HaberlerSamsun haberİlçenin tek kadın muhtarı yeniden aday

İlçenin tek kadın muhtarı yeniden aday - Samsun haber

Samsun'un Asarcık ilçesinin tek kadın muhtarı Sündüs Artış, mahallesi için çalışmaya devam etmek istiyor

İlçenin tek kadın muhtarı yeniden aday

 Samsun'un Asarcık ilçesinde eşinin yaptığı şaka üzerine muhtarlık hayatı başlayan, Alişar Mahallesi'nin ilk, ilçenin tek  kadın muhtarı Sündüs Artış, mahallesi için çalışmaya devam etmek istiyor

Evli, 4 çocuk, 2 torun sahibi 42 yaşındaki Sündüs Artış, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri için ikinci dönem adaylığını koydu. 336 nüfuslu ve 2012'de Büyükşehir Yasası ile mahalle statüsüne kavuşan Alişar'da, 228 seçmenin 190'ının oyunu alarak muhtar seçilen Artış'ın karşısına bu seçimde rakip çıkmadı.

HEDEFİM; İŞ İMKANI OLUŞTURMAK

Sündüs Artış, muhtar olmaya, bir akşam ailece çay içip sohbet ederken, eşinin kendisine şakayla, "Hanım sen muhtarlık yapabilir misin?" diye sorması üzerine karar verdiğini söyledi. Artış, beş yıl içinde elinden geldiği kadar hizmet etmeye çalıştığını ifade etti. Köyünün altyapı sorununu çözdüğünü, ışıklandırmasını ve caminin bakım ve onarımını yaptırdığını anlatan Artış, "Önceden yol yoktu, beton yol çalışması yaptık, okulun bakımları, onarımını yaptım, bahçe duvarını kendi imkanlarımla yaptım. Köye cenaze aracı, morgu hepsini aldım. Gözle görünen ne varsa elimden geldiği kadar yapmaya çalıştım" dedi. İkinci dönem muhtar seçilmesi halinde kadınlar için iş imkanı oluşturmayı hedeflediğini vurgulayan Artış, "Asarcık kırsal bir bölge ve genellikle insanlar inşaatla geçiniyor. Gerek erkeklerin gerek kadınların iş imkanı çok yok. Şimdi mahallemde ileriye dönük kadınlara özel bir iş sahası yaptırmak istiyorum" şeklinde konuştu.

Köy sakinleri ise muhtarlarını başarılı bulduklarını ve çalışmasından memnun olduklarını dile getirdi. SIRADAKİ HABER