HaberlerSamsun haberSamsun'da Mülteci öğrencilerin İstiklal Marşı gururu

Samsun'da Mülteci öğrencilerin İstiklal Marşı gururu - Samsun haber

Samsun Canik Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce başlatılan Arapça Kur'an-ı Kerim ve Türkçe kursuna katılan mülteci öğrenciler yılsonu programı düzenledi. Programda mülteci öğrencilerin İstiklal Marşı'nı ezbere okuması duygusal anlar yaşattı

Samsun'da Mülteci öğrencilerin İstiklal Marşı gururu

Samsun Canik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kardeşeli Derneği ve Canik Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen “Gelecek Çocuklarımızın Olsun” projesi kapsamında Canik Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce başlatılan Arapça Kur'an-ı Kerim ve Türkçe kursuna katılan mülteci öğrenciler yılsonu programı düzenledi. Düzenlenen programda mülteci çocukların, İstiklal Marşı okuması duygusal anlara neden oldu.

BİRLİK BERABERLİK VURGUSU

Program sonunda konuşan Canik Halk Eğitim Merkezi Müdürü Zekeriya Özkan, “İnanıyoruz ki mülteci sorunu diye adlandırdığımız mesele aslında bizim inanç testimizdir. Bu insanlar daha konforlu daha lüks bir hayatin değil hayatlarını kurtarmak için bize bizim topraklarımıza sığındılar. Cesedi kıyıya vuran Aylan Kurdi ve diğerleri için artık çok geç. Ama diğerleri için umut devam ediyor. Onların umudu biziz. Eğitim bu çocuklarımız için lüks değil bir yasam gerekçesidir. Mülteci krizi diye bir nitelemeyi kabul etmiyoruz” dedi. Canik İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Uzunlar ise, “Bu toprakların hep beraber sahibiyiz. Sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. Son olarak konuşan Kardeşeli Derneği Başkanı Prof. Dr. Metin Yılmaz ise “Çocuklarımız, İstiklal Marşı’nı ezbere okurken çok etkilendim, inanıyorum ki gelecek çocukların olacak. Savaştan, kandan ve zulümden arınmış bir dünya çocukları kucaklayacak” dedi. Program sonunda protokol üyeleri tarafından eğiticilere ve kursiyer öğrencilere hediyeler verildi.

Erdinç YILDIZSIRADAKİ HABER