HaberlerAnkara haberNo Touch Lazer ile gözlüklerinize veda edin

No Touch Lazer ile gözlüklerinize veda edin - Ankara haber

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Çağlayan Aksu, 'No Touch Lazer' uygulamasının göz kırılma kusurlarını gidermek için kullanılan yöntemlerden sadece bir tanesi olduğunu belirterek, "Adından da anlaşılacağı gibi, göze dokunmadan uygulanan bir lazer tedavisidir" dedi.

No Touch Lazer ile gözlüklerinize veda edin

Ankara Özel Era Göz Hastalıkları Merkezi Başhekimi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Çağlayan Aksu, uzun süredir kullanılan klasik lazer prosedürlerini uygulamak için "göze dokunmak" gerektiğini belirterek, "Bu lazer ameliyatını tercih eden hastalar için endişe verici olabilir. No touch excimer ile yapılan lazer tedavisinin gözle hiçbir teması yoktur. Hastanın uzak ışık kaynağına ortalama 30 ile 50 saniye gibi kısa bir süre bakması yeterlidir. Bu özelliği ile göze temas hissini sevmeyen hastalar için en uygun yöntem no touch excimer lazer yöntemidir. En önemli avantajlarından birisi de diğer excimer lazer yöntemlerinin uygun olmadığı ince korneaya sahip hastalarda güvenle uygulanabilmesidir" diye konuştu.
Göz Hastalıkları Uzmanı Aksu, "Kimler excimer lazer ameliyatı olabilir? Uygulama nasıl yapılıyor ve uygulamanın avantajları nelerdir" sorularına şöyle cevap verdi:
"Göz kırma kusuru olan, 18 yaşını geçmiş ve gözlük değerleri son 1 yılda 0,50 diyoptriden fazla değişmemiş olanlar, -10 diyoptriye kadar miyopisi olanlar, -6 diyoptriye kadar astigmatı, +4 diyoptriye kadar hipermetropisi olanlar, kornea dokusunun kalınlığı yeterli olanlar, kollojen yapısını etkileyebilecek (Diyabet, romatizma gibi) sistemik hastalığı bulunmayanlar, gözlerinde ek başka bir hastalığı (kornea dikleşmesi- keratokonus, göz tansiyonu vb.) bulunmayanlar, yapılacak ön muayene ve tetkikler sonucunda, göz yapısı ve beklentileri ameliyata uygun bulunan kişiler excimer lazerle tedavi edilebilmektedir. No Touch Laser tedavi işlemi, sadece anestezik damla damlatılmasıyla yapılır ve uygulama sırasında hasta ağrı duymaz. Tedavi sırasında göze herhangi bir cihaz teması olmaz, lazer cihazından çıkan ışınlarla göze doğrudan tedavi yapılır. Tedaviden sonra gözlerin kapatılması gerekmez, hasta iki gözünü de açık tutarak evine gidebilir. Uygulama, aynı tedavi seansında iki göze birden yapılır. Hasta eve gittikten sonra 36 saat süreyle gözlerde batışma, kızarma, ışıktan rahatsız olma ve televizyondaki küçük yazıları bulanık görme türü yakınmalar yaşayabilir. Tedaviden sonraki 4. günde hasta bilgisayarda çalışma ve otomobil kullanma dahil her türlü işini yapabilir."

No Touch Lazerin avantajları
Bıçak ve kesi yoktur. Bıçağa ve kesiye bağlı komplikasyon riski içermez. Nispeten ince kornealar için de kullanılabilir. Göz içi basıncını artırma riski yoktur. Korneadaki duyu sinirlerine zarar vermez. Kuru gözlere neden olmaz. Korneanın biyomekanik bütünlüğünü bozmaz. Hem hasta açısından hem hekim açısından en az riskli ve en güvenilir yöntemdir.

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da trafik kazası: aynı aileden 4 kişi yaralandı

1 Samsun'da trafik kazası: aynı aileden 4 kişi yaralandı

Samsun'da kamyon tıra arkadan çarptı: 2 yaralı

2 Samsun'da kamyon tıra arkadan çarptı: 2 yaralı

Samsunspor Dünya'da 10 numara

3 Samsunspor Dünya'da 10 numara

Samsun'da 220 Bin TL'si dolandırıldı

4 Samsun'da 220 Bin TL'si dolandırıldı

Ordu'daki gökdelenlerin yıkımı 12 gündür sürüyor

5 Ordu'daki gökdelenlerin yıkımı 12 gündür sürüyor

Samsun'daki bu bina yıkımı bekliyor

6 Samsun'daki bu bina yıkımı bekliyor

Motosikletli kurye yolda bulduğu içi para dolu cüzdanı polise teslim etti

7 Motosikletli kurye yolda bulduğu içi para dolu cüzdanı polise teslim etti

Otomobil ile kamyonet kafa kafaya çarpıştı: 1 ölü 3 yaralı

8 Otomobil ile kamyonet kafa kafaya çarpıştı: 1 ölü 3 yaralı

Fındık fiyatları ne kadar? 22 Şubat Cumartesi il il güncel fındık fiyatları

9 Fındık fiyatları ne kadar? 22 Şubat Cumartesi il il güncel fındık fiyatları

Otomobil polis otosuna çarptı: 2'si polis 3 yaralı

10 Otomobil polis otosuna çarptı: 2'si polis 3 yaralı


SIRADAKİ HABER