Haberlerİzmir haberÖğretmenevi lokalini 'kültür ve sanat merkezi' olarak tasarladılar

Öğretmenevi lokalini 'kültür ve sanat merkezi' olarak tasarladılar - İzmir haber

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mimari Restorasyon Bölümü öğrencileri, Karşıyaka Öğretmenevi Lokali'nin bulunduğu tarihi yapıyı, kültür ve sanat merkezi olarak yeniden tasarladı. 22 öğrenciden oluşan ekibin yaklaşık bin 50 metrekarelik kapalı alanda yaptığı çalışmada, müze alanından sergi, atölye ve toplantı salonlarına kadar tüm detaylar düşünül

Öğretmenevi lokalini 'kültür ve sanat merkezi' olarak tasarladılar

İzmir Ekonomili gençler, Karşıyaka Öğretmenevi Lokali'ni şehrin önemli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan, binlerce kişinin ziyaret ettiği bir merkez haline getirmeyi amaçladı. İkinci sınıf öğrencilerinden oluşan ekip, "Koruma Projesi" dersi kapsamında 4 ay çalıştı. Yaklaşık 125 yıllık tarihe sahip binada titizlikle çalışan gençler, birbirinden farklı projeler geliştirdi. Öğrenciler, tüm çalışmalarını İEÜ Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Bölümü Öğretim Görevlisi Yarkın Üstünes gözetiminde yaptı.
"Projelerimiz devam edecek"
Projeye ilişkin detaylar veren Öğr. Gör. Yarkın Üstünes, önümüzdeki dönemde de İzmir'deki nitelikli tarihi yapılar ve mekanlar üzerine çalışmalara devam edeceklerini söyledi. Üstünes, "Belli bir kimliğe sahip, tarihe tanıklık eden nitelikli yapıların günümüz ihtiyaçları doğrultusunda, yeni fonksiyonlarla kullanılmasını sağlamak, kentimiz açısından oldukça önemli. Tarihi yapıların yeniden işlevlendirilmesi olarak tanımlayabileceğimiz bu tür proje çalışmaları, öğrencilerimizin derslerde edindiği bilgileri direkt uygulama olanağı bulması açısından oldukça yararlı" dedi.
"Tüm ayrıntılar düşünüldü"
Üstünes, şöyle devam etti: "Proje sayesinde, İzmir'deki nitelikli yapıların nasıl değerlendirilebileceği konusunda, idari birimlerde ve bölge halkında bir farkındalık sağlamış oluyoruz. Bu amaçla 22 öğrencimiz, lokal olarak hizmet veren yapıya her hafta giderek çalışmalarını tamamladı. Tarihi yapıda kurgulanacak kültür-sanat merkezinde nelere dikkat edilmesi gerektiği ve her metrekarenin etkin olarak değerlendirilmesi için nasıl bir planlamaya ihtiyaç olduğu, gerek alan gezileri gerekse de stüdyo çalışmalarında ortaya çıkarıldı. Tüm detayları, en ince ayrıntısına kadar düşünerek, projeleri başarıyla tamamladık. Şehrimize değer katacak projelerin içinde yer almayı, önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz."

EN ÇOK OKUNANLAR

Yılport Samsunspor - Amed maçı ne zaman, saat kaçta hangi kanalda?

1 Yılport Samsunspor - Amed maçı ne zaman, saat kaçta hangi kanalda?

İşte Samsun'daki TOKİ listesi

2 İşte Samsun'daki TOKİ listesi

Samsun'da iş yeri kurşunlamaya gözaltı

3 Samsun'da iş yeri kurşunlamaya gözaltı

Yılport Samsunspor - Amed maçının hakemi belli oldu

4 Yılport Samsunspor - Amed maçının hakemi belli oldu

Komşusunu evine çağırıp başından vurdu

5 Komşusunu evine çağırıp başından vurdu

Samsun'da FETÖ'ye sınav operasyonu: 22 gözaltı

6 Samsun'da FETÖ'ye sınav operasyonu: 22 gözaltı

Türkiye profesyonel liglerinin kralı Bahattin Köse

7 Türkiye profesyonel liglerinin kralı Bahattin Köse

Ertuğrul Sağlam'dan basın toplantısı

8 Ertuğrul Sağlam'dan basın toplantısı

Dr. Mustafa Yazıcı: 'Tam tıkalı damarlar ameliyatsız açılıyor'

9 Dr. Mustafa Yazıcı: 'Tam tıkalı damarlar ameliyatsız açılıyor'

Samsunspor'da Muhsin Yıldırım'dan kötü haber

10 Samsunspor'da Muhsin Yıldırım'dan kötü haber


SIRADAKİ HABER