HaberlerSamsun haberKoç Spor Fest Üniversite Oyunları Samsun'da

Koç Spor Fest Üniversite Oyunları Samsun'da - Samsun haber

Koç Holding Kurumsal Marka Koordinatörü Okyar Tuncel, 'Ülkemizin en büyük gençlik ve spor organizasyonu olmasından gurur duyduğumuz Koç Spor Fest'i, 19 Mayıs 1919 ruhu ile buluşturacak olmanın heyecanı içindeyiz' dedi

Koç Spor Fest Üniversite Oyunları Samsun'da

19 Mayıs 1919’un 100'üncı yılı etkinlikleri kapsamında 10-17 Mayıs tarihlerinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) 14. Koç Spor Fest Üniversite Oyunları gerçekleştirilecek. Türkiye’nin en geniş katılımlı gençlik ve spor festivali Koç Spor Fest, bu yıl 14’üncüsü düzenlenen ve 62 branşta 26 bin üniversiteli sporcunun yarıştığı bahar etabında coşkulu bir finale imza atmaya hazırlanıyor. Dün, OMÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde festival hakkında basın açıklaması düzenlendi.

EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK

Koç Holding Kurumsal Marka Koordinatörü Okyar Tuncel, toplantının açılışında yaptığı konuşmasında, "Çok heyecanlı ve gurur tablosu etkinliğimizi duyuruyoruz. Koç Spor Fest, bir eğlence festivali olarak ortaya çıkmıştı. 2009 senesinden itibaren ise ülkemizdeki en geniş gençlik ve spor festivalinin temelini attık. Koç Spor Fest'in 14. yılında 62 farklı branşta 26 bin üniversite öğrencisi olimpiyat ruhunu memleketin her yanına taşıyor. Şimdiye kadar 38 farklı şehirde 40 üniversiteye gittik. 105 festivalde sahada 4 milyon, sosyal medyada 12 milyon gence temas ettik. Dev bir organizasyon olan Koç Spor Fest'in gençlerle her sene teması artıyor. Bu sene çeşitli aktivitelerle projemizi daha kapsamlı hale getirdik. Bu sene 10 farklı branşta, 6 bin üniversiteli sporcu ve antrenör katılacak ve şehir ekonomisine büyük katkı sağlayacak" ifadelerini kullandı.

BÜYÜK YÜRÜYÜŞ 13 MAYIS'TA

Tuncel, Koç Fest'i Samsun'da düzenlemekten dolayı mutlu ve gururlu olduklarını belirterek, "Samsun'da Koç Spor Fest'i 19 Mayıs'ın 100. yıldönümünde yapmaktan dolayı büyük heyecan içerisindeyiz. 19 Mayıs 1919'u Samsun'a yakışacak şekilde kutlamayı önemsiyoruz. 13 Mayıs'ta yapacağımız büyük yürüyüşün adını '19 Mayıs'ın 100. yılında, yürüyoruz yolunda' olarak belirledik. Saat 17.00'de Cumhuriyet Meydanı'nda toplanıyoruz, saat 18.00'de ise yürüyüşe geçiyoruz. Bin 919 metrelik bayrağımızla yapacağımız yürüyüşün ardından Tütün İskelesi'nde olacağız. Belediye tarafından kurulan çadırda iftar verilecek, iftarın ardından ise konserler olacak. Koç topluluğu olarak Atatürk'ü anlamaya önem veriyoruz" sözlerini kaydetti.

GURURLUYUZ

Ardından konuşan Serbest Dalış Dünya Şampiyonu ve milli sporcu Yaren Türk, "OMÜ olarak Koç Fest'e ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Gençler olarak bu anlamlı yürüyüşte en önde yerimizi alacağız. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk kalbimizde yaşıyor, yaşamaya devam edecek" dedi. Milli atlet Musa Tüzen ise, "Bu organizasyona 4 yıldır katılıyorum. Bu ortamı bize sağlayan herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

HEYECAN KAZANDIRIYOR

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Sait Bilgiç, "Adını taşıdığımız 19 Mayıs'ın anlamının farkında olan bir üniversite olarak bu organizasyonun içerisinde olmaktan dolayı gururlu ve mutluyuz. 19 Mayıs 1919, Türk milletinin tüm dünyaya esareti kabul etmeyeceğini ilan ettiği bir tarih. Biz o günü anmanın yanında anlamak için birçok etkinliğin içinde yer alıyoruz. Bu etkinliklerle ilgili talep bize geldiğinde, OMÜ olarak seve seve yer alacağımızı söyledik. 10-17 Mayıs tarihleri arasında yapılacak bu organizasyon sayesinde 100. yıl etkinlikleri de heyecan irtifası kazanacak" ifadelerini kullandı.

MUTLULUK DUYUYORUZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de, gençleri Samsun'da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, "Böylesine önemli bir gençlik şölenine ülkemizin müstesna kenti Samsun, 10-17 Mayıs tarihlerinde ev sahipliği yapacaktır. Hepimizin çok iyi bildiği gibi Samsun, Kurtuluş Mücadelesinin ilk meşalesinin yakıldığı tarihi öneme sahip bir kenttir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkışının 100'üncü yılında, geleceğimizin yegâne emanetçisi olan gençlerimizi Samsun’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz" sözlerini kaydetti.

KOÇ FEST COŞKU KATTI

Samsun Valisi Osman Kaymak, Milli Mücadele'nin Samsunlulardan alınan ilhamla başladığını vurgulayarak, "100 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti yoktu. Osmanlı Devleti yıkılmış, Anadolu ve İstanbul işgal altındaydı. Böyle karabulutların döndüğü, yoksunluğun ve çaresizliğin olduğu bir ortamda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Samsun’a geldi. Milli mücadeleyi Samsunlulardan aldığı ilhamla başlattı. Dolayısıyla ilk adımın atıldığı kent olmaktan onur duyuyoruz. Bu ruhun gençlere aktarılması çok önemli. Bize bugünleri armağan eden atalarımızı unutmamamız lazım. Koç Spor Fest’e etkinliklerine Samsun’u alarak 100. Yıl coşkusuna değer kattıkları için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Şükrü Berk ASKARSIRADAKİ HABER