HaberlerBilişsel çıraklık çalıştayı

Bilişsel çıraklık çalıştayı

Atakum RAM ve OMÜ PDR iş birliğiyle düzenlenen 'Bilişsel Çıraklık' çalıştayında, uzman psikolojik danışmanlar, tecrübelerini 4. sınıf öğrencilerine aktardı

Bilişsel çıraklık çalıştayı

Atakum Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü (PDR) iş birliğiyle düzenlenen ‘Bilişsel Çıraklık’ çalıştayında, uzman psikolojik danışmanlar tecrübelerini 4. sınıf öğrencilerine aktardı.

HAYATA ANLAM KATACAKLAR

Yapılan çalışmanın ülke için örnek bir çalışma olduğunu belirten Atakum Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Ali Cengiz Ciğerci, “Bilişsel Çıraklık olarak nitelendirdiğimiz çalıştay da amacımız, uzman olarak çalışan rehber öğretmenlerimizin karşılaştıkları vakaları öğrencilerimize anlatarak, çözüm yolları üzerinde tartışmalarını sağlamak. Öğrencilerimiz mesleğe başladıkları gün, insana dokunacaklar, bu bilgi ve birikimlerle hayata anlama katacaklar, yön verecekler” şeklinde konuştu.

SAHA DENEYİM İSTİYOR

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şube Başkanı Oğuz Özat ise, “Okulda teoriyi ve uygulamalı eğitimi çok güzel şekilde aldınız. Ben de OMÜ mezunuyum. Çünkü OMÜ mezunun sahadaki farkını görmüşümdür. Çok iyi bir eğitim alıyorsunuz. Üniversite ile saha çok farklı. Saha yaşantı, deneyim istiyor. Birkaç ay sonra sahada bizimle olduğunuz zaman bugün ki çalıştay öğrencilerimizin işine çok yarayacak” dedi.

USTA-ÇIRAK İLİŞKİSİ

Atakum Milli Eğitim Müdürü İrfan Yetik, “Alanında uzman arkadaşlarımız tecrübelerini, 4. sınıf öğrencilerine aktardı. Buna usta, çırak ilişkisi diyebiliriz. OMÜ PDR gerçekten alanında uzman hocaları ile Türkiye’de söz sahibi bir bölüm” diye konuştu. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seher Balcı Çelik ise, “Çalıştayımız, öğrenciler için çok faydalı olacağına inanıyorum. Öğrencilerimiz mezun olduklarında birçok kişiye dokunacaklar” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından alanında uzman psikoljik danışmanlar tarafından 12 farklı konu başlığı altında çalışmalar yapıldı.

Erdinç YILDIZ

 SIRADAKİ HABER