HaberlerSamsun haberSamsun'da şifa buldu

Samsun'da şifa buldu

Samsun'da şifa buldu

Sağ dizinde kıkırdak erimesi, sıvı kaybı ve kireçlenme sorunları nedeniyle sağlıklı yürüme yeteneğini kaybeden Erzincanlı Tülay Demir, tedavi için ABD'ye bile gitti ancak şifa bulamadı. Doktorların cerrahi dışında seçenek önermediği hasta, uzun süren araştırmaları sonucunda VM Medical Park Samsun Hastanesi'nde tekrar ayağa kalktı

Erzincan’da yaşayan 65 yaşındaki ev hanımı Tülay Demir, sağ diz kapağındaki kireçlenme ve kıkırdak erimesi sorunu nedeniyle uzun süre çeşitli merkezlerde tedavi görmesine rağmen iyileşemedi. Ağrıları gün geçtikçe artan Tülay Demir, sağ dizindeki takılma sorunu nedeniyle bir süre sonra yürümekte zorlanmaya, günlük hareketlerini yapamamaya başladı. Doktorların ameliyat önerisini korkusu nedeniyle kabul etmeyen hasta, son çare olarak şifa bulmak için ABD’nin yolunu tuttu. Ancak Amerikalı uzmanlar da Tülay Demir’e ameliyat dışında alternatif bir tedavi olanağı sunmadı. Bunun üzerine hayal kırıklığı yaşayarak memleketine geri dönen hasta, araştırmaları sonucundaVM Medical Park Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'nden Dr. Öğr. Üyesi Elif Berber Menekşe'ye ulaştı.

HÜCRE YENİLENMESİNİ TETİKLER

Hastayı muayene eden Dr. Öğr. Üyesi Elif Berber Menekşe, yaptığı tetkikler sonucunda Tülay Demir’in ameliyatsız yöntemlerle sağlığına tekrar kavuşabileceğini belirledi. VM Medical Park Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'nde tedavisine başlanan hasta, önce 6 seanslık proloterapi enjeksiyon uygulaması ardından da 10 seanslık MBST tedavisi sonucunda yeniden yürümeye başlayarak sağlığına kavuştu. Hastaya uyguladıkları tedavi konusunda bilgiler veren Menekşe, “Proloterapi vücutta eklemlerde iyileşmeyi tetikleyen, enjeksiyon şeklinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Özellikle ağrılı kas-iskelet sistemi sorunlarında bu metoda başvurulur. Yapılan işlemde ağrılı bölgeye ‘proliferan’ denilen bir madde enjekte edilerek yaratılan yapay inflamasyonun (mikropsuz iltihaplanma) o bölgedeki doku tamirini tetikleyerek hastalığı tedavi etmesi amaçlanır. MBST tedavisinde ise hasarlı doku iyileşmesi ve hücre yenilenmesini sağlayan ‘MSBT’ adlı cihazdan yararlanılır. MSBT cihazı, MR (manyetik rezonans görüntüleme sistemi) cihazından daha zayıf elektromanyetik dalga yayarak röntgen ışınlarından farklı olarak vücuda manyetik titreşimler yollar. Böylece hasarlı dokudaki hücrelerin azalmış enerjisini ve atp oranını artırıp hücrenin biyolojik saatini düzenleyerek, doku onarımını-hücre yenilenmesini tetikler” dedi.

TEKRAR YÜRÜMEK BENİM İÇİN MUCİZE

Tekrar yürümeye başlamasını mucize olarak yorumlayan hasta Tülay Demir ise, “Tedavi için Erzincan’dan geldim. Şehir şehir, doktor doktor gezdim, Amerika’ya bile gittim. Doktorlar hep ameliyat önerdi, ameliyattan çok korktuğum için sürekli reddettim. Diz kapağımda kireçlenme ve kıkırdak erimesi vardı. Öyle bir hal almıştım ki; yolda yürüyemiyor, ekmek almaya gidemiyor, elimdeki çöpü bile dökemiyordum. Dizlerim, hayat konforumu bitirmişti. Dr. Elif Hanım’ı ve MBST tedavisini Erzincan’dan bir yakınımdan duydum. Hocamızın uyguladığı tedavi sonrası MBST cihazına girdim. Ayakta durup eğilemez haldeyken, şimdi rahatça yürümeye ve her işimi yapmaya başladım. Benim için mucize gibi bir iyileşme oldu. Çok şükür ki artık sağlığıma kavuştum. Dr. Elif Hanım’a teşekkür ederim, kendisine minnettarım” diye konuştu.