HaberlerTüp Bebek İle İlgili Kimsenin Söylemeyeceği Gerçekler

Tüp Bebek İle İlgili Kimsenin Söylemeyeceği Gerçekler

Tüp Bebek İle İlgili Kimsenin Söylemeyeceği Gerçekler

İlk kez uygulandığı 1987 yılından bu yana tüp bebek tedavisi, gebelik oranlarında önemli bir devrim yaratmıştır. Dünya üzerinde, tüp bebek tedavisi ve beraberinde kullanılan yardımcı üreme teknolojileri ile birlikte, bugüne kadar 8 milyondan fazla bebek dünyaya geldi.

İlk kez uygulandığı 1987 yılından bu yana tüp bebek tedavisi, gebelik oranlarında önemli bir devrim yaratmıştır. Dünya üzerinde, tüp bebek tedavisi ve beraberinde kullanılan yardımcı üreme teknolojileri ile birlikte, bugüne kadar 8 milyondan fazla bebek dünyaya geldi. Ancak, tüp bebek tedavisi kısırlık için sihirli bir değnek değil. Bir devrim yaratmış olsa da, sürecin kendisi biraz yorucu ve karmaşık olabilir. Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmaya çalışmadan önce, sürecin kendisi ile ilgili bilmeniz gereken önemli noktalar olabilir. Modern dünyamızda, bebek sahibi olmakta zorlanan çiftler için çok çeşitli yardımcı üreme tedavileri olduğundan ve tıbbi teknolojilerden yararlanmak büyük ölçüde fayda sağlayacağından, bu yazıdaki bilgiler çok işinize yarayabilir!

Yardımcı Üreme Tedavileri

Bir kadın ve erkek, belli bir süre boyunca korunmasız olarak cinsel ilişkiye girip doğal yolla gebelik elde edemediğinde, çareyi tıbbi yöntemlerde arar. Tabi, burada uygulanacak tedavinin başarı oranlarını etkileyecek pek çok önemli faktör vardır ve kadının yaşı, bu kriterlerden en önemlilerinden biridir. 35 yaşın altındaki çiftler 1 yıl ve 35 yaşın üzerindeki çiftler 6 ay boyunca doğal yolla gebelik elde edemediklerinde, tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme teknolojilerinden faydalanabilir. Burada, zamanın değerli olduğu ve özellikle de 35 yaşın üzerindeki kadınlarda, fazla vakit kaybetmeden bir an önce tedaviye başlanması gerektiği unutulmamalıdır. 

Yardımcı üreme tedavileri, annenin döllenmiş yumurtalarının kullanılmasını içermektedir. Bu tedavi seçenekleri arasında en yaygın olan yöntem olan tüp bebek tedavisi; anne adayının vücudundan alınan yumurtaların, baba adayından alınan spermler ile laboratuvar ortamında döllenmesi işlemini temel almaktadır. Laboratuvar ortamında döllenen yumurtaların büyümesi ile birlikte, embriyo oluşumu gerçekleşir ve bu embriyolar arasından kaliteli olan birkaç tanesi seçilip, anne adayının rahmine transfer edilir. 

Bir bebek sahibi olarak ailesini genişletmek isteyen çiftler için tüp bebek tedavisi, gerçekten de yüz güldürücü sonuçlar veren, oldukça başarılı bir teknolojidir. Yine de, süreçle ilgili çok da fazla konuşulmayan ve bilinmesi gereken önemli noktalar da vardır. Dilerseniz, bir tüp bebek tedavisi sürecine başlamadan önce, bilmeniz gereken önemli noktalara birlikte göz atalım… 

-Genç Anne Adaylarında Başarı Oranları Daha Yüksektir

Doğal yolla elde edilen gebeliklerde nasıl ki anne adayının yaşı önemli bir kriterse, tüp bebek tedavisi için de aynı şey geçerlidir. Hamile kalma oranları, genç anne adaylarında daha yüksektir. Yumurtalarınız, her geçen yıl biraz daha azaldığından, çocuk sahibi olmayı daha erken yaşlarda düşünmelisiniz. 

-Süreç Sabır Gerektirebilir

Tüp bebek tedavisinde başarı oranları oldukça yüksek olsa da, sürecin kendisi sabır gerektirir. Öyle ki, ilk denemelerde başarısızlık oranları da oldukça yüksektir. Burada önemli olan, ilk tedavi neticesindeki başarısızlığın altında yatan faktörlerin tedavi edilerek, yeni bir tedavi sürecine girmektir. Kadınların çoğunun, tüp bebek tedavisi ile hamile kalabilmesi için, birden fazla kez tedavi olması gerekir. Çünkü, teknolojinin bile önceden ön göremediği ve kontrol edemediği bazı durumlar vardır. 

-İkinci Hamilelikte De Kısırlık Söz Konusu Olabilir

Daha önce çocuk sahibi olmuş bir çift, bir sonraki denemede de bunun mümkün olacağını düşünür. Ancak, durum her zaman böyle değildir. Yeni bir gebelik planladığınızda, bu kez tıbbi yardım almanız gerekebilir. Bu, endişe verici bir durum gibi görünse de, ikincil kısırlık durumu da yaygın görülen bir durumdur ve 1 yıl gibi bir süredir çocuk sahibi olamıyorsanız, sizin de tüp bebek tedavisi gibi yardımcı bir üreme tedavisinden faydalanmanız gerekebilir. 

-Oluşan Embriyo Sayısına Göre Bir Karar Vermeniz Gerekir

Laboratuvar ortamında döllenen yumurta ve sperm sonrasında oluşan embriyolardan kaliteli olan 1 ya da 2 tanesi seçilerek anne rahmine transfer edilir. Burada, bazen çok sayıda embriyo oluşabilir, işte bu noktada doğru kararı vermeniz gerekir. Uzmanlar, çok sayıda sağlıklı embriyo oluşması durumunda bunların dondurularak saklanmasını önermektedir. 

-Ruh Haliniz Değişebilir

Tüp bebek tedavisi, pek çok farklı süreci kapsamaktadır ve anne adayının doğurganlığı arttırmak için kullanacağı hormon ilaçları bu süreçlerden biridir. Kullanılan bu ilaçlar, anne adayının ruh halinde değişimler meydana gelebilir. Ayrıca, kadında cinsel istekte bir artış da görülebilir. Bu noktada, cinsel ilişki konusunda doktorunuzla görüşmeniz ve eğer gerekliyse, cinsel ilişkiye girmekten kaçınmanız gereken dönemler olabilir. 

-Kısırlık Oldukça Yaygın Bir Durumdur

Doğal yolla gebelik elde edemeyen bir çift, bunun ne kadar yaygın bir durum olduğunu unutabilir; ancak, kısırlık sandığınızdan çok daha yaygın bir durumdur. Bu nedenle, endişelenmek bu süreçte yapmanız gereken en son şey olmalıdır. Dünya üzerinde, düşündüğünüzden çok daha fazla çift tüp bebek tedavisi olmaktadır. Bu nedenle, bu süreçte yalnız olmadığınızı ve ümidinizi kırmamanız gerektiğini unutmayın. 

-Gülmeyi Elden Bırakmayın

Stres, vücudun hormon dengelerini alt üst eden bir şeydir ve zihinsel sağlığınız bozuk olduğunda, tüm vücut ve hatta üreme sisteminiz de bundan olumsuz etkilenir. Çok fazla stres ve endişe, tüp bebek tedavisinden olumlu yanıt almanızı zorlaştırabilir. Bu nedenle, gülmek ve sakin kalmak bu süreçte başarıya giden en önemli anahtarlarınızdan biri olacaktır. 

-Sonucunda Buna Değeceğini Göreceksiniz

Kabul edelim, tüp bebek tedavisi gerçekten de zorlu ve uzun bir süreçtir. Ancak, pek çok zorluğun üstesinden gelip gebelik testinden pozitif sonuç aldığınızda ve bundan tam 9 ay sonra bebeğiniz dünyaya geldiğinde, tüm bu zorluklara değdiğini göreceksiniz. 

Kaynak:

İLGİLİ HABERLER

Online Bordro Programı Nedir?
Tüp Bebek İle İlgili Kimsenin Söylemeyeceği Gerçekler
Yumurtalık yetmezliğinde yeni bir yöntem
Samsun'da mutlu eden yardım
Medicana'dan sınav kaygısı seminerleri


SIRADAKİ HABER