HaberlerDiş Beyazlatma Nedir? Diş Beyazlatma İşlemi Hakkında Detaylar?

Diş Beyazlatma Nedir? Diş Beyazlatma İşlemi Hakkında Detaylar?

Dişlerin sağlığı kadar temizliği de son derece önemli. Bembeyaz dişler, estetik açıdan mükemmel bir görüntüye sahip oluyor. Ancak; herkes bembeyaz dişlere sahip olamıyor. Kimi hastaların kendi diş renkleri sarı olabiliyor.

Diş Beyazlatma Nedir? Diş Beyazlatma İşlemi Hakkında Detaylar?

Bazı hastaların ise sık tükettiği diş rengini etkileyen alışkanlıklarından dolayı dişlerde renk değişimi görülebiliyor. Bu durumlarda hasta düzenli olarak diş fırçalasa da istenen beyazlığa ulaşılması mümkün olmuyor. Beyazlatma için uzman tarafından işlem uygulanması gerekiyor. Ancak; bu uygulamalar ile dişlerin beyazlaması sağlanıyor. Ankara diş beyazlatma  doktoru Ela Çabuk diş beyazlatma hakkında merak edilenleri anlattı.

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma; dişlerin beyazlaşmasını ve renk değiştirmelerinin azalmasını sağlayan özel bir işlemdir. Bu işlem beyazlatma jelleri yardımıyla gerçekleştirilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma işlemi iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Ofis tipi beyazlatma diğer yöntem ise ev tipi beyazlatmadır. Son derece basit bir işlem yapılarak uygulama tamamlanır. Hızlı ve etkili bir beyazlatma sağlanır.

Ofis Tipi Beyazlatma

Ofis tipi beyazlatma; klinik ortamında yaklaşık olarak bir saatlik süreyle gerçekleştirilen işlemdir. Renklenmiş ve renk değiştirmiş dişlerin dış yüzeyine beyazlatıcı jeller sürülür. Özel olan bir ışıkla reaksiyona girer. On beş dakikalık periyotlarla iki ya da üç periyod olarak uygulanır. Bu tip beyazlatma da bir seansta renk değiştirmiş dişler üç dört ton diş renginde açılma sağlanır. Uygulama sürecinde hasta çay kahve ve sigara gibi alışkanlıklarından uzak durmak durumundadır. Bu tür alışkanlıklar dişlerin renginde değişime neden olurlar. Bu da işlemin başarı oranını düşürür.

Ev Tipi Beyazlatma

Ev tipi beyazlatma; bu beyazlatma yöntemi ofis tipi beyazlatmaya göre daha uzun zaman almaktadır. Dişin yüzeyindeki renk değişimlerine bağlı olarak tedavi süresi değişebilir. Genellikle beş ile yedi gün arasında değişir. Bu tedavi şeklinde beyazlatma öncesi hastaya özel bir ağızlık verilir. Bu ağızlığın içine beyazlatma jelleri konarak uygulanır. Jellenen ağızlık gün içinde dört ile sekiz saatlik süreyle dişlere takılır. Böylece diş beyazlatma işlemi sağlanır. Bu iki tip beyazlama işlemleri, hastaya göre belirlenir.

Diş Beyazlatma İşleminde Başarı Oranı Nedir?

Yapılan araştırmalar ve işlemin uygulandığı kişiler üzerinde yapılan gözlemler sonucunda diş beyazlatma işleminin başarı oranı oldukça yüksektir. Özellikle kahve, çay, sigara ve yaşa bağlı olarak oluşan renklenmelerde hastalar bu işlemden tatmin olmaktadır.

Diş Beyazlatma Kalıcılığı Ne kadar?

En çok merak edilen sorulardan biri de bu işlemin kalıcılığıdır. İşlemin kalıcılığı kişiden kişiye değişebilmektedir. Dişlerdeki beyazlık, üç ay ile üç dört yıl arası devam edebilmektedir. Ancak; çay, kahve, sigara gibi alışkanlığı olan kişilerde diş beyazlatma işleminin ömrü daha kısa olabilmektedir.
Dişler eski renklerine dönmeden altı ayda bir olmak üzere kontrole gidilmelidir. Bu kontroller sayesinde dişlerin beyazlığının daha uzun süre korunması mümkün olur. Bunun yanı sıra; tekrar diş beyazlatma maliyetinden de kurtulmuş olunur.

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da bir patron çalışanlarına 10 gün korona virüs tatili verdi

1 Samsun'da bir patron çalışanlarına 10 gün korona virüs tatili verdi

İlknur hemşire korona virüsünü yendi

2 İlknur hemşire korona virüsünü yendi

Samsunlu işadamı ABD'de korona virüsünden hayatını kaybetti

3 Samsunlu işadamı ABD'de korona virüsünden hayatını kaybetti

Samsunlu şehidin kız kardeşi kansere yenik düştü

4 Samsunlu şehidin kız kardeşi kansere yenik düştü

İki köy daha Korana virüs karantinasına alındı

5 İki köy daha Korana virüs karantinasına alındı

Samsun'da buralara çocuklar alınmayacak

6 Samsun'da buralara çocuklar alınmayacak

Gece bekçiliği iş yeri önünde ölü bulundu

7 Gece bekçiliği iş yeri önünde ölü bulundu

Korona virüs vakasına giden 112 ekibine dehşeti yaşattı

8 Korona virüs vakasına giden 112 ekibine dehşeti yaşattı

Samsun'da otomobil takla attı

9 Samsun'da otomobil takla attı

Samsun'da kamyonet otomobile arkadan çarptı

10 Samsun'da kamyonet otomobile arkadan çarptı


SIRADAKİ HABER