HaberlerSamsun haberBaşkan Şenol Kul, 'Terme'yi su ile barıştırdık'

Başkan Şenol Kul, 'Terme'yi su ile barıştırdık' - Samsun haber

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, DSİ tarafından Miliç bölgesinde yapılan çalışmaları inceledi. Kul, 'Terme'yi su ile barıştırdık, deniz ile buluşturduk' dedi

Başkan Şenol Kul, 'Terme'yi su ile barıştırdık'

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Devlet Su İşleri (DSİ) 7. Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilerek Terme ilçesi Miliç bölgesinde yapımına başlanan denize çıkış yapıları çalışmalarında incelemelerde bulundu. Çalışmalar ile ırmak ve derelerin denize çıkış ağızları daha derin noktalara ötelenirken, projenin tamamlanması ile beraber bu bölgelerde suyun deşarjı da rahatlayacak. İhale kapsamında Terme ve Çarşamba ilçesi sınırları içerisinde 9 adet denize çıkış yapısı yapılacak. Yaklaşık bir ay sonra bitirilmesi planlanan projede yaklaşık olarak denizin her iki tarafına taş tahkimatı ile 400 metrelik yapı inşa ediliyor. Çalışmalar; Miliç Irmağı’nın tamamlanmasından sonra turizm değerleri ile ön plana çıkan Gölyazı-Simenit bölgesinde devam edecek.

DENİZ TURİZMİNİ ÖN PLANA ÇIKARDIK

Başkan Kul, taşkın esnasında ve kum hareketleri ile dere ve ırmakların denize çıkışının engellenmesi ile tarım ve yerleşim alanlarının su altında kaldığını ifade ederek, projenin Terme için çok önemli olduğunu belirtti. Kul, “Terme sahilleri sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada tanınan, turizmin göz bebeği ve yerli, yabancı herkesin tercih ettiği bir turizm cenneti haline geldi. Çalışmanın yapıldığı alana yakın mavi bayraklı plajımız, yaz boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından dolup taştı. Yaklaşık 45 kilometrelik sahile sahip ilçemizde, deniz turizmini ön plana çıkarmak için projeler ürettik. Terme Çayı'nda çok büyük ıslah çalışması gerçekleştirildi. Irmak yatağı hem genişletildi hem de derinlik kazandırıldı. Halkımız Terme'de sahil ile şehri birbirine bağlayan Terme Çayı üzerindeki Yeni Köprü'nün sahil kısmından başlayarak denize kadar yaklaşık 4 kilometrelik bölümde tekne ile gezme fırsatı yakalayacak” diye konuştu.

 SIRADAKİ HABER