HaberlerKocaeli haberBaşkan Büyükakın Avrupa Konseyi'nde 'terör' dersi verdi

Başkan Büyükakın Avrupa Konseyi'nde 'terör' dersi verdi - Kocaeli haber

Türkiye'yi temsil ettiği Fransa'daki Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin İzleme Komitesi Toplantısı'nda Avrupa Konseyi'nde konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, "Böyle bir terör örgütü ülkenizde olsa ve bu terör örgütünün mensubu devlet tarafından bir terör eyleminde etkisiz hale getirilse ve bir belediye

Başkan Büyükakın Avrupa Konseyi'nde 'terör' dersi verdi


Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Fransa'nın Metz kentinde yapılan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin İzleme Komitesi(YBYK) Toplantısı'nda bir konuşma yaptı. YBYK Türkiye Denetim Eş Raportörlerinin "Türkiye Denetim Raporu" ile ilgili denetim komisyonu toplantısında, Avrupa Yerel Yönetimler Özerlik şartının izlenmesi üzerine bir değerlendirme de yapan Başkan Büyükakın, röportörlerin dile getirdiği "Terörizm tanımı olmayan bir suç" ifadelerine karşılık vererek, "Avrupa Konseyi'nin, terörizmin önlenmesi sözleşmesi var. Terörizmin önlenmesi sözleşmesinin, beşinci maddesinde, 'terör suçunun işlenmesini teşvik etmek niyetiyle böyle bir eylemin dolaylı olsun ya da olmasın terör suçlarını savunmak, aleni teşvik suçudur' diyor" dedi.

Türkiye'de Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın İzlenmesi Raporu Türkiye Raportörleri Jakob Wienen ve Yoomi Renström'ün izleme ziyaretleri ile hazırladıkları ülke raporunun sunumu üzerine konuşmasını sürdüren Büyükakın, "Raportör Yoomi'nin ifade ettiği görevden alınan ve seçilmiş belediye başkanı dediği bu insanlar, terör suçunun övüldüğü eyleme katılıyor. Avrupa Birliği'nin de terör organizasyonu ve terör örgütü dediği PKK'nın düzenlemiş olduğu terör eylemine katılıyor. Bakın bunlar delilli ve bundan dolayı bu insanlar mahkemedeler. Yine bir başka örnek, Mardin Belediye Başkanı, terör örgütünün düzenlediği bir toplantısına katılıyor. Saygı duruşunda bulunuyor. Tırnak içinde belirtiyorum, terör örgütünün sözde şehitleri için saygı duruşunda bulunuyor. Az önce okuduğum terörizmin önlenmesi sözleşmesi diyor ki, bu terörü aleni teşviktir. Bizler burada somut konular üzerine konuşabilmeliyiz. Bu benim konuştuğum, spekülasyon değil. Neye işaret ediyorum, Avrupa Konseyi terörizmin önlenmesi sözleşmesinin beşinci maddesine de atıfta bulunuyorum. Bunlar somut şeyler. Bunlar spekülasyon değil. Terör suçunu nasıl anlamamız gerektiğinin ifadesini burada buluyoruz. Terörü alenen teşvik değil midir bunlar" diye konuştu.

İzleme komitesi üyelerine dönük gerçekleştirdiği konuşmaya örnekler vererek sürdüren Başkan Büyükakın, "Peki bir başka örnek gösteriyim size. Sizin ülkenizde PKK gibi bir terör organizasyonu olsa. Avrupa Birliği de PKK için bir terör organizasyonudur diyor. Böyle bir terör örgütü ülkenizde olsa ve bu terör örgütünün mensubu devlet tarafından bir terör eyleminde etkisiz hale getirilse ve bir belediye başkanınız o terör örgütünün mensubunun cenazesine araç ve cenaze aracı gönderse ne yapardınız? Bakın burada cenaze aracı yolluyor. Siirt Belediyesi'nin, Diyarbakır Belediyesi'nin ve Batman Belediyesi'nin aracı. Sormak istiyorum ne düşünürsünüz? Terörü alenen teşvik değil midir bu? Daha nasıl bir delil bekliyorsunuz. Yine aynı şekilde terör örgütü tarafından Türkiye'de çukur eylemleri yapıldı biliyorsunuz. Size gösterdiğimiz fotoğraflarda belediyenin aracı, kepçesi ve dozeri çukur kazmak için çalışıyor. Çukur kazsın diye o bölgeye yollanmış ve o bölgede çalışıyor. Bunların hepsi tespitlidir ve yargıya da konu oldu. Şu an size gösterdiğim diğer bir başka araç ki Türkiye'de belediyeler veya diğer kamu kurumları kendi araçlarının üzerine siyah plaka takarlar. Yani resmi araçlar siyah plaka takarlar. Siyah plakalı araçla, belediyenin aracıyla terör örgütüne bombalar gönderiliyor. Yakalanmış ve delillidir. Bu bahsettiğiniz ve seçilmiş belediye başkanı dediğiniz insanlar, bu suçlardan dolayı yargılanıyor" şeklinde konuştu.

İzleme komitesine "Siz Türkiye'yi ziyarete geldiğinizde İçişleri Bakanlığı'mızın yetkilileri sizleri bunlarla ilgili bilgilendirdi" diyerek raportörlerin kayyım atamalarını eleştiren tutumuna cevap vermeyi sürdüren Başkan Büyükakın, "Evet siz az önce konuşmanızda dediniz ki, 'Delillerin detayını incelemek bizim işimiz değil', ama bunlardan da bahsetmek, raporda bunlara da yer vermek, kuşkusuz daha adil olur. Türkiye'nin terör suçlarını, terörizmin tanımını orantısız bir şekilde tanımladığını söylüyorsunuz. Görevden almaların sistematik bir şekilde olduğunu söylüyorsunuz. Türkiye'de sistematik olan şey var o da terör örgütünün eylemleridir. Terör örgütü, ceza alması yakınlaşmış ve yargılamanın sonuna yaklaşmış şahısları özellikle aday olarak belirlemektedir. Bunu daha sonrasında gerek bu konseyde veya başka organlarda Türkiye'nin aleyhine delil olarak kullanmaktadır. Sistematik bir taktik olarak kullanılmaktadır. Türkiye'nin aleyhine kamuoyu oluşsun diye bunu sistematik bir şekilde yapmaktadır" ifadelerini kullandı.

Türkiye Raportörü Yoomi Renström'ün "Basit özgürlükler bile terör suçu olarak sayılıyor" söylemine de cevap veren Ulusal Heyet Başkanı Büyükakın şu ifadeleri kullandı: "Mesela nasıl basit özgürlükler terör suçu olarak sayılıyor? Burada örneklerini gösterdiğim teröristlere bomba vermek, belediyenin araçlarını teröristlere kullandırmak, bunlar basit eylemler midir? Terörist cenazelerine katılmak, konuşma özgürlüğü müdür? Mesela raporun 47. sayfasında 264'üncü paragrafta bu ifade ediliyor. Mesela konuşma özgürlüğü ve ifade özgürlüğü diyorsunuz, Allah aşkına bomba vermek, terörist cenazelerine katılmak, terörist eylemlerine destek vermek, ifade özgürlüğü müdür? Biz bunu neyle tanımlayacağız? Avrupa Konseyi'nin tanımını kullanmanız gerektiğini iddia ediyorum. Son olarak Türkiye'deki görevden almalarla görevden uzaklaştırmaları lütfen birbirinden ayırın. Görevden alma yargı kararıyla olur Türkiye'de. Belediye başkanının görevi sadece ve sadece yargı kararıyla son bulur. Ama görevden uzaklaştırma bir idari tedbirdir ve yasalarda karşılığı vardır."

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da iş adamı Oğuzhan Duran intihar etti

1 Samsun'da iş adamı Oğuzhan Duran intihar etti

Kırklarelispor - Yılport Samsunspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?

2 Kırklarelispor - Yılport Samsunspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?

Kayıp bekçinin cesedi bulundu

3 Kayıp bekçinin cesedi bulundu

Samsun'un 5 günlük hava durumu raporu! Kar ve yağmur uyarısı (21-25 Şubat)

4 Samsun'un 5 günlük hava durumu raporu! Kar ve yağmur uyarısı (21-25 Şubat)

Samsun'da otomobilin çarptığı kadın öldü

5 Samsun'da otomobilin çarptığı kadın öldü

Samsun'da adliyeye böyle götürüldüler

6 Samsun'da adliyeye böyle götürüldüler

Samsun'da fuhuş operasyonu: 3 kişi tutuklandı

7 Samsun'da fuhuş operasyonu: 3 kişi tutuklandı

Ürün Samsun çiftçisinin elinde kaldı

8 Ürün Samsun çiftçisinin elinde kaldı

Samsunlu işçinin feci ölümü

9 Samsunlu işçinin feci ölümü

Samsunspor'da keyifler yerinde

10 Samsunspor'da keyifler yerinde


SIRADAKİ HABER