HaberlerSamsun haberRamazan ayında beslenme ve kilo kontrolü

Ramazan ayında beslenme ve kilo kontrolü

Ramazan ayında beslenme ve kilo kontrolü

Medicana International Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Dyt. Hüban  Gönülol, ramazan ayında beslenme ve kilo kontrolü konusunda bilgi verdi

Medicana International Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Dyt. Hüban  Gönülol, “Bu yıl da ramazan ayının  yaz günlerine rastlaması nedeni ile oruç tutanların sağlıklarına daha fazla önem vermeleri gerekir. İftar ve sahur menülerini seçerken 17 saatlik açlık süresini göz önünde bulundurarak her besin grubunu içeren tok tutan yiyecekler seçilmeli. Ramazanın yemek kültürü açısından en bilinen özelliği iftar sofralarındaki çeşitlilik ve bolluktur. Zengin iftar sofraları bir insanın günlük yiyebileceği miktarın çok daha fazlasını kapsar. İftarda kan şekeri çok düşük olduğundan kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır. Doğru beslenme alışkanlığı ile ramazan ayında kilo kontrolü sağlamak mümkün” dedi.

Ramazan ayında beslenme ve kilo kontrolü

SAĞLIKLI BİR ORUÇ İÇİN SAHURA KALKIN

Gönülol, “Yeterli ve dengeli beslenmenin ramazan ayında da sürdürülebilmesi için sahur öğününü atlamamak gerekir. Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Sahura mutlaka kalkılmalı ve sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, ekmek gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalı, tatlı ihtiyacını da göz önünde bulundurarak meyveye de yer verilmelidir” ifadelerini kullandı.

SU İÇMEK İÇİN SUSAMA HİSSİNİN OLUŞMASINI BEKLEMEYİN

Suyun yaşama için elzem olduğunu ifade eden Gönülol, “Vücuttaki su oranın yeterli düzeyde tutulması hayati önem taşıdığından vücuttan kaybolan miktarda suyun mutlaka alınması zorunludur. Günde ortalama en az 2- 3 litre su içmeye özen gösterilmelidir. Susama hissi duyulmasa bile iftar ve sahur arasında sık sık su içilmelidir. Terle beraber sadece sıvı kaybı değil aynı zamanda mineral kayıpları da oluşmaktadır. Günlük içilen 1-2 adet sade soda mineral kayıplarını yerine koymak için iyi bir çözüm olacaktır” diye konuştu.

İFTAR İÇİN KENDİNİZE ZAMAN TANIYIN

Gönülol, “İftar zamanı geldiğinde yapılan en büyük hatalardan birisi de çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketmektir. Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok hızlı yemek yendiğinde bu süre zarfında yüksek miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilebilir. Bu durum ilerleyen günlerde kilo alımına neden olur. İftarda çorbayla açılış yapmak mideyi ana yemeğe hazırlamak için uygundur. Ancak çorbadan sonra 10 dakikalık bir ara midenin dinlenmesine ve daha kontrollü seçimler yapmanız için size zemin hazırlayacaktır. Ana yemeğe geçtiğinizde yemeklerinizi yavaş yavaş ve iyi çiğneyerek tüketin. Yeterince çiğnenmeyen yiyecekler, sindirim sisteminde sorunlara yol açar ve beyne tokluk sinyali gidene kadar, gereğinden fazla yemek yenmesine neden olur” şeklinde konuştu.

AŞIRI YAĞLI VE HAMURLU YİYECEKLERDEN KAÇININ!

Ramazan ayında yemeklerin pişirme yöntemlerinin de çok önemli olduğunu kaydeden Gönülol, “Yemeklerinizi pişirme yöntemi olarak, kızartma ve kavurma yerine, ızgara, haşlama ve fırında pişirme yöntemlerini tercih edin. İftar sofranızda bol yağlı şarküteri ürünleri, hamur işleri, şerbetli tatlılar ve pide gibi yüksek kalorili, kan şekerini hızlı yükselten ve sindirimi güç besinler yerine sulu yemek, salata ve yoğurt tercih edin. Tatlı olarak posa ve mineral açısından zengin olan meyveler ilk tercih olmalı ve haftanın belirli günlerinde sütlü tatlılar tercih edilmelidir” dedi.

METABOLİZMA HIZI YAVAŞLIYOR

Gönülol, “İlk hafta içinde vücut 16 saatlik açlık süresine ve yemek yeme saatlerine kendini adapte ettikten sonra harcanan günlük enerjiyi düşürerek az enerji harcamaya başlar. Bu nedenle metabolizma hızı yavaşlar. Bu durumda, normalde yediğiniz miktarları azaltmanız gerekir. Porsiyon miktarlarını fazla arttırmadan ve tercih ettiğiniz yemeklerin içeriğine ve pişirme yöntemine dikkat ederek kilo kontrolünü sağlamak ve daha sağlıklı bir şekilde bayramı karşılamak mümkün” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Online Bordro Programı Nedir?
Tüp Bebek İle İlgili Kimsenin Söylemeyeceği Gerçekler
Yumurtalık yetmezliğinde yeni bir yöntem
Samsun'da mutlu eden yardım
Medicana'dan sınav kaygısı seminerleri


SIRADAKİ HABER