Haberler'Zımba' gibi dergi yayında!

'Zımba' gibi dergi yayında!

Samsun'da 17 yıldır faaliyet gösteren İğne Deliği Gençlik Merkezi gönüllüsü gençler, seslerini ve sorunlarını duyurabilmek için hazırladıkları 'Zımba' isimli dergi ilk sayısını yayımladı

'Zımba' gibi dergi yayında!

Samsun'un Atakum ilçesinde 2003 yılında kurulan İğne Deliği Gençlik Merkezi'ndeki gönüllü gençler bir ilke imza atıp, kolektif olarak dergi hazırladı. Titiz çalışmalar sonrasında "Zımba" adını verdikleri derginin ilk sayısını hayata geçiren gençler büyük alkış aldı.

GENÇLERİN ELİNDEN ÇIKTI

Derginin hayata geçmesinin gönüllü gençleri çok heyecanlandırdığını kaydeden Toplum Gönüllüleri Vakfı Samsun Temsilcisi ve aynı zamanda TOG İğne Deliği Gençlik Merkezi Koordinatörü Oğuzhan Öztanır, "Gençlerin kendilerini ifade etmekte zorlandıkları, okudukları alanlarla alakalı deneyimlerini ve doğru bilinen yanlışları anlatmak istedikleri, çevrelerinde gördükleri sorunları geliştirmek adına eleştirmek istediklerini duyuyorduk. Bir fikirle, gençlerin elinden yazılacak bir dergi fikri ortaya atıldı. Gençler takipçisi oldu bu fikrin ve çalışmalarını sürdürmek adına koordinasyon ekibini kurdu. Birbirinden farklı kültürden, farklı siyasi görüşten gençler derginin içeriğine karar verdi, hayata geçirdi. Nisan ayımızla başlangıcımızı yaptık. Gençlere gerçek temasla yaklaşıldığı ve alan açıldığı zaman, kendi farklılıklarıyla inanılmaz işleri hayata geçiriyorlar’’ diye konuştu.

DESTEĞE İHTİYAÇ VAR

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinden ve Gençlik Merkezi’nin gönüllülerinden Gülşen Demirkol ise, "Gençlik Merkezi hem öğretiyor hem de güçlendiriyor. Kendimizi bir yandan keşfederken, yeni bir şeyler üreterek hayata imza atıyoruz. Dergimizin ismini kurma aşamasında çok zorlandık. Yazılarımız hazırdı ama ismimiz ortada yoktu. Zımba, hem birbirinden farklı ve sayıca fazla kağıtları bir araya getiriyor hem de zımba gibi gençlik anlamında da gördüğümüz için bu ismi verdik. Çok çaba gösterdik. Bu yolculuğumuzda özel ve kamu kuruluşlarının yanımızda olmasını istiyoruz, buna ihtiyacımız var’’ dedi.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER