HaberlerKütahya haberSoğuk havalarda cilt sağlığı uyarısı

Soğuk havalarda cilt sağlığı uyarısı - Kütahya haber

Kütahya'nın Emet ilçesi Dr. Fazıl Doğan Devlet Hastanesi tarafından, son günlerde etkili olan ve eksi değerlerde seyreden soğuk havanın, cilt üzerinde olumsuz etkiler bırakabileceği konusunda vatandaşlar uyarıldı.

Soğuk havalarda cilt sağlığı uyarısı

Mevsimsel faktörlerin deriyi etkiledğini belirten Hastane Başhekimi Rukiye Kara, ''Soğuk ve nemsiz kış aylarında bu hayati organımızı iyi korumalıyız. Kış aylarında cildimizde soğuk hava nedeni ile meydana gelen kuruluk erken yaşlanmaya yol açmaktadır. Bu yüzden bol miktarda sıvı tüketmek sağlıklı bir cilt için önemlidir. Uygun giysiler ve nemlendirici ürünlerin uygun biçimde kullanılması çok önemlidir. Soğuk hava nedeni ile ciltte pullanmaya ve dökülmeye sebebiyet veren sedef, kuru egzama, seboreik dermatit gibi bazı deri hastalıklarının çoğalmasına yol açmaktadır. Soğuk nedeniyle kış mevsiminde kızarıp pullanarak kaşınmaya başlayan cilt sorunları ile sıkça karşılaşılmaktadır. Bu şikayetlerin birçoğu dış koşullara ilişkin sorunlardır. Dış ortam ile sürekli temas halinde olan deri bu tür fiziksel koşullardan büyük ölçüde etkilenmektedir'' dedi.
Cilt sorunlarının önlenebilmesi için önerilerde bulunan Hastane Başhekimi Rukiye Kara, "Mevsime uygun giyinmeliyiz. Elleri ayakları, kulakları aşırı soğuktan koruyan bere, eldiven, ayakkabılar tercih edilmelidir'' diye konuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Siirt'te 30 köy yolu ulaşıma kapandı

1 Siirt'te 30 köy yolu ulaşıma kapandı

Denizli'de iki katlı ahşap ev alev alev yandı

2 Denizli'de iki katlı ahşap ev alev alev yandı

Edirne'de trafik kazası: 2 yaralı

3 Edirne'de trafik kazası: 2 yaralı

Araçta sıkışan sürücüyü polis ve sağlık ekipleri kurtardı

4 Araçta sıkışan sürücüyü polis ve sağlık ekipleri kurtardı


SIRADAKİ HABER