HaberlerFiyat artışlarını lehinize dönüştürün

Fiyat artışlarını lehinize dönüştürün

RE/MAX Work Broker / Owner Ticari Gayrimenkul Uzmanı Mert Akyıldız, 'Serbest piyasa ekonomisinde konut fiyatları sektörün içindeki kişilerin inisiyatifi veya vicdanı ile değil arz talep dengesi ile belirlenir. Kademeli fiyat artışlarından, trene erkenden binen gayrimenkul yatırımcıları yararlanacak' dedi

Fiyat artışlarını lehinize dönüştürün

RE/MAX Work Broker / Owner Ticari Gayrimenkul Uzmanı Mert Akyıldız, “Geçtiğimiz 1.5 yıllık dönemin konut piyasasını özetlemek gerekirse; 2018 yılında 2017 yılına göre konut üretimi (arz) yüzde 40 bir düşüş yaşadı. 2019 yılının 1. çeyrek ve 2. çeyrek dönemlerinde bir önceki yıla göre (2018) yüzde 60’lık azalma yaşayarak, konut üretimi durma seviyelerine geriledi. Bu gelişme konut fazlalığının ciddi seviyelerde (Türkiye genelinde 1.5 milyon adet) olduğu ülkemizin ekonomisi açısından olumlu, yaşanması şart bir gelişmeydi” diye konuştu.

AYAKTA KALMA MÜCADELESİ VERDİLER

Akyıldız, “Arzın bu derece düşmesinin iki önemli ana nedenlerinden; birincisi konut faizlerinin yükselmesi, ikincisi ise 2017 yılındaki konut üretim fiyat endeksinin yüzde 40’ları aşmış olmasıydı. Hem konut piyasasına olan talep düşmüşken hem de bu denli maliyetlerin artış göstermesi, üretici firmaların hali hazırda satılmayı bekleyen mülklerinin satışlarına ağırlık verip belirsiz ekonomik ortamdan en zararla çıkmayı hedeflendirdi. Hali hazırda satılmayı bekleyen konutlar, piyasa şartları ve konut fazlalığından doğan agresif rekabet ortamında; üreticiler fiyat indirimleri, kampanyalar gibi alternatiflerle satışlarını arttırıp ayakta kalma mücadelesi verdiler. Enflasyonun yüzde 20 seviyelerinde olduğu ülkemizde 1.5 yıldır konut fiyatları bu sebebiyetlerden artış sergilemediği gibi fiyatta gerilemeler yaşadı” şeklinde konuştu.

KADEMELİ ARTIŞ OLACAK

Günümüzdeki ekonomik gelişmeler; devlet bankalarının konut faizlerini düşürmesi ve özel bankaların konut faiz oranlarını güncellemesiyle, konut piyasasına olan talepte olumlu yönde ciddi hareketlenmeler yaşanmakta. Tapudaki işlem sayıları son 5 yılın en üst seviyelerinde olduğunu yetkililerden duymaktayım. Akademik eğitimimi iktisat ve ekonometri üzerine tamamlamış biri olarak belirtiyorum, konut fiyatları arz-talep dengesinin şekillenmesiyle yukarıya tırmanacaktır. Arzın durması, talebin bu denli artış göstermesi yakın bir zamanda konut fazlalığını eritecek, konut fiyatlarında kademeli olarak fiyat artışlarını hep birlikte gözlemleyeceğiz. Gayrimenkul yatırımcılarına tavsiyem; kalkan trene erkenden binerek fiyat artışlarını lehlerine dönüştürmeleridir. Piyasa bu arz-talep dengesinde giderse 1,5 yıl içerisinde konut fiyatlarında birinci el ve ikinci ellerde kademeli olarak yüzde 40’lık fiyat artışları yaşanacak” ifadelerini kullandı.

Mustafa GÜVEN

EN ÇOK OKUNANLAR

Seydikemer'de kafasına tomruk çarpan kişi öldü

1 Seydikemer'de kafasına tomruk çarpan kişi öldü

Galatasaray'ın galibiyeti Uşak'ta da coşkuyla kutlandı

2 Galatasaray'ın galibiyeti Uşak'ta da coşkuyla kutlandı

Karaman'da Galatasaraylı taraftarların galibiyet sevinci

3 Karaman'da Galatasaraylı taraftarların galibiyet sevinci

20 sene sonra gelen galibiyet Kuşadası'nda coşkuyla kutlandı

4 20 sene sonra gelen galibiyet Kuşadası'nda coşkuyla kutlandı


SIRADAKİ HABER