HaberlerSamsun haberGereken cevap verilecek

Gereken cevap verilecek - Samsun haber

Samsun 100. Yıl Platformu Sözcüsü Emin Kırbıyık, 513 Yunan Derneği'nin 2019'u Pontus soykırım yılı ilan ettiğini belirterek, 'Bu konuda gereken cevabı vereceğimizi düşünüyorum' dedi

Gereken cevap verilecek

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 19 Mayıs 1919'da  Samsun'a çıkışının 100. yıl dönümü dolayısıyla  Samsun'da sivil toplum kuruluşlarının yapacağı kutlama ve anma programlarına öncülük etmek üzere kurulan  Samsun 100. Yıl Platformu, kutlamaları organize edecek ve yürütmeyi sağlayacak kurulları belirledi.

EN GÜZEL ŞEKİLDE KUTLAYACAĞIZ

Mimarlar Odası Samsun Şubesi Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda konuşan Samsun 100. Yıl Platformu Sözcüsü Emin Kırbıyık, "100. yıl etkinlikleri kapsamında yapılacak etkinlikleri yürütmek için kurulları oluşturduk. Üyelerimizden biri Polis Okulu'nun karşısındaki parkını 100. Yıl Botanik Parkı olması için Büyükşehir Belediyesine bağışladı. Oranın yapımını 19 Mayıs'a yetiştireceğiz, Atatürk büstü ve bayrak direği talebimiz oldu ve bu konuda da söz aldık. 19 Mayıs 1919'un, 100. yıl dönümünü layık olduğu şekilde kutlamak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Kırbıyık, 513 Yunan Derneği'nin 2019'u Pontus soykırım yılı ilan ettiğini belirterek, "Kastamonu, Sinop, Amasya, Samsun, Tokat, Ordu, Giresun, Erzincan, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin, Pontus-Rum devleti sınırları içerisinde gösterilmiş. Bu konuda gerekli işlemleri yapacağız ve cevabımızı hazırlayacağız" diye konuştu.

Şükrü Berk ASKARSIRADAKİ HABER