HaberlerSamsun haberBahçeşehir Koleji 19 Mayıs ruhuyla buluştu

Bahçeşehir Koleji 19 Mayıs ruhuyla buluştu - Samsun haber

Kurtuluş Mücadelesi'nin başladığı 19 Mayıs 1919'un 100. yıldönümü dolayısıyla Türkiye'nin her yerinden 2 bin 500 Bahçeşehir Koleji öğrencisi, Samsun'da buluştu. Kurtuluş meşalesinin yandığı şehir Samsun'da Atatürk Anıtı'na çelenk bırakan Bahçeşehir Koleji, fener alayı ve konserle 19 Mayıs coşkusunu doyasıya yaşadı

Bahçeşehir Koleji 19 Mayıs ruhuyla buluştu

Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan yola çıkarak Samsun’a ayak basmasıyla başlattığı bağımsızlık mücadelesinin 100. yılı şerefine Türkiye’nin dört bir yanındaki Bahçeşehir Koleji kampüslerinden 2 bin 500 öğrenci ve öğretmen 17 Mayıs’ta Samsun’da buluştu. Bilim, spor, sanat ve robotik alanındaki başarılarıyla Türkiye’yi dünyada temsil eden Bahçeşehir Koleji öğrencilerinin katıldığı buluşma, anlamlı bir konserle sona erdi.

ANITA ÇELENK KONULDU

Saat 13.00’da, 500 öğrenci ile Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan program, akşam saatlerinde 2 bin 500 öğrencinin Çobanlı İskelesi’nde buluşmasıyla devam etti. Öğrenciler, İstanbul’dan yola çıkarak geçtiği illerde bulunan Bahçeşehir Koleji kampüslerinden aldığı bayrağı bir sonraki kampüse teslim ederek 830 km pedal çeviren öğretmenleri Merve Marmara’yı ve Çobanlı İskelesi’ne 1919 metre kala öğretmenlerini karşılayarak birlikte pedal çeviren arkadaşlarını karşıladı. Karşılaşmanın ardından tüm öğrenciler ve bisikletliler Fener Alayı gerçekleştirdi.

YOĞUN KATILIMLI FENER ALAYI

Fener Alayı ile başlayan program, Bahçeşehir Koleji 19 Mayıs Kampüsü’nde öğrencilerden oluşan koronun 19 Mayıs temasıyla şarkılar seslendirdiği konserle devam etti. Davetlilerin yanı sıra konsere; Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel, Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ ve Bahçeşehir Koleji yöneticileri katıldı.

SAMSUNLULAR OLARAK GURURLUYUZ

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Karadeniz Bölge Koordinatörü Sayın Savaş Boyar, "Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Tütün İskelesi’nden Samsun’a çıkışının 100. Yıl dönümü kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlediğimiz fener alayı ve öğrenci konserine yoğun ilgi gösteren öğrenci, öğretmen, veli ve Samsun halkına teşekkür ediyorum. Samsunlular olarak Cumhuriyet yolunda ilk cüreti, ilk cesareti gösterimin, ilk teşkilatı yapmanın, ilk kıvılcımı ateşlemenin haklı gururunu yaşıyoruz. Onun içindir ki yoğun katılımlarıyla bizleri yalnız bırakmayan Samsun halkına bir kez daha teşekkür ediyor, öğrenci, öğretmen ve velilerimizi tebrik ediyorum" ifadelerini kulandı.

BAYRAK YARIŞI

Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ, milli mücadele bayrağının Samsun'a taşınmasının 100’üncü yılında 2 bin 500 öğrenci ile burada olmaktan dolayı gururlu olduklarını dile getirerek, "Bizim için çok anlamlı bir gün. Anadolu halkı bütün imkânsızlıklara rağmen bütün cesaretiyle bir araya geldi ve bağımsızlık mücadelesi için kanının son damlasına kadar bu mücadelenin peşini bırakmadı. Bu bir bayrak yarışı. Eğitim de bu bayrak yarışının en özel hallerinden birisidir. Beden eğitimi öğretmenimiz Merve Marmara, bu bayrak yarışını temsilen İstanbul’dan Samsun’a bayrağımızı bir sonraki kampüste devir teslim yaparak 830 km pedal çevirdi. Bugün burada Türkiye’nin dört bir yanından öğrencilerimizle bu bayrağı yükseltmek için yeniden güven tazeledik. Gençliğe güvenimiz tam. Mustafa Kemal Atatürk, 100 yıl önce burada başlattığı milli mücadele ruhu ve Cumhuriyetimizin ilelebet varlığı için bugünü gençlere armağan etti. Bizler de devraldığımız bayrağı, eğitimle yeni nesillere aktaracağız" sözlerini kaydetti.

BAĞIMSIZLIĞIMIZIN EN BÜYÜK GÜVENCESİ GENÇLER

Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde “Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir” sözlerini hatırlatarak, gençlerin bu sorumluluğu geleceğe aktarma görevini vurguladı. Yücel sözlerine şöyle devam etti: “Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Bandırma vapuruyla buraya gelerek bağımsızlık mücadelesinin ilk adımını atmasının üzerinden tam 100 yıl geçti. Ne mutlu ki yalnızca Türkiye tarihine yazılan değil, verilen mücadeleyle dünyaya örnek olan bu destanın 100. yılını görmek bize nasip oldu. Bizler 200. Yılını göremeyeceğiz ancak bağımsızlığımız sonsuza kadar var olacak. Bu yoldaki en büyük güvence siz gençlersiniz" Hüseyin Yücel konuşmasının ardından Bahçeşehir Koleji'nin sporda, sanatta, robotikte ve bilimde Türkiye’yi dünyada temsil ederek ödüller alan başarılı öğrencilerine teşekkür ederek plaket takdim etti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da trafik kazası: aynı aileden 4 kişi yaralandı

1 Samsun'da trafik kazası: aynı aileden 4 kişi yaralandı

Samsunspor Dünya'da 10 numara

2 Samsunspor Dünya'da 10 numara

Samsun'da kamyon tıra arkadan çarptı: 2 yaralı

3 Samsun'da kamyon tıra arkadan çarptı: 2 yaralı

Samsun'da 220 Bin TL'si dolandırıldı

4 Samsun'da 220 Bin TL'si dolandırıldı

Samsun'da dede ve torunu zehirlendi

5 Samsun'da dede ve torunu zehirlendi

Ordu'daki gökdelenlerin yıkımı 12 gündür sürüyor

6 Ordu'daki gökdelenlerin yıkımı 12 gündür sürüyor

Samsun'daki bu bina yıkımı bekliyor

7 Samsun'daki bu bina yıkımı bekliyor

SAMSUNSPOR MAÇ SAATİNİ BEKLİYOR

8 SAMSUNSPOR MAÇ SAATİNİ BEKLİYOR

22 Şubat Cumartesi Samsun hava durumu

9 22 Şubat Cumartesi Samsun hava durumu

Fındık fiyatları ne kadar? 22 Şubat Cumartesi il il güncel fındık fiyatları

10 Fındık fiyatları ne kadar? 22 Şubat Cumartesi il il güncel fındık fiyatları


SIRADAKİ HABER