HaberlerAnkara haberDüzenli egzersiz yapanlarda 7 farklı kanser riski daha düşük

Düzenli egzersiz yapanlarda 7 farklı kanser riski daha düşük - Ankara haber

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof.Dr.Uğur Coşkun, Journal of Clinical Oncology dergisinde 26 Aralık 2019 tarihinde yayınlanan çalışmada, boş zamanlarında haftada en az 150 dakika hızlı yürüme gibi orta yoğunlukta egzersiz yapan sağlıklı bireylerde 7 farklı kanser türünün görülme sıklığının önemli derece azaldığının gösterildiğini belirtti.

Düzenli egzersiz yapanlarda 7 farklı kanser riski daha düşük

Bu çalışmada, 750.000 üzerinde sağlıklı bireyin 10 yıllık takip verilerinin bir arada incelenmesi sonucunda, meme, bağırsak, rahim, böbrek, karaciğer, lenf kanseri ile birlikte myeloma isimli hastalığın görülme riskinin düzenli yapılan egzersizler ile azaltılabileceğinin gösterildiğini belirten Dr.Coşkun, her gün en az 20 dakikalık tempolu yürüyüş ile bu durumun sağlanabildiğini söyledi. Bu çalışmada karaciğer kanserindeki risk azalmasının en fazla olduğu belirten Prof.Dr.Uğur Coşkun, bir çok çalışmanın bir havuzda toplanması ile elde edilen bu verilerin kanserin önlenmesi açısından çok önemli yol gösterici olduğunu belirtti.
Egzersizin kanser önleyici etkisi ile ilgili daha öncede araştırmalar yapıldığını vurgulayan Dr. Coşkun, egzersizin hangi mekanizma ile kanseri önlediğinin net olarak bilinmediğini belirtti. Deneysel çalışmalarda egzersizin tümör büyüme hızını azaltıldığının gösterildiğini söyleyen Dr.Coşkun, bu etkinin bedensel aktivite ve hormonal etkilerin sonucu olduğuna, artan fiziksel aktivite ve adrenalin artışına bağlı immün sistemi etkileyen faktörlerin hareketlenmesini hızlandırarak tümör hücrelerine saldırması ve tümör hücresi büyümesini yavaşlatması ile ilgili olabileceğine dair teoriler bulunduğunu söyledi. Egzersiz ile ilişkili olarak inflamasyonun azalması, kan şekeri ve seks hormonlarının düzene girmesi gibi faktörlerinde kanser gelişimini önlemede etkili olabileceğini belirtti.
Kanser tanısı alan hastalarda da düzenli egzersizin hem kanser nükslerini önlemede hem de kanser tedavileri üzerinde faydalarının bulunduğunu belirten Prof.Dr.Uğur Coşkun, özellikle kemik metastazı gibi özel durumları bulunan hastaların egzersiz planlamalarında mutlaka doktorlarının fikirlerini almaları gerektiğini belirtti.
Sonuç olarak her gün en az 20 dakika tempolu yürüyüş, koşma veya yüzme gibi egzersizlerin hayatımızın bir parçası haline getirilmesinin diğer faktörlerden bağımsız olarak birçok kansere karşı koruyucu etkisinin bulunduğunu belirten Dr.Coşkun, bu egzersizlerdeki devamlılığın önemine vurgu yaptı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da kamyon tıra arkadan çarptı: 2 yaralı

1 Samsun'da kamyon tıra arkadan çarptı: 2 yaralı

Samsun'da trafik kazası: 4 yaralı

2 Samsun'da trafik kazası: 4 yaralı

Motosikletli kurye yolda bulduğu içi para dolu cüzdanı polise teslim etti

3 Motosikletli kurye yolda bulduğu içi para dolu cüzdanı polise teslim etti

Otomobil ile kamyonet kafa kafaya çarpıştı: 1 ölü 3 yaralı

4 Otomobil ile kamyonet kafa kafaya çarpıştı: 1 ölü 3 yaralı

Otomobil polis otosuna çarptı: 2'si polis 3 yaralı

5 Otomobil polis otosuna çarptı: 2'si polis 3 yaralı

MHP Aydın İl Başkanı Alıcık'tan Karacasu ziyareti

6 MHP Aydın İl Başkanı Alıcık'tan Karacasu ziyareti

Aksaray'da minibüs tıra arkadan çarptı: 12 yaralı

7 Aksaray'da minibüs tıra arkadan çarptı: 12 yaralı

Otomobilin çarptığı ticari taksi, elektrik direğine çarparak durabildi

8 Otomobilin çarptığı ticari taksi, elektrik direğine çarparak durabildi

Bağımlılıkla mücadele seminerleri KUTO'da yapıldı

9 Bağımlılıkla mücadele seminerleri KUTO'da yapıldı

Beyoğlu'nda silahlı kavgada 1'i ağır 2 kişi yaralandı

10 Beyoğlu'nda silahlı kavgada 1'i ağır 2 kişi yaralandı


SIRADAKİ HABER