CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu: 'İkramiye onların da hakkı'

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu: 'İkramiye onların da hakkı'

Ramazan ve Kurban bayramlarında verilen ikramiyelerden faydalanamayan banka emeklilerinin talebini dikkate alan CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, banka emeklilerini de bayram ikramiyesi kapsamına alan düzenlemeyi, kanun teklifi olarak Meclis Başkanlığı'na sundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, emeklilere bayram ikramiyesi verilmesine ilişkin düzenlemenin, banka ve sigorta şirketlerinden emekli olanları kapsamayışının büyük bir adaletsizlik olduğuna işaret ederek, bu durumun giderilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na kanun teklifi verdi. Hancıoğlu sunduğu teklifte, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun ek 18. maddesinin birinci fıkrası yeniden düzenlenmesini istedi. Teklife göre, bayram ikramiyesi verilecek emekliler kapsamına, 506 sayılı Kanunun geçici 20'nci maddesi kapsamındaki bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları ve borsalardan emeklileri de dahil edilmiş olacak.

MAĞDURİYET YAŞANIYOR

Mevcut bayram ikramiyesi düzenlemesinin, banka ve sigorta emeklilerine üvey evlat muamelesi yaptığını kaydeden Hancıoğlu, "Bayramda çocuklarını, torunlarını sevindirmek, ihtiyaçlarını gidermek herkes gibi, banka ve sigorta emeklilerimizin de hakkı. Bu eşitsizlik artık son bulsun. Emeklilere verilen bin TL'lik bayram ikramiyesinin, enflasyon ve alım gücünü zayıflatan diğer unsurlar karşısında yıldan yıla değerini yitirse bile emeklilerimiz için ciddi bir mali destektir. Kapsam dışı bırakılan 150 bin emekli aileleriyle beraber 300 bin kişi mağdur oluyor. Hazine'den yapılan bayram ikramiyesi ödemesinin, sadece SGK emeklilerini kapsar biçimde uygulanması ve 506 sayılı Kanun'da tanımlı kurum ve kuruluşlardan emekli olanların kapsam dışı kalması, emeklilerimiz arasında haksızlığa ve adaletsizliğe neden olmaktadır" dedi.