HaberlerSamsun haberSamsun'da mahalleler konuşuyor! Cazibesi yüksek mahalle: Baruthane

Samsun'da mahalleler konuşuyor! Cazibesi yüksek mahalle: Baruthane - Samsun haber

Yeni yapılan binalar ile şehrin gözde konumunda olan Samsun'un Baruthane Mahallesinde yapılan Batıpark, Amisos Tepesi ve Ihlamur Kafe ile mahalle âdete bir cazibe noktasına gelmiş. Genellikle sitelerin yükseldiği sokaklarda mahalleli imar nedeniyle sıkıntıda.

Samsun'da mahalleler konuşuyor! Cazibesi yüksek mahalle: Baruthane

Haber Gazetesi olarak, Samsun’u sokak sokak, mahalle mahalle dolaşarak, muhtarın ve vatandaşın sesi oluyoruz. Bu haftaki ikinci durağımız Samsun’un gelişen mahallerinden yaklaşık 6 bin vatandaşın yaşadığı ve 3 bin 500 seçmenin yer aldığı İlkadım ilçesinde bulunan Baruthane Mahallesi oldu.

BİZ RİCACIYIZ

5 dönemdir İlkadım ilçesi Baruthane Mahallesi Muhtarı olan ve Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk ile Baruthane Mahallesini konuştuk. Muhtar Öztürk, “Mahallemiz 2008 yılından itibaren gelişime açık tutulan bir mahalle. Mahallemizde eskiden bir okul varken şu an 7 okul var. Yatırım yapacak müteahhitleri mahallemize çektik. Kamu kurumlarıyla köprüleri kurduk ve hizmetler gelmeye başladı. İmarlarda çok değişikler oldu. Kat iznimiz 4’e düştü. Mahallede bir bina 22 katlı yanında 4 katlı bina var. Görüntü olarak, görüntü kirliliği ortaya çıktı. İşsizlik, Samsun’un kanayan yarası. Suriye ve Iraklılar düşük fiyata çalışması işvereni cezbediyor. Bu konu sonrası işsizlik biraz daha artı. Yetkilerimiz OSB’de yatırımcıların önüne açması lazım ve gençlerimize iş bulması lazım. Mahallemizin iç kısımlarında madde bağımlılığı konularında çok büyük sıkıntılarımız var. Bu konuda kentsel dönüşümün gelmediği sürece temizlemek mümkün değil. Muhtar ricacıdır. İcra kaymakamlık, belediye ve valilik makamıdır. Biz ricacıyız, sorunları alır taşırız ve takipçisi oluruz. Muhtarlar Derneği Başkanı olarak Samsun’un bütün sorunlarına el atıyorum, seyredersek olmaz. Samsun’da biraz seyirciyiz. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diye bir şey yok, o yılan bir gün seni sokacaktır. Sorunları hep beraber çözeceğiz” şeklinde konuştu.

DAHA İYİ OLACAK

Baruthane Mahallesi’nde işletme işleten Gökhan Çetin, “Baruthane Mahallesi’ne yatırım yaptık. Halkıda çok güzel. Mahalleyi sevdik ve mahalleye yatırım gerçekleştirdik. Yaptığımız işletmecilikten memnunuz. İnşallah daha da iyi olacak” şeklinde konuştu.

TUVALETLE, SOYUNMA ODASINA ÖDENEK YOK

Samsunspor taraftarı tarafından Kanca Ali lakabıyla bilinen mahalle sakini Ali Öztürk, “Mahallemizde 3 tane halı saha var. Basket, hentbol ve futbol sahaları var. Yusuf Ziya Yılmaz döneminde açıldı. Mahallemden bir tane genç yok takımımda. Üniversiteli gençler olmasa takım kuramayacağım. Gençleri uyuşturucudan uzak tutmak için takım kuruyorum. Alt yapıya yönlendirmek için çok uğraşıyorum. Sahanın kenarına tuvalet ve soyunma odası yapılsa çok iyi olacak. AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ile konuştum. Yapılması için gerekli talimatı verdi. Yusuf Ziya Yılmaz döneminde büyükşehir belediyesine dilekçe vermiştim cevabında ise ‘ödenek yetersizliği’ denilmişti. Bir tuvalete, bir soyunma odasına ödenek yok. Devletimize minnettarım, her şeyi yaptı ama bununda yapılması lazım. Ödenek yoksa belediye binaları, kamu kurumları nasıl yapılıyor. Yapılınca gençlerimizi spora yönlendireceğim. Gençlerimize el atalım. Herkes bir genç kurtarmaya çalışsın” dedi.

SOKAKLAR YIKANMIYOR

Mahalle esnaflarından Adnan Erdin, “Mahallemizde sokaklar yıkanmıyor. Bazı kısımlarda uzayan otların kesimi gerçekleştirilmiyor. Başka bir sorunumuz yok. Sağ olsun muhtarımız her şeyiyle ilgileniyor” ifadelerini kullandı.

BİREYSEL SORUN VAR

Diğer bir mahalle esnafı Gülsüm Kulu, “40 yıldır mahallemde yaşıyorum. Bir yıl önce mahallemizde dükkân açtım. Bireysel olarak sorun var. Mahallede pek bir sorun yok. Kişisel olarak, psikolojik sorunları gördüm. Bazen alt yapıyla ilgili çok büyük yağmurlarda bir sıkıntı oluyor” dedi.

3-4 AYDIR YIKANMIYOR

Erzincan’dan 5 yıl önce Baruthane Mahallesi’ne yerleştiğini ifade eden Özcan Albayrak, “Mahallede madde bağımlılığı için önlemler alınmalı. Belediye görevine başladıktan sonra sokaklarımız yıkanmasında bir düşüş meydana geldi. 3-4 aydır mahallemiz yıkanmıyor. Ihlamur Kafe halka açık bir yer. Siyasi görüşü ne olursa olsun herkes oraya gidiyor. Erdoğan Tok’un belediye başkanlığı döneminde Tok’un resmi, şimdi ise Demirtaş’ın resmi var. Vatandaş bunu görmek zorunda mı? Belediye başkanı seçimi kazandıktan sonra siyasi ceketini çıkarır ve şehre hizmet eder. İmar konusunda ise mahallenin üst kısımlarda yüksek binalar var” diye konuştu.

MOBESE EKSİK

30 yıldır mahallede yaşadığını ifade eden İlyas Nas, “Muhtarımızı seviyoruz, çok iyi çalışıyor. Aşırı bir eksikliğimiz yok ama mahallemizin orta göbekte çok kaza meydana geliyor. Buraya bir mobese koyulmasını istiyoruz. Bizim için iyi olur. Belediyemiz güzel çalışıyor ama arka sokaklara çalışmalar yeteri kadar gelmiyor” şeklinde konuştu.

GENÇLERE ALAN

Diğer bir mahalle sakini Yılmaz Yurttaş ise “Mahallemizden memnunuz. Muhtarımızın ve Necattin başkanın çalışmalarından memnunuz. Yalnız gençlerin daha çok vakit geçireceği spor kompleksi alanına ve sosyal aktivite alanlarına ihtiyacımız var” dedi.

BAŞIBOŞ KÖPEKLER

Mahalle esnafı Selim Öztürk ise “Okulların açılmasıyla beraber çocuklarımız zorlu bir sürece girecekler. Mahallemizde çok başıboş köpek var. Çocuklarda, velilerde korkuyor. Okul kenarında ise yabancı insanlar oturuyor. Emniyet Müdürlüğü’nün önlem almalarını istiyoruz. Çocuk kaçırma olaylarından korkuyoruz. Bazı kenar sokaklarında asfalt eksiklikleri var, önlem alınmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Mahallenin sorunları

*Mobese eksikliği

*İmar

*Başıboş köpekler

*Çevre temizliği

*Madde bağımlılığı

*İşsizlik

*Gençler için aktivite alanı

*Sokakların sıklıkla yıkanmaması

Erdinç YILDIZSIRADAKİ HABER