HaberlerManisa haberManisa'da Ocak ayında üzüm hasadı

Manisa'da Ocak ayında üzüm hasadı - Manisa haber

MANİSA (İHA) – Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde örtü altında uzun süre dayanan çekirdeksiz Sultaniye üzümü ocak ayında hasat yapılırken, 2020 yılının ilk hasadı da gerçekleşmiş oldu. 2019 yılı üzüm sezonu 2020 yapılan son hasatla birlikte kapandı.

Manisa'da Ocak ayında üzüm hasadı

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde örtü altında muhafaza edilen üzümler, kış ortasına kadar dalında tazeliğini korumaya devam ediyor. 2019 yılı ağustos ayında başlayan üzümde hasat sezonu kış ortasına kadar sürdü. 2019 yılında başlayan hasat sezonu ocak ayına kadar devam ederken 2020'nin ilk üzüm hasadı da Manisa'da gerçekleşmiş oldu.
2019 sezonu üzümünde 2020 yılında ilk üzüm hasadı yapan üzüm üreticisi Cafer Öncü, "Bölgesel olarak daha iyi yerde olduğu için bu zamana kadar dayandı. İşi sıkı takip ettik. Çift tente örttük, bakımları ve ilaçlamalarını 10 günde bir takip ettik. Burada -2 civarında bir soğuk var. Rüzgar akımı olduğu için üzüme soğuğu hissettirmiyor" dedi.

"Üzüm sezonunu uzatmanın yollarını arayacağız"
2020 yılında üzüm hasadı yapılabildiğine dikkat çeken üzüm ihracatçısı Ali Uçak, üzüm sezonunun uzaması için toplantılar düzenleyeceklerini belirterek, "Bu tarihe kadar üzüm bekletmek çok zor. Sarıgöl'ün Baharlar Mahallesi boğaz kesimi dediğimiz bir yerde. Gerek Allah'ın verdiği bir doğallık gerekse de üreticimizin özverisiyle bu tarihe kadar üzümü beklettik. Sultaniye üzüm sultanlara layık bir üzüm. Bunun da en güzel kanıtı bugün dalından yapılan hasatla kanıtlamış olduk. Önümüzdeki yıllarda Sultaniye üzümde hasat süresini daha da uzatmak istiyoruz. Bunu üreticimizle başaracağız. Türkiye'de tarım üreticisi gerçekten emek veriyor. Yeri geliyor çocuğu hastalanıyor çocuğuna bakmıyor ama bağında ilaçlamasını yapıyor. Eski yıllarda ağustos ayında başlayıp eylül ya da ekimin son haftalarında biten üzüm hasadı 1. ayın ilk haftasına kadar devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda bunu devam ettirebilmek için gerek üreticilerimiz, gerek ilçe tarım gerekse de yerel yönetimlerle beraber ortak toplantılar düzenleyeceğiz. Üzüm sezonunu uzatmanın yollarını arayacağız" ifadelerini kullandı.
Manisa'nın Sarıgöl ilçesine bağlı Baharlar Mahallesinde 2020 yılının ilk haftalarında gerçekleşen üzüm hasadıyla birlikte 2019 yılı üzüm hasadı da kapanmış oldu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Kavgayı ayırmak isteyen iş adamı öldürüldü

1 Kavgayı ayırmak isteyen iş adamı öldürüldü

Cinayet işleyip polisle çatıştı

2 Cinayet işleyip polisle çatıştı

23 Şubat Pazar Samsun hava durumu

3 23 Şubat Pazar Samsun hava durumu

Samsunspor'da galibiyet günü

4 Samsunspor'da galibiyet günü

Fındık fiyatları ne kadar? 23 Şubat Pazar il il güncel fındık fiyatları

5 Fındık fiyatları ne kadar? 23 Şubat Pazar il il güncel fındık fiyatları

İran'da 5,7 büyüklüğünde deprem! Türkiye'de bazı evler yıkıldı

6 İran'da 5,7 büyüklüğünde deprem! Türkiye'de bazı evler yıkıldı

Husumetli olduğu kişinin fırınına kurşun yağdırdı

7 Husumetli olduğu kişinin fırınına kurşun yağdırdı

Feci kaza sonrası Bağdat Caddesi'nde denetimler artırıldı

8 Feci kaza sonrası Bağdat Caddesi'nde denetimler artırıldı

Traktör römorkuna çarpan otomobil hurdaya döndü

9 Traktör römorkuna çarpan otomobil hurdaya döndü

Fatih'te 9 araç kundaklandı, mahalle panik içinde sokağa döküldü

10 Fatih'te 9 araç kundaklandı, mahalle panik içinde sokağa döküldü


SIRADAKİ HABER