HaberlerUzman Dr. Dikmen uyardı! Viral hepatite dikkat

Uzman Dr. Dikmen uyardı! Viral hepatite dikkat

Medicana Samsun Hastanesi Kl. Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hast. Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen, yaz aylarının gelmesiyle salgın hale gelebilen sarılık, virüs denen mikroorganizmaların oluşturduğu, karaciğerin yaygın iltihabi hastalığı viral hepatit konusunda uyarılarda bulundu

Uzman Dr. Dikmen uyardı! Viral hepatite dikkat

 

Medicana Samsun Hastanesi Kl. Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hast. Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen, viral hepatitler konusunda bilgi verdi. Dikmen, yaz aylarının gelmesiyle salgın oluştuğunu belirterek, "Yaz aylarının gelmesiyle salgın hale gelebilen sarılık, virüs denen mikroorganizmaların oluşturduğu, karaciğerin yaygın iltihabi hastalığıdır. Bilindiği gibi A virüsü ile oluşan sarılık çok daha yaygın ve bulaşıcıdır fakat hafif atlatılır. Ancak B ve C virüsü ile oluşan sarılık kan ile bulaşır ve öldürücü olabilir" ifadelerini kullandı.

TOPLUM SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Dikmen, her yıl 1 milyon kişinin bu hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini vurgulayarak, "Hepatit; kan, cinsel ilişki ve vücut sıvıları ile bulaşıyor. Karaciğerde meydana gelen iltihabi reaksiyon olarak tanımlanan hepatit gerekli önlemler alınmadığında ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Bu hastalığın özellikle de virüs kaynaklı Hepatit B ve Hepatit C türlerindeki kronikleşme riski toplum sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Hepatit tipleri arasında özellikle hepatit B ve C virüslerine bağlı hepatitte kronikleşme riski vardır ve toplum sağlığını tehdit etmektedir. Kronik hepatit dünya genelinde hem maddi hem de manevi açıdan toplumsal bir sorun olarak kabul edilmektedir. Hepatitin tanımlanmasının yanı sıra nasıl bulaştığının bilinmesi ve gerekli önlemlerin alınması ile yeni kuşakta görülme sıklığını azaltmaktadır" diye konuştu.

6 AYDA KRONİKLEŞİYOR

Dikmen, hepatit türlerinin nasıl bulaştığı konusunda bilgi vererek, "Aşısı bulunan Hepatit A, mikroplu yiyeceklerden, sudan ya da oral yolla bulaşabiliyor. Çocuklarda hastalık daha hafif şikâyetlerle seyredebiliyorken büyüklerde daha ağır şikâyetlere neden olabiliyor. Hepatit B, Hepatit C ve Hepatit D, kan ve vücut sıvıları ile bulaşabiliyor. Anneden çocuğa doğum sırasındaki travmaya bağlı olarak da geçebiliyor. Hepatit D, Hepatit B virüsü ile birlikte görülüyor. Hepatit B’ye karşı aşı ile önlem alabilmek mümkün iken hepatit C’ye karşı bir aşı yapılamamaktadır. Hepatit E ise mikroplu sulardan ve oral yolla bulaşarak çoğunlukla gebelerde görülüyor. Hepatit B, Hepatit C ve Hepatit D hastalıkları 6 ayda kronikleşiyor. Bağışıklık sisteminin virüsü altı ay içinde vücuttan temizleyip attığı duruma akut hepatit; vücudun virüsü ilk altı ayda temizleyemediği durumu ise kronik hepatit adı verilmektedir. Sürekli vücutta bulunan virüs ilerleyen zamanlarda karaciğerde siroz oluşumuna yol açabiliyor. Hepatit virüsüne bağlı hepatitlerde; soğuk algınlığı-gribal enfeksiyonları andıran, halsizlik, yorgunluk, bulantı, eklem ve kas ağrıları, mide ağrısı gibi semptomların yanı sıra daha ağır seyreden vakalarda sarılık, koyu renk idrar gibi semptomları da görülebiliyor, hatta ölümcül seyredebilen “fulminan” hepatitler de nadirde olsa gelişebiliyor. Viral hepatitlerde hastalık her zaman belirti vermeyebileceğinden, basit testler yardımı ile tanı koymak mümkün olmaktadır" sözlerini kaydetti.

TIRAŞ BIÇAĞI ORTAK KULLANILMAMALI

Hepatitten korunmak için dikkat edilmesi gereken unsurlar olduğunu ifade eden Dikmen, "Kontrolü yapılmamış kan aktarımına, diş ya da medikal malzemelerin iyi sterilize edilmesine, enjeksiyon aletlerinin ortak kullanılmamasına dikkat edilmeli. Ayrıca hastalığın doğum sırasında anneden çocuğa geçmemesine, diş fırçası, tırnak makası, tıraş bıçağı gibi aletlerin ev halkı tarafından ortak kullanılmamasına, dövme ya da piercing yapılırken kullanılan aletlerin temiz olmasına dikkat edilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Kastamonu'da havuza düşen çocuk, jandarmanın ilk yardımıyla kurtarıldı

1 Kastamonu'da havuza düşen çocuk, jandarmanın ilk yardımıyla kurtarıldı

Bursa Ankara yolunda trafik kazası: 1 ağır yaralı

2 Bursa Ankara yolunda trafik kazası: 1 ağır yaralı

Çan'da takla atan araç alev aldı: 1 ağır yaralı

3 Çan'da takla atan araç alev aldı: 1 ağır yaralı

Çöp yakayım derken bağ evini yaktı

4 Çöp yakayım derken bağ evini yaktı

Aydın'da heyelan yol kapattı

5 Aydın'da heyelan yol kapattı

Başkent'te bodrum katında çökme olan bina tahliye edildi

6 Başkent'te bodrum katında çökme olan bina tahliye edildi

İzmir'de ev yangını: 1 kişi dumandan etkilendi

7 İzmir'de ev yangını: 1 kişi dumandan etkilendi

25 Şubat Salı Samsun hava durumu

8 25 Şubat Salı Samsun hava durumu

Fındık fiyatları ne kadar? 25 Şubat Salı il il güncel fındık fiyatları

9 Fındık fiyatları ne kadar? 25 Şubat Salı il il güncel fındık fiyatları

92 adrese eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi

10 92 adrese eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi


SIRADAKİ HABER