HaberlerSamsun haberFaizler düştü, fiyatlar arttı! 'Samsun'da fırsatçı müteahhitlere dikkat'

Faizler düştü, fiyatlar arttı! 'Samsun'da fırsatçı müteahhitlere dikkat' - Samsun haber

Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, konut kredisi faizlerinde yaşanan düşüşü fırsat bilen bazı müteahhitlerin evlerinin fiyatlarını yükselttiğini belirterek, 'Emlakçılarımız ve vatandaşlarımız fırsatçılara karşı dikkatli olmalı' dedi

Faizler düştü, fiyatlar arttı! 'Samsun'da fırsatçı müteahhitlere dikkat'

Samsun'da bazı müteahhitlerin faiz oranlarındaki düşüşün ardından, ev fiyatlarını yukarıya çektiğini belirten Başkan Oral, "Dürüst çalışan müteahhit arkadaşlarımızı tenzih ediyorum. Ancak bu piyasa hareketliliğinden yararlanmak isteyen fırsatçılar da var. Faiz indiriminden önce 200 bin liralık kredi çekildiğinde, 10 yıl içerisinde geriye 468 bin lira olarak ödeniyordu. Kredi faizlerindeki düşüşün ardından, 200 bin liralık kredi 10 yıl içerisinde 342 bin lira olarak ödeniyor. Faizin düşüşüyle, örnek olarak bu kredide 126 bin lira indirim ortaya çıktı. Ancak bu faiz indiriminden sonra başka bir durum ortaya çıktı. Bu durumu fırsat bilen bazı müteahhitler, evlerini fiyatlarını faizler düşmeden önceki seviyelerin üstüne çekti" ifadelerini kullandı.

EMLAKÇILAR, HESAP SORMALI

Piyasadaki krizi önlemek için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayan Oral, "Fırsatçılık yapılmasın, piyasadaki krizi önleyelim. Haksız kazanç elde etmek isteyen kişilerden alışveriş yapılmasın. Piyasada hareket var diye fiyat yükseltiliyorsa, bu durumdan yararlananlar olduğu ortaya çıkıyor. Meslektaşlarımız dik durmalı. Emlakçılar, 'Sen bu daireyi 250 bin liraya bile satıyordun, faizler düşünce neden 350 bin liraya çıkardın?' diye sormalı. Müteahhit de emlakçı da az kazansın ama herkes kazansın. Bu şekilde olursa herkes bundan faydalanır. Emlakçı meslektaşlarım, vatandaşları bu müteahhitlere götürmesin. Eğer emlakçı götürüyorsa, müteahhit ve kendi çıkarını düşünmüş, vatandaşı düşünmemiş olur. Vatandaşı düşünmek bizim görevimiz. Piyasada çok az kar kazanan müteahhitler de var, biz onlardan alışverişimizi yapacağız" şeklinde konuştu.

EKSİK BELGELERİ TAMAMLAYIN

Oral, emlakçılık yasası hakkındaki çalışmaların son safhaya geldiğini ifade ederek, "Mesleğimiz çok güzel noktalara gelecek. Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler, bu işi yapamayacak. 15 Eylül'de bir sınavımız var, belgesi olmayanlar sınava katılsın. Belgeyi almak için meslektaşlarımız acele etmeli. Çünkü sistemde yoğunluk da yaşanabilir. Belgesi olmayan kişilerin dükkanları kapanacak ve para cezasıyla karşı karşıya kalacaklar. Yetki belgesi almadan emlakçılık yapan kişiler, bu durumun tespit edilmesi durumunda dükkanı kapanacak ve eğer en az lise mezunu değilse dükkan açamayacak. Bu nedenle vakit geçmeden işlemleri tamamlasınlar" sözlerini kaydetti.

 

 

 

Şükrü Berk ASKAR / özel haber

 SIRADAKİ HABER