HaberlerSamsun haberSamsun'da kanser rolü gerçek olan kadından uyarı

Samsun'da kanser rolü gerçek olan kadından uyarı - Samsun haber

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü 'Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi'(KETEM) tarafından çekilen kamu spotunda rol aldıktan sonra kanser olduğu ortaya çıkan Belma Tablı, 'Erken teşhis hayat kurtarıyor' dedi.

Samsun'da kanser rolü gerçek olan kadından uyarı

2015 yılında Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı talebi üzerine Samsun Sağlık İl Müdürlüğü KETEM tarafından çekilen kamu spotunda Belma Tablı (51) oyuncu olarak rol aldı. Kamu spotu filminde oynadıktan 4 ay sonra yaptırdığı kanser taraması sonucunda meme kanseri olduğu ortaya çıkan Belma Tablı yoğun bir tedavi sürecine girdi. Samsun Sağlık İl Müdürlüğünde halkla ilişkiler biriminde görev yapan Tablı, kanser olduğu ortaya çıkınca işine bir süre ara vermek zorunda kaldı. 1 senelik tedavinin ardından kanseri yenen Berna Tablı işine geri döndü. Meme kanserinin ailelerinde genetik olduğunu ifade eden Tablı, "Anneannem, teyzem, kız kardeşim ve ablam hepimiz genetik olarak meme kanseri olduk. Sürekli erken kontrollerimizi yaptırdığımız için erken evrelerde yakalandık ve bu süreci iyi atlattık" diye konuştu.

RUTİN KONTROLLERİ YAPTIRIN

Kanser olduğu süreç hakkında bilgi veren Tablı, "Kamu spotunun çekiminden 4 ay sonra rutin kontrollerine gittim. Burada meme kanseri olduğumu öğrendim. O dönemde 1 senelik bir tedavi sürecim gerçekleşti. Sol memem tamamen alındı. Kemoterapi ve radyoterapi tedavilerimi oldum. Görevime geri döndüm. Tedavimin iyi sonuçları vermesinin en büyük sebebi erken teşhis olmasıdır. Bütün herkesi erken teşhis konusunda uyarmak istiyorum. Bu kontroller KETEM'lerde ücretsiz olarak yapılmaktadır. İnsanlarımız hastalıktan korkmak yerine geç kalmaktan korksunlar. Bu yüzden de kontrollerini rutin olarak yaptırsınlar. Meme kanseri olduktan sonra çok korktuğumu söyleyemem. Çünkü böyle bir duruma hazırlıklıydım. Ailemde genetik olduğu için bununla büyüdüm. Ben kanserin direkt ölüm olduğuna inanmıyorum. Bugün ayaktayım ve işimi de hakkıyla yapabiliyorum" şeklinde konuştu.

Kanser hastalığı sırasında ailesinin hep yanında olduğunu söylen Tablı, evli ve 2 çocuk annesi olarak hayatına devam ediyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Yargı son noktayı koydu! Samsun Büyükşehir Belediyesi şimdi yandı

1 Yargı son noktayı koydu! Samsun Büyükşehir Belediyesi şimdi yandı

Fındık fiyatları ne kadar? 25 Şubat Salı il il güncel fındık fiyatları

2 Fındık fiyatları ne kadar? 25 Şubat Salı il il güncel fındık fiyatları

Samsunspor'dan büyük kampanya

3 Samsunspor'dan büyük kampanya

Ünlü iş adamı Ali Armağan'ın oğlu intihar etti

4 Ünlü iş adamı Ali Armağan'ın oğlu intihar etti

Işık Özkefeli: 'Atatürksüz logo kabul etmiyoruz'

5 Işık Özkefeli: 'Atatürksüz logo kabul etmiyoruz'

SASKİ'den logo açıklaması

6 SASKİ'den logo açıklaması

Yıldırım Başkan Samsunspor şampiyon

7 Yıldırım Başkan Samsunspor şampiyon

Samsunspor - İnegölspor maçının biletleri satışta

8 Samsunspor - İnegölspor maçının biletleri satışta

25 Şubat Salı Samsun hava durumu

9 25 Şubat Salı Samsun hava durumu

Başkan Mustafa Demir'den Atakum'a müjde

10 Başkan Mustafa Demir'den Atakum'a müjde


SIRADAKİ HABER