Mehmet Kundak'tan çağrı! Kumpası YSK bozmalı

Mehmet Kundak'tan çağrı! Kumpası YSK bozmalı

CHP İl Başkanı Mehmet Kundak, YSK'ya çağrıda bulundu. Kundak, 'YSK, iktidarın gücünü kullanarak demokrasiye karşı kurulan kumpası bozmak zorunda' dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanlığı, düzenlediği basın açıklamasıyla Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) çağrı yaptı. İl binasında yapılan basın açıklamasında konuşan Başkan Mehmet Kundak, İstanbul'da devam eden süreç hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

HUZURSUZLUK YARATIYOR

Kundak, yerel seçimlerin üzerinden 10 gün geçmesine rağmen İstanbul'da sürecin sonlanmadığını belirterek, "Bu konunun bu aşamalara gelmesi ülkede huzursuzluğa yol açtı. Yurtdışında da Türkiye'nin imajı hakkında çok kötü sonuçları var. YSK, yasalara ve daha önce aldığı kararlara uymak zorunda. Seçimde kaybedenlerin, devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmeli. YSK, 'Demokrasi değil, seçimsiz bir Türkiye' isteyen iktidara dur demeli. YSK, 'Hukukun üstünlüğü mü, iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu?' sorusuna cevap vermeli" ifadelerini kullandı.

DEMOKRASİDEN YANA OLMALI

Kundak, yasa dışı gerekçelerin reddedilmesi gerektiğini söyleyerek, "İktidarın gücünü kullanarak, demokrasiye karşı kurulan kumpası YSK bozmak zorunda. Bu YSK'nın tarihsel sorumluluğu. YSK, iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler olmadığını, demokrasiden yana kararlarıyla göstermek zorunda. Sayın Cumhurbaşkanı daha önce yaptığı açıklamada, 'Yüzde 50 artı bir oy seçilmek için yeterli' demişti. İstanbul'da hukuka uygun olarak gereken yapılmalı. Süreç daha fazla uzamamalı" diye konuştu.

Şükrü Berk ASKAR