HaberlerBaşbakan'dan o sektöre büyük müjde

Başbakan'dan o sektöre büyük müjde

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk turizmini kurtarmak için hükümetin hazırladığı 9 maddelik eylem planını duyurdu.

Başbakan'dan o sektöre büyük müjde

Türkiye'nin Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası turizmde girdiği dar boğazı aşmak için hükümet sektörle görüşerek bir eylem planı hazırladı.

Planla turizm sektöründe çalışan yüz binlerce kişinin işini kaybetmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde 2016 Turizm Eylem Planı'nı açıkladı.

“İÇİMİZE KAPANMAYACAĞIZ”

Davutoğlu, Özgüven sadece kendisine güvenmek değil, başkalarının güvenini de kazanmaktır. Başkalarının fikirlerini de dikkate almaktır. Etrafımızın yangın yerine döndüğü bugünlerde bir yandan büyük bir fedakarlıkla milletimizin güvenliğini koruyoruz. 1 Kasım seçimlerinden sonra hazırladığımız eylem planlarını tek tek gerçekleştirdik. Bugün deturizm eylem planımızı açıklayacağız.

Türkiye'nin bütün şehirleri medeniyet tarihinin birer sayfasıdır. Dünyanın 17'nci en büyük ekonomisiyiz. Kimse etrafımızdaki ateş çemberi nedeniyle içe kapanacağımızı düşünmesin. Dünyaya daha çok açılacağız. Türkiye her hâlükârda güvenliğini ve istiklalini, vatandaşlarını koruyacaktır” ifadelerini kullandı.

İŞTE O EYLEM PLANI

1- Tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentasına uçuş başı destek vereceğiz. Bakanlar Kurulu kararını Resmi Gazete'de yayımladık. 1 Nisan- 31 Mayıs arasında tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentasına uçuş başı 6 bin dolar destek vereceğiz. Destek verecek havalimanları Alanya Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Bodrum, İzmir Adnan Menderes ve Kütahya için sadece 8 ülke için kullanmıştık. Zafer Havalimanı'nı da ekledik, tüm dünyadan gelecek olan turistlere uyguluyoruz.

2- Türkiye'ye turist getiren A grubu firmalara Kredi garanti fonu ile kredi kullanma imkanı sağladık.

3- Turizmde muhtemel bir daralma söz konusu olduğ0unda sektör firmalarının banka borçları yeniden yapılanmaya gidilecek.

4- Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan bağlı deniz turizmi işletmelerine Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenecek.

5- Deniz turizmi tesislerinin ihracatçı kapsamına alıyoruz. 750 bin dolar ve üzeri gelir getiren tesisler ihracatçı sayılacak.

6- Çevreye duyarlı tesislere su ve katı atık bedelinde en düşük bedel uygulanacak. farkı devlet karşılayacak.

7- Bakanlık belgeli tesislerin ödediği ecri misil değeri azaltılacak

8- Bakanlığa ait konaklama tesislerinden alınacak kira bedeli ertelenecek ve 3'e bölünecek

9- Sektörün 288 milyon TL'lik ödemesini 3 yıla yayıyoruz

 SIRADAKİ HABER