HaberlerBakan Akar açıkladı! İşte yeni bedelli askerlik ücreti

Bakan Akar açıkladı! İşte yeni bedelli askerlik ücreti

Mili Savunma Bakanı Hulusi Akar, katılıdğı bir televizyon kanalında bedelli askerlik ücretini açıkladı. Peki 2019 bedelli aslerlik ücreti ne kadar olacak? İşte Bakan Akar'ın açıkladığı yeni sistemdeki bedelli askerlik ücreti.

Bakan Akar açıkladı! İşte yeni bedelli askerlik ücreti

Milyonlarca asker ve asker adayını yakından ilgilendiren yeni askerlik düzenlemesine ilişkin Mili Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik ücretinin kaç lira olacağını da açıkladı.

EN KISA ZAMANDA TAMAMLAYACAĞIZ

Mili Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Bu çalışma mükemmel olsun diye hem gençlerimiz şahsi, mesleki gelişimlerini bir taraftan sağlarken diğer taraftan da Silahlı Kuvvetlerimizin artan ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayabilmek bakımından iyi bir sistem, mükemmel bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bu nedenle de bakanlıklarla, diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla yoğun bir koordinasyon, temas içindeyiz. Olayları her aşamasında ilave bazı görüşler, ilave bazı teklifler gelmekte. Onların çalışılmasından dolayı biraz gecikme oldu. Önümüzdeki günlerde en kısa zamanda, çok yoğun bir şekilde çalışılıyor, bunu tamamlayıp Cumhurbaşkanlığı makamına sunmak durumundayız. Buna gayret gösteriyoruz. İnşallah en kısa zamanda bunu tamamlayacağız." dedi.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Bakan Akar, 'İlave görüş ve teklifler geliyor. En kısa zamanda tamamlayıp Cumhurbaşklanlığı'na göndereceğiz. Bedelli askerlik ücreti yüksek deniyor ama erlere maaş vereceğiz. Kendi içinde birbirini karşılaması için bu ücreti öngördük. Yaklaşık 30 bin TL bu şekilde olunca sistem kendini döndürebilecek" dedi.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİNDE SON DURUM

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre yeni askerlik sistemi ile ilgili kanun Mayıs ayında TBMM’de görüşülecek. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, yeni askerlik düzenlemesine ilişkin "Muhtemelen nisan ayında gelir. Hem Cumhurbaşkanımız hem de grup başkanımız bu yönde bazı açıklamalar yaptılar. Nisan ayı içerisinde bu şekillenir ve TBMM'nin gündemine gelir öyle gözüküyor" ifadelerini kullanmıştı. Meclis 30 Nisan'da açılması düşünülüyordu ancak TBMM yeniden çalışmalarına YSK'nın İstanbul kararını açıklamasından sonra çalışmalarına devam etmesi bekleniyor. Yeni askerlik sistemiyle ilgili ise, diğer bakanlıklarla sürdürülen koordineli çalışmalarda son aşamaya gelindiği, tekliflerin kanun taslağına konulduğu ve bakanlıkların mutabık kalması durumunda Cumhurbaşkanlığı onayına sunulacağı ifade edildi.SIRADAKİ HABER