HaberlerSamsun haberMilletvekili Bedri Yaşar: 'Samsun üreticisi faizlere yenik düştü'

Milletvekili Bedri Yaşar: 'Samsun üreticisi faizlere yenik düştü' - Samsun haber

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 'Samsun üreticisi daha fazlasını yapabilecekken faizlere yenik düşürülmektedir' dedi.

Milletvekili Bedri Yaşar: 'Samsun üreticisi faizlere yenik düştü'

Çiftçinin Tarım Kredi Kooperatiflerinin faizleri yüzünden can çekişir hale geldiğini kaydeden İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, çiftçinin icra kapılarından kurtarılması için gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini söyledi. Dünyanın her yerinde desteklenen çifçinin Türkiye'de desteklenmiyor olmasının düşündürücü olduğunu belirten Yaşar, iktidara seslenerek, "Yıllardır faiz lobisi ile berabersiniz. Artık kimin yanında olacağınızı belli edin. Çifçinin mi faiz lobisinin mi? Çiftçinin kendi sermayesi ile kurduğu kurumdan çiftçiye böyle bir faiz darbesi yapılamaz, bu darbe kabul edilemez. Çifçiyi tefeciye boğdurmayın. Çifçinin daha fazla dayanacak gücü kalmadı" diyerek iktidara seslendi.

SAMSUN TÜRKİYE'NİN GIDA DEPOSUDUR

"Kendi kendine yetip ithalatçı değil ihracatçı olabilecekken çifçimizi faiz lobisine yedirmekle ne amaçlıyorsunuz" diyen Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Samsun yerelindeki çifçinin durumu için, ''Sebze, meyve ve tohum üretiminde Türkiye'nin ilk sırasında yer alan Samsun, verimli ovaları ile Türkiye'nin besin deposudur. Bu anlamda bu faizler sebze, meyve ve tohum üretiminde öncü olan şehrimizin kalbine saplanmaya çalışılan bir hançerden farksızdır. Samsun üreticisi daha fazlasını yapabilecekken faizlere yenik düşürülmektedir. Çarşamba ve Bafra Ovası gibi iki büyük ve verimli ovanın içinde yeterli üretim yapılamaması ne demek. Türkiye'nin gıda deposu olan bu ovaların borçlar yüzünden aktif kullanılamaması kadar acı bir durum olamaz. Çok ciddi miktarda tarım ürünleri yetişebilen bu iki ovada çifçimizi dertleriyle başbaşa bırakan iktidar sahipleri, düne kadar santral için destek turuna çıkıyordunuz. Bugün neden çifçinin derdine destek olmak için ses çıkarmıyorsunuz." diye konuştu.

FAİZLER ÇİFTÇİYİ BATIRIYOR

Çifçinin bu durumdan bir an önce kurtarılması gerektiğini ifade eden Yaşar, tepkisinin devamında şunları söyledi: "Bu faizler çiftçiyi hızla batırıyor. Çiftçi, banka borçlarını, tarım kredi borçlarını ödeyemez durumda. Peki bu iktidar nerede, ne yapıyor? Çiftçinin kan ağladığını, icra kapılarında süründüğünü bu iktidar göremiyor mu? Bir an önce kanayan bu yaraya parmak basılmalı ve çifçi bu faizden kurtarılarak borçları yapılandırılmalıdır. Banka faizlerinin bile yüzde 11-12'lerde olduğu bir dönemde çifçi faizlerinin bu denli yüksek olması kabul edilemez."

 

EN ÇOK OKUNANLAR

Seydikemer'de kafasına tomruk çarpan kişi öldü

1 Seydikemer'de kafasına tomruk çarpan kişi öldü

Elazığ'da ev yangını, 5 kişi dumandan etkilendi

2 Elazığ'da ev yangını, 5 kişi dumandan etkilendi

Yolcu otobüsü ile otomobil çarpıştı 3 kişi öldü, 2 kişi yaralandı

3 Yolcu otobüsü ile otomobil çarpıştı 3 kişi öldü, 2 kişi yaralandı

Elazığ'da ev yangını, 5 kişi dumandan etkilendi

4 Elazığ'da ev yangını, 5 kişi dumandan etkilendi

Yolcu otobüsü ile otomobil çarpıştı 3 kişi öldü, 2 kişi yaralandı

5 Yolcu otobüsü ile otomobil çarpıştı 3 kişi öldü, 2 kişi yaralandı

Galatasaray'ın galibiyeti Uşak'ta da coşkuyla kutlandı

6 Galatasaray'ın galibiyeti Uşak'ta da coşkuyla kutlandı

Karaman'da Galatasaraylı taraftarların galibiyet sevinci

7 Karaman'da Galatasaraylı taraftarların galibiyet sevinci

20 sene sonra gelen galibiyet Kuşadası'nda coşkuyla kutlandı

8 20 sene sonra gelen galibiyet Kuşadası'nda coşkuyla kutlandı

Yaşlı adam evinde ölü bulundu

9 Yaşlı adam evinde ölü bulundu


SIRADAKİ HABER