HaberlerNafaka Türleri Nelerdir?

Nafaka Türleri Nelerdir?

Bir kimsenin geçindirmekle, bakıp gözetmekle yükümlü olduğu kimseye / kimselere mahkeme kararıyla ödediği para nafakadır. Av. Duygu GÜNER, nafaka türleri hakkında bilgi verdi.

Nafaka Türleri Nelerdir?

Bir kimsenin geçindirmekle, bakıp gözetmekle yükümlü olduğu kimseye / kimselere mahkeme kararıyla ödediği para nafakadır.  Av. Duygu GÜNER, nafaka türleri hakkında bilgi verdi.

Aile Hukuku’nun temelindeki ailevi, sosyal ve ahlaki kurallardan dolayı, aile bireylerinden veya eşlerden birinin yoksulluğa düşmesi durumunda, gücü olanın diğerine yardımcı olmasını sağlamak amacıyla “nafaka verme yükümlülüğü” bulunmaktadır.  Türk hukuk sisteminde eşlere, çocuklara, yoksulluğa düşecek olan üstsoy ile kardeşlere de nafaka ödenmesi gereken durumlar Medeni Kanun kapsamında hüküm altına alınmıştır.


Kimler hangi nafakayı alabilir?
İştirak nafakası: boşanma davası sürerken veya boşanma davasından sonra talep edilebilen ergin olmayan çocuk için ergin olacağı tarihe kadar velayet kendisinde olmayan ebeveynin, çocuğun bakım ve eğitim giderleri için ödediği paradır.
Yoksulluk nafakası; boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek tarafa, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla, geçimi için diğer tarafça mali gücü oranında süresiz olarak ödenen nafaka türüdür. (TMK m. 175)
Tedbir nafakası: boşanma davası ile yoksulluğa düşecek olan eşe ve ergin olmayan çocuk yararına hükmedilen veya ayrı açılan nafaka davasında verilen kararın kesinleşmesine kadar ödenen geçici önlem nafakasıdır.
Yardım nafakası: Türk Medeni Kanunu’nun “Aile” bölümünün “Nafaka yükümlüleri” başlıklı 364. maddesine göre; “Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üst soyu ve alt soyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür. Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır” denilmekle ‘yardım nafakası’ yasaya bağlanmıştır.


Boşanma davasında talep edilebilen nafaka türleri nelerdir?
Boşanma davalarında; tedbiren iştirak nafakası ve tedbiren yoksulluk nafakası talep edilir. Boşanma kararı kesinleştikten sonra da bu tedbir nafakaları iştirak nafakası ve yoksulluk nafakası olarak devam eder.


İştirak nafakası nedir?
4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’na göre; eşler/ebeveynler çocuklarının bakım, sağlık ve eğitim giderleri ile diğer maddi ve manevi tüm ihtiyaçlarını birlikte karşılamakla yükümlüdürler. Boşanma durumunda velayetin taraflardan birine verilmesi ile velayeti kendinde olmayan ebeveyn, maddi gücü oranında çocuğunun bakım gibi giderlerini karşılamak durumundadır. İştirak nafakası da velayet hakkına sahip olmayan anne ya da babanın çocuğun giderlerine katkı olarak verdiği nafaka türüdür.


Yoksulluk nafakası nedir?
Yoksulluk nafakası, boşanma sonucunda yoksulluğa düşecek olan eşin diğer eşten talep edebildiği bir nafaka türüdür. Yoksulluk nafakası alınabilmesi için nafakayı isteyen tarafın evliliğin bitmesinde ağır kusurlu olmaması, boşanma sonucunda yoksulluğa düşecek olması, boşanma ve yoksulluk arasında nedensellik bağının bulunması gibi şartlar aranmaktadır.


Tedbir nafakası nedir?
Tedbir nafakası, boşanma veya ayrılık davasının açılmasıyla birlikte yargılama sona erinceye kadar ya da ortak yaşama ara verilmesi durumunda talep edilebilir. Tedbir nafakası, boşanma ya da ayrılık durumlarında eş ve çocuk lehine alınan önlem niteliğindedir. İştirak ve yoksulluk nafakalarına boşanma kesinleştikten sonra hükmedilmekte ve uzun süren boşanma davaları boyunca eş ve çocuğun bu nafakalarda yararlanamaması onları yoksullaştırmaktadır. Bu sebeple uzun sürebilecek çekişmeli boşanma davalarında dava sonuçlanıncaya kadar Hakim tarafından geçici önlem niteliğinde tedbir nafakasına hükmedilir.


Yardım nafakası nedir?
Yardım nafakası,  Medeni Kanun’un 364-366. maddelerinde düzenlenmiş olup; eşler arasındaki boşanma durumu ile ilgili olmayan, genel anlamda kan bağından kaynaklı, alt ve üst soy ile kardeşlerin de birbirinden belirli koşulların oluşması durumunda talep edebileceği bir nafakadır, geçim bedelidir.


Peki, yoksulluk nafakasının kaldırılmasını sağlayabilecek yasadaki bu olumsuz koşullar nelerdir?

  • Gelir biçiminde ödenmesine karar verilen yoksulluk nafakası, nafaka alacaklısının yeniden resmen evlenmesi veya taraflardan birinin ölümü durumunda kendiliğinden kalkar.
  • Nafaka alacaklısının resmi bir evlenme akdi olmadan başka biri ile fiilen evli gibi yaşaması ve bu durumun mahkemede kanıtlanması ile yoksulluk nafakasının kaldırılmasına karar verilir.
  • Nafaka alacaklısının yoksulluğu ortadan kalktığında yoksulluk nafakası, borçlunun istemiyle kaldırılabilir. Yoksulluk nafakası alacaklısının düzenli, gelir getiren bir işe girmesi, çalışması karşılığı yoksulluğunun ortadan kalkması, şans ve talih oyunları sonucu elde ettiği gelirle veya miras yoluyla, bağış yoluyla veya babası veya annesinin sosyal güvenlik kuruluşu üyesi olması nedeniyle kendisine emeklilik maaşı bağlanması veya buna benzer nedenlerden biriyle yoksulluğunun ortadan kalkması durumlarında yoksulluk nafakası borçlusu Aile Mahkemesinden nafakanın kaldırılmasını dava yoluyla talep edebilecektir.
  • Nafaka alacaklısının haysiyetsiz hayat sürmesi nedeniyle yoksulluk nafakası kaldırılabilir. Nafaka alacaklısının devamlı alkol alması, ırza geçmesi, hırsızlık yapması, yüz kızartıcı suçlar işlemesi, kumar oynaması gibi nedenlerden biri veya bir kaçı ile uygunsuz hayat sürmesi halinde nafaka yükümlüsü Aile Mahkemesinden nafakanın kaldırılmasını talep ederek borcundan kurtulabilir.


Nafaka ödememenin cezası nedir?
Mahkeme kararıyla hüküm altına alınan veya anlaşmalı boşanma protokolü sonucu onaylanan nafakayı ödemeyen nafaka borçlusuna karşı ilamlı icra ile takip başlatılır. Bu süreçte borç ödenirse haciz işlemleri sona ererken, borç ödenmezse icra ceza mahkemesine şikayet edilerek, borçlu 10 gün ila 3 ay süreyle zorlama hapis cezasına mahkum edilir.

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'un 5 günlük hava durumu raporu (17-21 Şubat)

1 Samsun'un 5 günlük hava durumu raporu (17-21 Şubat)

Fındık fiyatları ne kadar? 17 Şubat Pazartesi il il fındık fiyatları

2 Fındık fiyatları ne kadar? 17 Şubat Pazartesi il il fındık fiyatları

Tipini beğenmediği palyaçoya saldırdı

3 Tipini beğenmediği palyaçoya saldırdı

17 Şubat Pazartesi Samsun hava durumu

4 17 Şubat Pazartesi Samsun hava durumu

Siirt'te 30 köy yolu ulaşıma kapandı

5 Siirt'te 30 köy yolu ulaşıma kapandı

Vali Osman Kaymak: 'Samsun'a değer katmalıyız'

6 Vali Osman Kaymak: 'Samsun'a değer katmalıyız'

Samsun'da dikiz aynası sipariş etti, paketi açınca şok oldu

7 Samsun'da dikiz aynası sipariş etti, paketi açınca şok oldu

Edirne'de trafik kazası: 2 yaralı

8 Edirne'de trafik kazası: 2 yaralı

Denizli'de iki katlı ahşap ev alev alev yandı

9 Denizli'de iki katlı ahşap ev alev alev yandı

Araçta sıkışan sürücüyü polis ve sağlık ekipleri kurtardı

10 Araçta sıkışan sürücüyü polis ve sağlık ekipleri kurtardı


SIRADAKİ HABER