HaberlerSAMÇEP'ten tepki: ''Kaçak AVM Samsun City Mall durdurulmalı''

SAMÇEP'ten tepki: ''Kaçak AVM Samsun City Mall durdurulmalı''

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Atakum'da açılışı yapılan City Mall AVM'nin kaçak olduğu iddiasını yineleyerek, 'Hukuka aykırı ve ahlaken sorunlu protokol derhal yırtılıp atılmalı ve AVM, iş merkezine dönüştürülmeli' talebinde bulundu

SAMÇEP'ten tepki: ''Kaçak AVM Samsun City Mall durdurulmalı''

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Dönem Sözcüsü Mehmet Özdağ ve SAMÇEP Yönetimi yaptığı basın açıklamasıyla Atakum'da yapılan City Mall AVM'nin kaçak  olduğunu, Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan protokolün de hukuka aykırı ve ahlaken sorunlu olduğunu ileri sürdü.

PROTOKÜL AHLAKEN SORUNLU

Özdağ, "Atakum’da Alparslan Bulvarı ile Atatürk Bulvarının kesişme kavşağında üç yıldır mahkemelerce verilen yürütmenin durdurulması kararlarına rağmen  yapımına göz yumulan yapı, Samsun Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 2019 yılının son saatlerinde alel acele ÇED Gerekli Değildir kararı verilerek; CityMall AVM adıyla 10 ocak 2020 tarihinde açılmıştır. Sürecin başında kültürel tesis alanı olan CityMall AVM’nin yeri karşılığında aynı bölgede eşdeğer bir kültürel tesis alanı ayrılması gerekirken halen ayrılmamıştır. Fakat bu hukusuzluğa göz yummanın bedava olmadığı anlaşılmaktadır.  İş Merkezi olarak inşaatı tamamlanan ancak fiilen AVM olan taşınmazın yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi alabilmek için inşaat müteahhiti ve ortağı durumundaki kişi ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı arasında bir protokol hazırlanmıştır. Bu protokol ile Samsun Büyükşehir Belediyesine bir miktar arsa ile söz konusu kaçak yapının kira gelirlerinden pay teklif edilmiştir.

Bu hukusuz ve ahlaken sorunlu teklif Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından ret edilmek yerine Büyükşehir Belediye Meclisine havale edilerek, gündeme alınması sağlanmıştır.  Bu protokolle anlaşılıyor ki; Samsun’u yıllardır yöneten sadece imar rantı peşinde koşan, halkın gerçek ihtiyaçlarını gözardı eden asfalt-beton belediyecilik analayışı ile milyarlaca lira borca sokulan Samsun Büyükşehir Belediyesi artık müteahhitlerin kendisine bahşedeceği avanta tekliflerini kabul ederek hukuki açıdan da tükenmişliğini ortaya koymuştur." dedi.

KAYBEDENİ SAMSUNLULAR

Kaçak City Mall AVM'de kaybedenin Samsunlular ve Atakumlular olduğunu belirten Özdağ, "Halk bu projenin neresinde? Hukuka ve mevzuata aykırı olarak yapımına göz yumulan bu projesinin içerisinde biz halka dair bir şey göremedik! Bu projenin kazananları; projenin yatırım ortakları ile siyasi ortaklardır. Kaybedeni ise Atakum halkıdır, tüm Samsun Halkıdır, kısacası kaybedeni bizleriz. CityMall AVM, ciddi trafik yoğunluğu getirerek Atakum Halkının  yaşamında telafisi mümkün olmayan birçok olumsuzluğu tetikleyecektir.  Çünkü bu bölge çok büyük sağlık kuruluşlarının ve okulların ve iş yerlerinin yoğunlaştığı bir bölgedir. Ayrıca 19 Mayıs Üniversitesi ve Hastahanesinin de anayol güzergahıdır. Araç trafiği bakımından telafisi imkansız olumsuzluklara neden olacağı aşikardır. İklim değişikliğinin etkilerini, her gün farklı bir doğa olayı ile facia boyutunda yaşadığımız bir dönemde; beton-asfalt yoğunluğu ile yeni bir ısı adası etkisi yaratacak, araç yoğunluğu ile de karbon emisyonlarını artırarak iklim değişikliği sürecini hızlandırıcı bir unsur olacaktır. Yoğun ve sıkışık araç trafiğinin neden olacağı karbon emisyonları ile çevrede yaşayanlar için ve yakınlarındaki çok büyük sağlık tesisinden hizmet alan hastalar ve yakınları için de büyük sağlık sorunlarına sebep olacaktır. Atakum halkının sosyal yaşımına, kent kültürüne değer katacak kültürel tesis alanıda gasp edilmiş olacaktır.Samsun’u yıllardır yöneten ve akıl-bilim dışı, doğa düşmanı asfalt beton ve rant belediyeciliği ile kentimizin doğal güzelliklerini, kültürel varlıklarını, verimi ovalarımızı, ormanlarımızı büyük ölçüde kaybettik, kısacası geçmişimizi kaybettik. Şimdi ise sadece proje müteahhitini ve ortaklarını zengin etmeyi düşünen böyle rant projeleri ile de geleceğimizi kaybedeceğiz" diye konuştu.

PROTOKOL YIRTILIP ATILMALI

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Dönem Sözcüsü Mehmet Özdağ açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bu AVM projesinin bizim için Çarşamba Biyokütle Enerji Santralinden farkı yoktur. CityMall AVM projesi de tıpkı Çarşamba Biyokütle Santral projesi gibi insan, doğa ve toplumsal gereksinimler arasındaki bağlantı gözetilmeksizin, hukuk çiğnenerek kotarılmış organize bir projedir. CityMall AVM projesinde de tıpkı Çarşamba BES projesinde olduğu gibi kamu görevlileri proje ortaklarının halkla ilişkiler birimi gibi davranış sergilemiş, kendilerine verilen kamusal görevleri en hafif deyimiyle suistimal etmişlerdir. CitiyMall AVM projesini savunanlar ile Çarşamba BES’i savunanların dili ve söylemleri aynıdır. Akıl, bilim, vicdan ve toplumsal çıkarları gözeterek görev yapan herkesi ve doğru yolu gösteren meslek odalarına karşı hedef gösteren bir dildir.  Buradan hareketle Mimarlar Odası Samsun Şubesi CitiyMall AVM konsunda üç yıldır sürdürdüğü haklı mücedelede yalnız değildir. SAMÇEP tüm bileşenleri ile Mimarlar odamızın yanındadır.  SAMÇEP olarak hukuksuz ve etik dışı protokolün Büyükşehir Meclis gündeminden derhal çıkartılarak, ulusal basın önünde yırtılıp çöpe atılmasını, yerel yöneticilere örnek olarak öğretilmesini istiyoruz. Bu kaçak yapının, AVM olarak faaliyetinin durdurulmasını, inşaat ruhsatında olduğu gibi AVM değil, İş Merkezi olarak faaliyet göstermesini istiyoruz. Bu yapının, tabandan itibaren fazladan imal edilen 142 m2’lik alanın yıkılmasını ve ruhsata uygun hale getirilmesini istiyoruz. (Ankara TOGO Kuleleri örneği)

En önemlisi de; otopark olarak kullanıması gerekirken iş yerine çevrilerek kiraya verilen -1 katın (eksi 1) derhal inşaat ruhsatında olduğu gibi otoparka çevrilerek, Atakum halkının otopark ve trafik çilesinin bir nebze azaltılmasını isitiyoruz. SAMÇEP doğamıza, iklime ve ülkemizin hukukuna sahip çıkmaya devam edecek!"

 

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Dünya'da 10 numara

1 Samsunspor Dünya'da 10 numara

Samsun'da trafik kazası: aynı aileden 4 kişi yaralandı

2 Samsun'da trafik kazası: aynı aileden 4 kişi yaralandı

SAMSUNSPOR MAÇ SAATİNİ BEKLİYOR

3 SAMSUNSPOR MAÇ SAATİNİ BEKLİYOR

Samsun'da dede ve torunu zehirlendi

4 Samsun'da dede ve torunu zehirlendi

Samsun'da kamyon tıra arkadan çarptı: 2 yaralı

5 Samsun'da kamyon tıra arkadan çarptı: 2 yaralı

Samsun'da 220 Bin TL'si dolandırıldı

6 Samsun'da 220 Bin TL'si dolandırıldı

Samsun'daki bu bina yıkımı bekliyor

7 Samsun'daki bu bina yıkımı bekliyor

Samsunspor'dan muhteşem dönüş

8 Samsunspor'dan muhteşem dönüş

Ordu'daki gökdelenlerin yıkımı 12 gündür sürüyor

9 Ordu'daki gökdelenlerin yıkımı 12 gündür sürüyor

22 Şubat Cumartesi Samsun hava durumu

10 22 Şubat Cumartesi Samsun hava durumu


SIRADAKİ HABER