görüntülere sahne oldu. 3 bin yıllık ritüele birbirinden ilginç maskeler damga vurdu.

Kadim antik çağ geleneği olarak Trakya, Bulgaristan ve Yunanistan'da yaşayan Traklar'dan günümüze yansıyan Bulgaristan’daki maske festivalinde maskeli ve renkli tüylü kıyafetler ile baharın yaklaştığı günlerde kıştan kalan kötü ruhların uzaklaştırılmaya çalışması anlatıldı. Yambol Belediyesinin düzenlediği etkinlikte tüylü, boynuzlu, büyük maskeler takmış, farklı giyimleriyle dikkat çeken gruplar, kötü ruhların maskeler ve çan sesiyle kovulmasını canlandırdı. Festivale Bulgaristan’ın çeşitli şehirlerinden binlerce kişi katılırken, Türkiye’den de fotoğraf sanatçıları kadim festivale büyük ilgi gösterdi.

Korkutucu maskeler damga vurdu

El yapımı " kuker" maskeler ve üstlerindeki sayıca fazla çanlarla hünerlerini sergileyen grupların Trak savaşçılarını temsilen giydikleri kıyafet ve çanlarla çıkardıkları sesler ilgi topladı. 3 bin yıllık ritüele birbirinden ilginç maskeler damga vurdu. Festival, Yambol’da bugün sona eriyor.

bulgaristan kuker  


SIRADAKİ HABER