HaberlerDr. Özgür Kemal: Rinoplasti (Burun Estetiği) ameliyatı hangi mevsimde yapılmalı?

Dr. Özgür Kemal: Rinoplasti (Burun Estetiği) ameliyatı hangi mevsimde yapılmalı?

Burun estetiği veya estetik dışı burun ameliyatları (sinüzit ameliyatı, kemik eğriliği (ameliyatı vs) olmayı planlayan hastaların en sık sorduğu soru 'Mevsim' oluyor. Daha doğrusu, hangi mevsimde ameliyat olmanın en ideal olduğu sorusunun cevabını merak ediyorlar.

Dr. Özgür Kemal: Rinoplasti (Burun Estetiği) ameliyatı hangi mevsimde yapılmalı?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, günümüz modern hastanelerinde, modern havalandırma sistemleri bulunmaktadır. Dolayısı ile, sıcak veya soğuk havaların, mevsimlerin, cerrahi üzerinde olumlu veya olumsuz bir etkisi yoktur. Mevsimsel sıcaklıklar, operasyonların başarısını etkilemez.

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde ise her mevsimin kendine has artı ve eksileri vardır. Yaz ve kış mevsiminde dikkat edilmesi gereken hususlar, hekiminiz tarafından belirtilecektir. Fakat özellikle estetik ameliyat olan hastalarımızın burnunda, ameliyattan sonraki ilk bir hafta alçı veya atel olacaktır. Dolayısı ile hastalara olabildiğince evde istirahat etmesi önerilir. Evde istirahat eden bir hastanın ev içi sıcaklık ve derecesi hasta tarafından belirleneceği için, mevsimsel değişiklikten etkilenme söz konusu olmaz.

Yaz aylarında ameliyat olan hastalarımız özellikle güneşin yoğun olduğu 11:00- 15:00 saatleri arasında güneşten korunmalı, eğer korunamayacaklarsa yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmalıdırlar. Kış aylarında ise aşırı soğuk, konkalarda (burun etleri) ödeme ve burun tıkanıklığına sebep olabilir.

Aynı zamanda ameliyat sonrası en fazla ilk bir ay olmak üzere, burun üzerinde şişlik olacaktır. Dolayısı ile hastalara ilk bir ay soğuğa veya aşırı güneşe maruz kalacakları tatil veya gezi önermemektedir.

Burun estetiği ameliyatından sonra, iki aya kadar gözlük kullanmamalısınız. Bu durum yazın güneş gözlüğü konusunda bir handikap oluşturabilir.

Güneşten her ne kadar korunmak gerekse de tuzlu sular ameliyat sonrası buruna iyi gelir. Dolayısı ile güneşin yoğun olmadığı saatlerde denize girmek burun ameliyatlarından bir süre sonra tavsiye edilir. Yazın bu imkandan faydalanmak daha kolay olacaktır.

Sonuç olarak her mevsimde ameliyat olmak mümkündür. Asıl olan, hekiminizin ve sizin uygun olduğunuz bir zaman dilimini ayarlamaktır.

Rinoplasti Soru ve Cevaplar

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da bir patron çalışanlarına 10 gün korona virüs tatili verdi

1 Samsun'da bir patron çalışanlarına 10 gün korona virüs tatili verdi

İlknur hemşire korona virüsünü yendi

2 İlknur hemşire korona virüsünü yendi

Samsunlu işadamı ABD'de korona virüsünden hayatını kaybetti

3 Samsunlu işadamı ABD'de korona virüsünden hayatını kaybetti

Samsunlu şehidin kız kardeşi kansere yenik düştü

4 Samsunlu şehidin kız kardeşi kansere yenik düştü

İki köy daha Korana virüs karantinasına alındı

5 İki köy daha Korana virüs karantinasına alındı

Samsun'da buralara çocuklar alınmayacak

6 Samsun'da buralara çocuklar alınmayacak

Gece bekçiliği iş yeri önünde ölü bulundu

7 Gece bekçiliği iş yeri önünde ölü bulundu

Korona virüs vakasına giden 112 ekibine dehşeti yaşattı

8 Korona virüs vakasına giden 112 ekibine dehşeti yaşattı

Samsun'da otomobil takla attı

9 Samsun'da otomobil takla attı

Samsun'da kamyonet otomobile arkadan çarptı

10 Samsun'da kamyonet otomobile arkadan çarptı


SIRADAKİ HABER