HaberlerSamsun haber'Yabancı Kalma' projesi Samsun'da başladı! BM Türkiye'ye müteşekkir

'Yabancı Kalma' projesi Samsun'da başladı! BM Türkiye'ye müteşekkir - Samsun haber

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Yabancı Kalma' projesinin açılışında konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Bölüm Başkanı Akif Atlı, 'Türkiye'de yaşayan mültecileri vatandaşların bağrına basması nedeniyle uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler, Türkiye'ye müteşekkirdir' dedi

'Yabancı Kalma' projesi Samsun'da başladı! BM Türkiye'ye müteşekkir

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen mülteci çocuk ve ebeveynleri, yerel öğrenciler ve aileleri arasında barışçıl bir yaşam ortamının desteklenmesi ve mülteci öğrencilerin sosyalleşmelerine katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan ‘Yabancı Kalma’ projesinin açılış töreni Serra Otel’de gerçekleştirildi.

5 BİN 676 MÜLTECİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Samsun İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hanife Öztürk Erdin’in proje hakkında sunum gerçekleştirmesiyle başladı. Erdin, “Samsun’da toplam 34 bin 917 mülteci yaşıyor. 4 bin 327 Iraklı, 834 Suriyeli, 246 Afganistanlı, 57 İranlı, diğer uyruklu 212 öğrenci olmak üzere toplam 5 bin 676 öğrenci farklı tür ve kademedeki okullarda eğitim öğretim görmektedir. Proje mülteci sayısının fazla olduğu Atakum, Canik ve İlkadım ilçelerinde yürütülecektir. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından finanse edilen projede mülteci 2 bin 100 öğrenci, 500 veli, yerel 2 bin 100 öğrenci ve 500 veli olmak üzere toplam 5 bin 200 kişi yararlanacaktır. Dil sorununun ortadan kalkması için çocukların kayıtlarının olduğu okullarda ya da en yakın halk eğitim merkezi müdürlüklerinde Türkçe Dil kursları açılacaktır.” dedi.

ÖNLERİNİ AÇMIŞ OLACAĞIZ

Projenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun, “Suriye’de gerçekleşen savaştan sonra neredeyse bütün bir Suriye göç halinde. Bu göçten en çok etkilenenlerden birisi Türkiye’dir. Resmi rakamlara göre sadece 3 milyon mülteci Türkiye’de yaşamaktadır. Eğitim camiası olarak bu göçten en çok etkilenen çocuklar olmak üzere, eğitimine sosyal sorunlarına dikkat çekmek için, çözümler ve çözüm önerileri üzerinde düşünmek durumundayız. Bu projeyle, 5 bin 200 öğrencimiz ve yetişkinimize ulaşmış olacağız. Samsun’da yaşayan yaklaşık 25 bin mültecimize ve çocuklarına ulaşmış, toplumla, sağlıklı bir iletişim becerisi kurmaları noktasında önlerini açmış olacağız. Projeyi hibe desteğiyle sundukları için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BAŞARILI OLACAKTIR

Türkiye’nin dünyanın en kalabalık mülteci nüfusunu barındırdığını ifade eden Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bölüm Başkanı Akif Atlı, “Türkiye’nin insani standartları sağladığı için teşekkür ediyorum. Dünyadaki mülteci sayısıyla mukayese edildiğinde en kalabalık nüfusu Türkiye’de barınıyor ve Türkiye, mültecileri bağrına bastı. Uluslararası toplum, Birleşmiş Milletler müteşekkirdir. Bizim buna çok küçük bir katkımız var. Geçen yılki projeden aldığımız feyz ile bu seneki projenin daha başarılı olacağını itimat ediyorum. Samsun sadece Suriyelilerle değil Iraklılarla, Afganlarla da birliktedir. Vatandaşlarımızın göstermiş olduğu misafirperverlik sadece bizim için değil Dünya için bir numunedir” dedi.

İKİ ANLAMLI PROJE

Son olarak konuşan Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, “Yabancı Kalma projemiz iki anlama birden geliyor. İlk olarak mülteci dostlarımız yönelik. Zor şartlarda bir ülkeden komşu ülkeye sığınan mültecilerin ülkeye yabancı kalmaması için.  İkinci anlamında ise komşudan yaşanan olaylara yabancı kalmamalıyız diye düşünüyorum. İki anlamıyla beraber projeyi yürütmeye çalışacağız. Mülteciler, Samsunlu çocuklar ve aileler ile kaynaşıyor. Bu kaynaşmayı hızlandırmak ve Türkçeyi hızlıca öğrenmek için projeler ihtiyaç duyuluyor. Bu projede bunlardan birisidir. İnşallah Türkçeyi hızlıca öğrenecekler. Hem Samsun’u hem de Türkiye’deki yaşamı öğrenecekler” şeklinde konuştu.

Erdinç YILDIZ

 

               

 

 

 

 

 

 

 SIRADAKİ HABER