HaberlerKütahya haberDPÜSEM'de Bilirkişi Temel Eğitimi başvuruları başladı

DPÜSEM'de Bilirkişi Temel Eğitimi başvuruları başladı - Kütahya haber

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (DPÜSEM) tarafından Adalet Bakanlığının onayıyla verilen Bilirkişi Temel Eğitimlerine başvurular başladı.

DPÜSEM'de Bilirkişi Temel Eğitimi başvuruları başladı

DPÜSEM'in Bilirkişilik Temel Eğitimi bu yıl ikinci kez verilecek. 18 saati teorik ve 6 saati uygulamalı ders olmak üzere en az 24 saat verilecek eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerler sertifika almaya hak kazanacaklar.
Eğitimlerle ilgili açıklama yapan DPÜSEM Müdürü Öğr. Gör. Bülent Gül, Adalet Bakanlığının iznini alan Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin DPÜSEM aracılığıyla Bilirkişilik Temel Eğitimi vereceğini ve başvuruların başladığını belirtti.
Yönetmelik gereği 24 kontenjanlarının olduğu söyleyen Gül, "Bilirkişilik temel eğitimi, 5 yıllık meslekî kıdem kazanmış kişiler tarafından alınan ve bilirkişilik faaliyetinin yürütülmesi ile ilgili temel, teorik ve pratik bilgileri içeren bir eğitimdir. Adaylar, 5 yıllık kıdeme sahip olduğunu gösterir resmi belge (SGK veya Oda kaydı) ile başvuruda bulunabilecekler. Ayrıca eğitimlerimiz için herhangi bir mezuniyet şartı da aranmıyor" dedi.
"Sertifikası olmayanlar bilirkişilik yapamayacak"
2017 yılında çıkan yasayla bilirkişilik sisteminde önemli değişiklikler olduğunu vurgulayan Öğr. Gör. Gül, "6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu kapsamında, 'Bilirkişilik Yönetmeliği' 3 Ağustos 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, adli ve idari yargı alanında yürütülen her türlü bilirkişilik faaliyetinin yapılabilmesi için, bilirkişilik yapacak kişilerin Bilirkişilik Temel Eğitimi almaları ve sertifika sahibi olmaları zorunluluğu getirildi. Bu eğitimi almayanlar bundan sonra bilirkişilik yapamayacaklar" ifadelerini kullandı.
Temel eğitimin 18 saat teorik ve 6 saat uygulamalı olmak üzere en az 24 ders saatinden oluştuğunu belirten Gül," Eğitimlerini tamamlayan katılımcılara temel eğitimi tamamladıklarına dair bir belge verecektir. Bilirkişilik temel eğitimine katılarak sertifika sahibi olan kişiler, Adli ve İdari Yargı Komisyon Başkanlıkları tarafından yapılan bilirkişilik ilanında belirtilen diğer şartları da sağlamaları halinde, almış oldukları sertifika ile birlikte bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabileceklerdir. DPÜSEM'in eğitimleri ile ilgili DPÜSEM web sitesinden ve sitede yer alan iletişim numaraları üzerinden bilgi alınabilir" diye konuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Yılport Samsunspor - Amed maçı ne zaman, saat kaçta hangi kanalda?

1 Yılport Samsunspor - Amed maçı ne zaman, saat kaçta hangi kanalda?

İşte Samsun'daki TOKİ listesi

2 İşte Samsun'daki TOKİ listesi

Samsun'da iş yeri kurşunlamaya gözaltı

3 Samsun'da iş yeri kurşunlamaya gözaltı

Yılport Samsunspor - Amed maçının hakemi belli oldu

4 Yılport Samsunspor - Amed maçının hakemi belli oldu

Komşusunu evine çağırıp başından vurdu

5 Komşusunu evine çağırıp başından vurdu

Samsun'da FETÖ'ye sınav operasyonu: 22 gözaltı

6 Samsun'da FETÖ'ye sınav operasyonu: 22 gözaltı

Türkiye profesyonel liglerinin kralı Bahattin Köse

7 Türkiye profesyonel liglerinin kralı Bahattin Köse

Ertuğrul Sağlam'dan basın toplantısı

8 Ertuğrul Sağlam'dan basın toplantısı

Dr. Mustafa Yazıcı: 'Tam tıkalı damarlar ameliyatsız açılıyor'

9 Dr. Mustafa Yazıcı: 'Tam tıkalı damarlar ameliyatsız açılıyor'

Samsunspor'da Muhsin Yıldırım'dan kötü haber

10 Samsunspor'da Muhsin Yıldırım'dan kötü haber


SIRADAKİ HABER