HaberlerAnkara haberATO Başkanı Baran: "İçinde ticaretin olduğu her alanda varız"

ATO Başkanı Baran: "İçinde ticaretin olduğu her alanda varız" - Ankara haber

Seyşeller Büyükelçisi Louis Sylvestre Radegonde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güven mektubu sunmasının ardından Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ı makamında ziyaret etti.

ATO Başkanı Baran:

Seyşeller Büyükelçisi Louis Sylvestre Radegonde, 115 adadan oluşan Seyşeller'in turizm ağırlıklı ekonomisi nedeniyle genel ithalatçı bir ülke durumunda olduğunu belirterek, Türkiye ile hali hazırda devam eden taze meyve sebze ithalatına dayalı dış ticaret ilişkisini, gıda ağırlıklı olmak üzere diğer sektörlerde de geliştirmek istediklerini söyledi. Seyşeller hakkında bilgi veren Büyükelçi Radegonde ülke ekonomisinin yüzde 45'ini turizmin oluşturduğunu söyledi. Balıkçılık ve offshore bankacılığın ekonomide ağırlığının olduğunu kaydeden Radegonde, Seyşellerin turizm başta olmak üzere tüm sektörlerde yatırıma açık bir ülke olduğuna dikkat çekti. Ankara Ticaret Odası'nı Seyşeller'e davet eden Radegonde, "Yatırım açısından başta turizm olmak üzere diğer birçok sektörde potansiyel var. Bu yüzden ticaret odalarının bir araya gelerek bunu değerlendirmesini çok önemli buluyorum" dedi.
ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında, Türkiye'nin Seyşeller'le 2018 yılında 17 milyon dolar olan ticaret hacminin, 2019 yılı sonunda yaklaşık 25 milyon dolara yükseldiğini söyledi. Büyükelçi Radegonde'nin, Cumhurbaşkanlığı himayesinde Nisan ayında gerçekleştirilecek "Türkiye- Afrika Ortaklık Zirvesi"ni hatırlatması üzerine Baran, iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesi için bu zirvenin önemli bir zemin olabileceğini kaydetti. Büyükelçi'nin Seyşeller'le ticaretin geliştirilmesi konusundaki sözlerine dikkat çeken Baran, "İçinde ticaretin olduğu her alanda varız. Hali hazırdaki ticaret rakamları bizi mutlu etmiyor. Bu rakamları en kısa sürede yükseltebiliriz" dedi. Baran, konuşmasında Ankara ekonomisi hakkında detaylı bilgi verdi.
Seyşeller Büyükelçisi Louis Sylvestre Radegonde'nin ATO Başkanı Baran'ı ziyaretine Seyşeller Fahri Konsolosu Mehmet Selvi ve ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş eşlik etti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Yargı son noktayı koydu! Samsun Büyükşehir Belediyesi şimdi yandı

1 Yargı son noktayı koydu! Samsun Büyükşehir Belediyesi şimdi yandı

Fındık fiyatları ne kadar? 25 Şubat Salı il il güncel fındık fiyatları

2 Fındık fiyatları ne kadar? 25 Şubat Salı il il güncel fındık fiyatları

Işık Özkefeli: 'Atatürksüz logo kabul etmiyoruz'

3 Işık Özkefeli: 'Atatürksüz logo kabul etmiyoruz'

SASKİ'den logo açıklaması

4 SASKİ'den logo açıklaması

25 Şubat Salı Samsun hava durumu

5 25 Şubat Salı Samsun hava durumu

Samsun'da kıskıvrak yakalandı

6 Samsun'da kıskıvrak yakalandı

İşte Samsun'da en çok tercih edilen bebek isimleri

7 İşte Samsun'da en çok tercih edilen bebek isimleri

Çarşamba Ovası ormana dönüşüyor

8 Çarşamba Ovası ormana dönüşüyor

Samsun dahil 22 ilde operasyon! Çeteye 4 tutuklama

9 Samsun dahil 22 ilde operasyon! Çeteye 4 tutuklama

Samsun'da 30 evden hırsızlık! Amca-yeğen yakalandı

10 Samsun'da 30 evden hırsızlık! Amca-yeğen yakalandı


SIRADAKİ HABER