HaberlerEnflasyona seçim ayarı

Enflasyona seçim ayarı

TÜKODER Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını öne sürerek, 'Bu bir aldatmacadır, seçim ayarıdır' dedi.

Enflasyona seçim ayarı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılı şubat dönemi tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve yurt içi üretici fiyat endeksini (Yİ-ÜFE) açıkladı. Buna göre, TÜFE'de 2019 yılı şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,16, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,67 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 17,93 artış gerçekleşti. Gıda fiyatlarındaki yıllık enflasyon ise yüzde 29.25 oldu. Enflasyon oranlarını değerlendiren Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODERSamsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, rakamların gerçeği yansıtmadığını söyleyerek tepki gösterdi. 

TÜKETİCİ UYANIK OLSUN

TÜİK tarafından yapılan açıklamada enflasyonun bir önceki aya göre yüzde 0,16 arttığı ve yıllık yüzde 19,67 olarak hesaplandığı ifade eden Başkan Yaktı, “Başta gıda ve sağlık ürünleri olmak üzere tüm ürünlerin fiyatları artmaya devam ettiği koşullarda açıklanan TÜİK verileri her zaman olduğu gibi gerçeği yansıtmaktan uzak. Her şeyin fiyatı ortada aslında. Biz açıklanan enflasyon oranlarına inanmıyoruz. Özellikle düşük gösterildi çünkü seçime çok az bir zaman kaldı. Bu bir aldatmacadır, seçim ayarıdır. Bugün aldığınız bir ürünü yarın aynı fiyata bulamıyorsunuz. Geçen yıl 50 liraya doldurduğunuz bir fileyi, bugün 150 liraya dolduruyorsunuz. Gıda fiyatlarında yıllık enflasyonun yüzde 29,25 olduğunu söylüyorlar ama temel gıdaların çok daha arttığını ve tüketicinin birçok kalemde alışveriş yapamadığını biliyoruz. Tüketicilerimizi uyanık olmaya davet ediyoruz" diye konuştu. 

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER