HaberlerSamsun haberSamsunlulara önemli uyarı!

Samsunlulara önemli uyarı! - Samsun haber

Samsun'un Ladik ilçesi Ladik Devlet Hastanesi Başhekimi Birol Binbir, doğadan toplanan mantarların tüketimi konusunda uyarıda bulundu.

Samsunlulara önemli uyarı!

Samsun'un Ladik ilçesi Ladik Devlet Hastanesi Başhekimi Birol Binbir, Ladik'te görülen bol yağışın ardından doğada yetişen çeşitli cins ve görünümdeki mantarlarında pazara indiğini söyledi.

AYIRT ETMEK ÇOK ZOR

Bitkisel zehirlenmelerin yüzde 50'sinin yabani mantardan kaynaklandığına dikkati çeken Binbir, "Doğada yetişen bol miktarda mantar var ama zararsız olanları zehirli  olanından ayırt etmek çok zor. Hemen hemen hapsi birbirine benziyor. Zehirlenme, doğal alanda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan mantarların tüketilmesiyle meydana geliyor. Eğer tüketilen mantar zehirliyse belirtisi iki saat içinde oluşmaktadır. Rahatsızlığın ortaya çıkması ise mantarın türüne göre 6-24 saate kadar uzayabilmektedir." dedi.

BİLİNMEYEN MANTARI TÜKETMEYİN

Bu belirtiler arasında kusma, ishal, bağırsak krampları, üşüme, titreme, baş ve kas ağrıları, görme bozuklukları, çarpıntı geldiğini anlatan Binbir, doğadan toplanan bilinmeyen mantarları tüketmek yerine kültür ya da istiridye mantarı tüketmenin daha sağlıklı olacağını vurguladı.

 SIRADAKİ HABER