HaberlerSamsun, stratejik merkez üs olacak

Samsun, stratejik merkez üs olacak

Yerel Ekonomik Kalkınma Platformu kuran Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Samsun'un dinamiklerini ve ekonomi paydaşlarını buluşturacak olan Ekonomi Çalıştayı için davet turlarını sürdürüyor.

Samsun, stratejik merkez üs olacak

Vali Şahin’in de aralarında bulunduğu önemli isimleri çalıştaya davet eden Genç, “Şehrimizi dönüştürecek stratejiler geliştirmeliyiz. Samsun, Türkiye’nin ürettiklerini dünyaya satmalıdır” dedi.

Canik Belediyesi tarafından şehirde iş dünyası ve ekonominin güncel sorunlarının tespit edilmesi amacıyla kurulan Yerel Ekonomik Kalkınma Platformu anket çalışmalarını sürdürürken, Başkan Osman Genç, anket çalışmalarının ardından düzenlenecek olanEkonomi Çalıştayı'na Samsun'un dinamiklerini davet turlarını sürdürüyor.

Başkan Genç, Samsun'un dinamiklerini ve ekonomi paydaşlarını buluşturmayı amaçlayan Ekonomi Çalıştayı’na Samsun Valisi İbrahim Şahin, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nazmi Gedikli ile KOSGEB İl Müdürü Ahmet Dursunoğlu’nu davet etti.

“EKONOMİNİN TÜM PAYDAŞLARINI BULUŞTURUYORUZ”

Samimi bir havada gerçekleşen ziyaretlerde Samsun'un ekonomideki durumunun masaya yatırılacağı Ekonomi Çalıştayı ile ilgili bilgi alışverişinde bulunan Başkan Genç, Vali Şahin’in yanı sıra Akan, Gedikli ve Dursunoğlu’nu Yerel Ekonomik Kalkınma Platformu tarafından gerçekleştirilecek olan Ekonomi Çalıştayı’na davet etti. Başkan Genç, “Bilginin böylesine belirleyici olduğu yeni bin yılın başında, kamu, özel sektör, sivil toplum örgütleri ve akademik dünyanın bir araya gelip çalışması şart. Amacımız, Samsun’un ekonomisi konusunda şehrin dinamiklerini ve ekonominin tüm paydaşlarını bir araya getirmek” dedi.

“SAMSUN TÜKETİCİ DEĞİL, ÜRETİCİ OLMALIDIR”

Yeni bin yılın başında her alanda büyük bir dönüşüm yaşandığına işaret eden Başkan Genç, “Unutmayalım ki, bilgi çağındayız. Bilgi toplumunda küresel aktörlerin tüketicisi olmak da var, üreticilerden biri olmak da. Şehirlerin yarıştığı günümüzde Samsun’u dönüştürecek ve geleceğe taşıyacak, tüketici değil, üretici şehir yapacak stratejiler geliştirmeliyiz. Şehirler canlı birer mekanizmadır ve değişime, dönüşüme ihtiyaç duyarlar. Bu noktada Samsun da mutlaka değişim ve dönüşümü sağlamalıdır. Bunu sağlayacak olan bu şehrin dinamikleridir” diye konuştu.

“SAMSUN, STRATEJİK MERKEZ ÜS OLACAKTIR”

Geçmişte Anadolu'nun ticari başkenti konumunda olan Samsun'un yeniden önemli bir ticaret merkezi olmasını amaçladıklarını belirten Başkan Osman Genç, "Eğer doğru adımlar atarsak Samsun, önümüzdeki 100 yıllık süreçte Türkiye'nin en stratejik merkez üssü şehirlerden birisi olacaktır. Güzel ilimiz Samsun ülkemizin en önemli şehirlerinden birisidir. Sahip olduğu potansiyeli ve tarihten gelen misyonu dikkate alındığında ülkemizin en gelişmiş 10 şehri arasında bulunması gereken ilimiz maalesef bu hedefin çok uzağındadır. Bu şehrin çocukları iş ve istihdam için başka şehirlerde yaşamak zorunda kalmaktadır. Samsun ürettiklerini ve Türkiye’nin ürettiklerini dünyaya satmalıdır. İnşallah Yerel Ekonomik Kalkınma Platformu'nun yaptığı anket çalışmasından çıkacak sonuç ve düzenleyeceğimiz Ekonomi Çalıştayı şehrimiz için önemli bir fırsattır" şeklinde konuştu.SIRADAKİ HABER