HaberlerSamsun haberUğur Okulları'nda 100'üncü yıl coşkusu

Uğur Okulları'nda 100'üncü yıl coşkusu - Samsun haber

Uğur Okulları'nın 1919 öğrencisi ve öğretmeni, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919'da Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 100'üncü yıl dönümü kutlamak için Samsun'da buluştu

Uğur Okulları'nda 100'üncü yıl coşkusu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla Uğur Okulları’nın 1919 öğrenci ve öğretmeni Samsun'da buluştu. 100'üncü yıl kutlamaları kapsamında Tütün İskelesi'nden buluşan Uğur Okulları, bando takımıyla kortej yürüyüşü yaparak Atatürk Anıtına yürüdü. Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu, öğrencilerle birlikte Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı’nın ardından Türk bayraklarıyla birlikte coşkuyla İzmir Marşı söylendi.

AMACIMIZ; MİLLİ MÜCADELE RUHUNU AŞILAMAK

İstiklal Marşı'nın ardından konuşan Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu, Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesi’nin 100. yılını kutlamak amacıyla Anadolu’nun çeşitli illerinden 1919 öğrenci ve öğretmenin Samsun'a geldiğini belirtti. Uğur Okulları Genel Müdürü Kulaberoğlu, "1919 yavrumuzla birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Kurtuluş Mücadelesini kutlamak amacıyla Samsun'da bir araya geldik. Anadolu’nun çeşitli illerinden gelen 1919 yavrumuza, Milli Mücadele ruhunu bir kez bu anlamlı projeyle aşılamak istedik" dedi.

HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ YAPILDI

Atatürk Anıtı önünde yapılan program sonrasında öğrenciler bando eşliğinde kitap tanıtım programı ve sergisi açılışı için Bulvar AVM’ye yürüdü. Bulvar AVM'de düzenlenen etkinlik ilk olarak halkoyunu gösterisi ile başladı. Yapılan halk oyunları gösterisinin ardından Türkiye'nin dört bir yanındaki Uğur Okulları öğrencilerin yazdığı öyküler ve yaptıkları resimlerden oluşan ‘Atatürk’e Uğurlu Kalplerden Öyküler’ isimli kitabın tanıtımı gerçekleştirildi. Yoğun ilgi gören sergide çevredeki vatandaşlar hayranlıklarını gizleyemedi.

KİTABIN GELİRİ DARÜŞŞAFAKA’YA BAĞIŞLANACAK

Uğur Okulları’nın Türkiye genelindeki okullarında okuyan lise öğrencilerinin yazdığı 100 öykü seçildi. 100 ortaokul öğrencisi de bu öyküleri anlatan 100 resim yaptı. Hazırlanan öykü ve resimler bir araya getirilerek Atatürk’e ‘Uğurlu Kalplerden Öyküler’ isimli kitap hazırlandı. Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu, ‘Atatürk’e Uğurlu Kalplerden Öyküler’ kitabının satışından elde edilecek gelirin Darüşşafaka’ya bağışlanacağını belirti.

100 ÖĞRENCİ 100 ÖYKÜ KALEME ALDI

‘Atatürk’e Uğurlu Kalplerden Öyküler’ kitabının tanıtımında konuşan Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu, "Yarım asrı aşkın süredir Atatürk’ün gösterdiği hedef, çağdaş uygarlık çizgisinde eğitimini sürdüren Uğur Okulları, bu projeyi hayata geçirdi. Uğur Okulları öğrencilerinin hayata geçirdiği bu anlamlı proje bizi bugün buraya getirdi. 19 Mayıs’ın 100’üncü yılı kapsamında öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin emekleriyle kaleme alınan ‘Atatürk’e Uğurlu Kalplerden Öyküler’ kitabımızı sizlerle buluşturmanın, bütün ülkemizin kamuoyu ile buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

50 İLDEN 137 OKUL KATILDI

‘Atatürk’e Uğurlu Kalplerden Öyküler’ kitabın içeriğini hakkında bilgi veren Kulaberoğlu, "Türkiye genelindeki yaklaşık 50 ilde bulunan 137 Uğur Okulumuzun öğrencileri, Atatürk’ün Milli Mücadeleyi fiilen başlattığı Samsun’a çıkış tarihi olan 19 Mayıs’ın 100’üncü yılı için bir araya geldi. Proje kapsamında lise öğrencilerimiz, Atatürk’ü anlatan öykülerini, hissettiklerini kaleme aldı. Ardından ortaokul öğrencilerimiz ise lise öğrencilerimizin kaleme almış olduğu öykülerden seçilen 100 eser için resimlerini yaptılar, öyküleri resmettiler" dedi.

KAPAK YARIŞMASINI BAŞKENT KAZANDI

Kulaberoğlu, "Daha sonra bu öyküler ve resimler bir araya getirildi. Ardından kitabın kapağının tasarımı için Türkiye genelindeki öğretmenlerimiz arasında bir kapak resmi yarışması düzenledik ve kitap kapağımızı bu şekilde belirledik. Kitap kapağı yarışmamızı Ankara Yaşamkent Kampüsümüzden Rafye Kemba Ergül Kazandı. Huzurunuzda yarışmayı kazanan Rafye Kemba Ergül'ü bir kez daha tebrik ediyorum" diye konuştu. Etkinlik, Kulaberoğlu ve kampüs müdürlerinin sergi gezisinin ardından don buldu.

Mustafa CİVELEK

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da kadro netleşiyor

1 Samsunspor'da kadro netleşiyor

Samsun Türkiye'de 4. sırada

2 Samsun Türkiye'de 4. sırada

Fındık fiyatları ne kadar? 03 Haziran Çarşamba il il güncel fındık fiyatları

3 Fındık fiyatları ne kadar? 03 Haziran Çarşamba il il güncel fındık fiyatları

Samsun'da kavşakta iki otomobil çarpıştı

4 Samsun'da kavşakta iki otomobil çarpıştı

Boyayı, yoğurt zannederek yedi, Samsun'da kurtarılamadı

5 Boyayı, yoğurt zannederek yedi, Samsun'da kurtarılamadı

Domuz avında arkadaşı tarafından öldürüldü

6 Domuz avında arkadaşı tarafından öldürüldü

Arazi kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

7 Arazi kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

Samsun'da kayıp genç bulundu

8 Samsun'da kayıp genç bulundu

Samsun'da uzman çavuşa fetö gözaltısı

9 Samsun'da uzman çavuşa fetö gözaltısı

Samsun'un Bafra Ovası'nda dikimleri başladı

10 Samsun'un Bafra Ovası'nda dikimleri başladı


SIRADAKİ HABER