HaberlerSamsun haber6 ay sonra yüzü güldü

6 ay sonra yüzü güldü - Samsun haber

Samsun'da ilerleyici kas zayıflığı ve felciyle seyreden guillain-barre sendromu hastalığına yakalanan 52 yaşındaki vatandaş, uygulanan tedavi sayesinde 6 ay sonra yüzü güldü.

6 ay sonra yüzü güldü

Samsun'da yaşayan 52 yaşındaki Yaşar Gündoğdu yaklaşık 6 ay önce geçirdiği guillain-barre sendromu sonrasında yüz mimiklerini hiçbir şekilde oynatamama problemi yaşıyordu. Yoğun bakım sonrası VM Medical Park Samsun Hastanesinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Rabia Cerrah Karanfil tarafından uygulanan 2,5 aylık bir tedavi sonrasında artık mimiklerini kullanabiliyor.

"Hastamızın tekrardan gülebilmesi bizi de mutlu ediyor"
Hastanın tedavi süreci ilgili bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Rabia Cerrah Karanfil, "Hastamız guillain-barre sendromu tanısı ile nöroloji polikliniğinde tedavi görüyordu. Hastamızın yüzünde hiçbir mimik yoktu. Yaklaşık 2.5 aylık bir tedavi sonrasında hastamız artık gülümseyebiliyor. Bu bizi çok mutlu etti. İnsanların gülümsemek isteyip de gülümseyememesi, kızmak istediğinde kızamaması, mimiklerini belli edememesi gerçekten çok zor bir şey. Biz hastamıza tedavi süresince fizyoterapist arkadaşlarımızla fizik tedavi yöntemlerini uyguladık. Bununla birlikte bazı enjeksiyon yöntemlerimiz var. Kuru iğneleme ve nöralterapi yöntemimizi kullandık. Hastamızı iyileştirdik" dedi.

"Erken tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor"
Guillain-barre hastalığının sinir uçlarını tutan bir hastalık olduğunu belirten Dr. Karanfil, "Hastalık solunum kaslarını da tutarak nefes alma konusunda sıkıntı oluşturduğu için erken tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor. Hastamız erken dönemde tedaviye başlamış ancak hastalık yüz kaslarını tuttuğu için bütün yüz ve mimik hareketlerini kaybetmişti. Hastamız hiç bir şekilde çiğneme ile ilgili fonksiyonlarını yerine getiremiyordu. Tedavi sonrası tüm bu sorunları ortadan kaldırmış olduk" diye konuştu.
Sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu dile getiren Yaşar Gündoğdu ise şunları söyledi:
"Doktoruma çok teşekkür ediyorum. Artık mimiklerimi oynatabiliyor ve yeme gibi işlevlerimi yerine getirebiliyorum. Doktorum Rabia Cerrah Karanfil güler yüzü ve tedavisi sayesinde benim de yüzümü güldürdü."
Eşi Saadet Gündoğdu da umutlarını hiç kaybetmediklerini ve 2,5 aylık tedavinin ardından zor günleri atlattıklarını söyledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Kayseri'de yolcu otobüsü devrildi

1 Kayseri'de yolcu otobüsü devrildi

Suç örgütüne yönelik operasyonda 7 kişi tutuklandı

2 Suç örgütüne yönelik operasyonda 7 kişi tutuklandı

Atletico tek golle kazandı

3 Atletico tek golle kazandı

Atletico tek golle kazandı

4 Atletico tek golle kazandı

Çayırova'da korkunç kaza: 2 yaralı

5 Çayırova'da korkunç kaza: 2 yaralı

Araba hırsızı yakalanınca " oyun zannettim" dedi

6 Araba hırsızı yakalanınca " oyun zannettim" dedi

Suç örgütüne yönelik operasyonda 7 kişi tutuklandı

7 Suç örgütüne yönelik operasyonda 7 kişi tutuklandı

Karaman'da otomobil, polis aracıyla çarpıştı: 3'ü polis 4 yaralı

8 Karaman'da otomobil, polis aracıyla çarpıştı: 3'ü polis 4 yaralı

İzmir'de 11 katlı binada korkutan yangın: 10 kişi dumandan etkilendi

9 İzmir'de 11 katlı binada korkutan yangın: 10 kişi dumandan etkilendi

Dortmund avantajı kaptı

10 Dortmund avantajı kaptı


SIRADAKİ HABER