Neslihan Hancıoğlu'dan çarpıcı iddia! 'Çarşamba Ovası'na santral kurulamaz'

Neslihan Hancıoğlu'dan çarpıcı iddia! 'Çarşamba Ovası'na santral kurulamaz' - Samsun haber

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Çarşamba Ovası'na kurulması planlanan biyokütle enerji santrali ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı. Hancıoğlu, 'Bakan Pakdemirli'nin 10 ay önceki beyanına göre bu santral asla kurulamaz' dedi

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu,  Çarşamba Ovası’na kurulması planlanan biyokütle enerji santrali ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kasım 2018'de TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Çarşamba Ovası’nın niteliğinin değiştirilerek sanayiye açılması yönünde bir çalışma olup olmadığını sorduğunu hatırlatan Hancıoğlu, bakanın verdiği cevaba dikkat çekerek, "Bakanın 10 ay önceki beyanına göre bu santral asla kurulamaz" ifadelerini kullandı.

STATÜSÜ DEĞİŞMEDEN TARIMA AÇILAMAZ

Hancıoğlu, "Bütçe görüşmeleri sırasında, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bizzat Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye, Çarşamba Ovası’nın sanayiye açılmasına yönelik bir hazırlık olup olmadığını, varsa süreç hangi aşamada olduğunu, bu ovamızın sanayiye açılmasının bölgemizi ve ülkemizi nasıl etkileyeceğinin analiz edilip edilmediğini sordum. Bakan bu soruların tamamını, yazılı olarak cevapladı. Sayın bakan Samsun'da, Çarşamba Ovası da dahil olmak üzere üç tarımsal ovanın, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nu kapsamında Bakanlar Kurulu Kararı ile SİT alanı olarak koruma altına alındığını vurgulayarak özetle, statüsü değişmeden ovanın asla sanayiye açılamayacağını beyan etti. Kanun hükümleri ortadayken, Bakanlar Kurulu Kararı hala yürürlükteyken, bakanın bu beyanı elimizdeyken; Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün 26.04.2018 tarih ve E.1290401 sayılı Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Uygulama Talimatının 11. maddesi 5. bendinde bulunan ‘İl İdare Kurulu kararı ile belirlenen köy yerleşik alan sınırı içerisinde (civarı hariç), Kanun hükümleri uygulanmayacaktır’ hükmüne dayanılarak söz konusu parsellerin, köy yerleşik alanı sınırları içerisinde kalması gerekçe gösterilerek tarım dışı kullanımına izin verildiği anlaşılmaktadır" diye konuştu.

SAMSUN'UN CAN DAMARI

Mevcut mahalle ve iskan durumu göz önüne alındığında, asli mevzuat hükümleri ve Bakanlar Kurulu kararı yürürlükte dururken tali bir mevzuat hükmünü dayanak haline getirerek, bütün bir ovayı tarım dışı faaliyetlere açmak, büyük bir tehlike yaratmıştır. Bakan Pakdemirli’nin bu beyanına göre, ovanın statüsü değişmeden, yürürlükteki bakanlar kurulu kararı kaldırılmadan, Çarşamba Ovası’na böyle bir santralin asla kurulamayacağının altını çizen Hancıoğlu, Samsun'un sahip olduğu tarım arazilerinin, sadece Samsun için değil, Türkiye için de büyük önem taşıdığını kaydederek, "Samsun’umuzun ve ülkemizin sanayi yatırımlarına elbette ihtiyacı var. Ancak bu ihtiyaç, tarım alanlarımızı talan ederek giderilemez. Tarım alanlarımız sanayiye, kirlilik yaratacak tesislere kurban edilirse, can damarımızı kesmiş oluruz. Bunu asla kabul etmeyiz" ifadelerini kullandı.