HaberlerSamsun haberSamsun'da 'Bozkırın Sesi' yankılandı

Samsun'da 'Bozkırın Sesi' yankılandı - Samsun haber

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarının, 40. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında esnaf ve sanatkarlar için verdiği 'Bozkırın Sesi' isimli Türk Halk Müziği (THM) Konseri büyük beğeni topladı.

Samsun'da 'Bozkırın Sesi' yankılandı

Neşat Ertaş, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve Hacı Taşan'dan derlenen deyiş, bozlak ve türküler, 'Bozkırın Sesi Türk Halk Müziği Konseri'nde bu kez esnaf, sanatkar ve aileleri için seslendirildi. Şef Yavuz Özkaran yönetimindeki orkestra ve koronun sahne aldığı konser, büyük ilgi gördü.

BAŞKAN MUSTAFA DEMİR DE KATILDI

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde düzenlenen konsere katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Anadolu kültürünü müzikle evrenselleştiren halk ozanlarının unutulmaz türkülerini, Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Eyüp Güler ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı İdris Akdin ile dinledi.

ETKİNLİKLER SÜRECEK

Gecede bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Sanat, kültür ve müzik dünyamızın üstatlarıyla yakında bir programımız olacak. Kültür ve sanat alanında Cumhuriyet öncesi geçmişiyle Samsun, üstatlarımızla birlikte artı bir değere ve öneme sahip. Biz ayrıca çok önemli bir şehirde yaşıyoruz. Güzel ülkemizin kuruluşuna ve kuruluşa ilk adımın atıldığı bir şehirdeyiz. Buradan hareketle her alanda olduğu gibi sanatta da öncü olmak gibi bir sorumluluğumuzun olduğunu düşünüyoruz" dedi.

İNSAN VE TOPLUM İÇİN ÖNEMLİ

Samsun'un sanat ve kültürel özeliklerini 7'den 70'e kadar daha geniş halk kitlelerine ulaştırmaya yönelik çalışmalar başlattıklarını ifade eden Başkan Mustafa Demir, sanatın hem insan hem de toplum için büyük öneme sahip olduğunun altını çizdi. Demir, ''Üstat Muharrem Ertaş'ın döneminde ben gençtim. Lise ve üniversite yıllarım onun nağmeleriyle geçti. Radyoda türkülerini dinlerdik. Neşet Ertaş üstatla da çok özel hukukumuz oldu. Birlikte çok sohbetlerimiz oldu. Samsun'da da misafir ettik. Bu sebeple halk ozanlarının hayatımda büyük önemi var" diyerek anılarını paylaştı.

BİZİ BİZ YAPAN DEĞERLER

Türkiye toplumunu toplum yapan kültürel ve sanatsal değerler olduğuna değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, "Bizim medeniyetimizin merkezinde de insan var. İnsanın yaşat ki devlet yaşasın, dünya yaşasın. Herkeste olduğu gibi bir insan hayatı ömre bedeldir. Böyle düşündüğünüzde insan adına, insana artı katan değer adına her kim ne yapıyorsa çok ulvi bir şey yapıyor demektir. Hayatımız boyunca mutlu, huzurlu, acılı, sıkıntılı, güzel ve kötü yaşayabiliyoruz. Bunları bir kenara koyduğumuzda bizi biz yapan değerler çok önemli. Biz ne isek aslında bizi biz yapan değerler de var. Belki bilmediğimiz çok özel yanlarımız var. Dünyanın en güzel hayatını da yaşasak bizi biz yapan değerlerden yoksunsak asla mutlu olamayız" tespitini aktardı.

ŞÜKRANLA ANIYORUZ

"Hizmetler bugün var yarın yok, yarın var bugün yok olur. Ama insana ait ihmal edilen hiç bir şeyi başka alanla kapatamazsınız" diyen Başkan Mustafa Demir, sözlerini şöyle tamamladı: "Biz, kutlu bir medeniyetin, insani anlamda dünya insanlığının bile gıpta ettiği bir milletiz. Katkı sağlayan geçmişteki tüm sanatçılarımıza, sanat erbaplarına, hüzünlerini, acılarını, mutluluklara dizelere, mısralara, nağmelere döken herkesi hayır ve şükranla anıyoruz."

 

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da kamyon tıra arkadan çarptı: 2 yaralı

1 Samsun'da kamyon tıra arkadan çarptı: 2 yaralı

Samsun'da trafik kazası: 4 yaralı

2 Samsun'da trafik kazası: 4 yaralı

Motosikletli kurye yolda bulduğu içi para dolu cüzdanı polise teslim etti

3 Motosikletli kurye yolda bulduğu içi para dolu cüzdanı polise teslim etti

Otomobil ile kamyonet kafa kafaya çarpıştı: 1 ölü 3 yaralı

4 Otomobil ile kamyonet kafa kafaya çarpıştı: 1 ölü 3 yaralı

MHP Aydın İl Başkanı Alıcık'tan Karacasu ziyareti

5 MHP Aydın İl Başkanı Alıcık'tan Karacasu ziyareti

Otomobil polis otosuna çarptı: 2'si polis 3 yaralı

6 Otomobil polis otosuna çarptı: 2'si polis 3 yaralı

Aksaray'da minibüs tıra arkadan çarptı: 12 yaralı

7 Aksaray'da minibüs tıra arkadan çarptı: 12 yaralı

Otomobilin çarptığı ticari taksi, elektrik direğine çarparak durabildi

8 Otomobilin çarptığı ticari taksi, elektrik direğine çarparak durabildi

Bağımlılıkla mücadele seminerleri KUTO'da yapıldı

9 Bağımlılıkla mücadele seminerleri KUTO'da yapıldı

Aksaray'da 2 kişinin yaralandığı kazada taraflar yol ortasında kavga etti

10 Aksaray'da 2 kişinin yaralandığı kazada taraflar yol ortasında kavga etti


SIRADAKİ HABER