HaberlerSamsun haberSamsun'da taksi plakaları ihaleyle satılacak

Samsun'da taksi plakaları ihaleyle satılacak - Samsun haber

Samsun Büyükşehir Belediyesi Şubat Ayı Komisyon Toplantısı'nda 35 adet taksi plakası ihaleyle satışlarının gerçekleşmesi için görüşülen madde oy birliği ile kabul edildi.

Samsun'da taksi plakaları ihaleyle satılacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi Şubat Ayı Komisyon Toplantısı, belediye binasındaki meclis toplantı salonunda Meclis Başkanvekili Nihat Soğuk başkanlığında yapıldı. 52 gündem maddesinin görüşüldüğü komisyonda danışman maaşları, SAMULAŞ kredi talebi ve şehir içinde hizmet verecek T plaka satışı gibi maddeler tartışıldı.

SAMULAŞ'IN KREDİ TALEBİNE ONAY

Komisyon toplantısında SAMULAŞ A.Ş.'nin tamirat ve teknolojik yenilikler için istediği kredi talebi komisyonda tartışıldı. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi grubu, SAMULAŞ'ın artık kredi isteyen değil, kara geçen bir şirket olması için çalışması gerektiğini söylediler. İYİ Parti grubu ayrıca 65 yaş üstü kişilerin mesai saatleri içinde yoğun iş giriş ve çıkışlarında ulaşım araçlarını ücretsiz kullanamamasının da bir öneri olduğunu söyledi. AK Parti ve MHP grubu ise SAMULAŞ'ın talebinin 10 yıllık tramvayların teknolojilerinin yenilenmesi ve bozulan cihazların tamiratı için kullanılacağını bildirdi. İlgili madde komisyonda oy birliği ile kabul edilerek, meclise havale edildi.

MECLİSTE MAAŞ TARTIŞMASI

Komisyonda "Büyükşehir Belediyesi Emrinde Başkan Danışmanı Olarak İstihdam Edileceklere Ödenecek Brüt Ücretlerin Tespiti" maddesi de görüş ayrılıklarına neden oldu. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi grubu üyeleri Samsun Büyükşehir Belediyesinin danışmana ihtiyacı olmadığını ve verilecek ücretin göreve yeni başlamış lisans mezunu bir memur maaşını geçmemesi gerektiğini söylediler. AK Parti ve MHP grubu ise verilecek ücretin kanun çerçevesinde yönetmelik gereği genel sekreter maaşının yüzde 75'ini geçmeyecek şekilde olması gerektiğini dile getirdi. Yapılan tartışmaların ardından oylanan madde oy çokluğu ile kabul edilerek, meclise havale edildi.

35 ADET TAKSİ PLAKASI İHALE İLE SATIŞA ÇIKACAK

T plakaların satışı konusunda bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanvekili Taner Tolgay, "1989 yılında ilk T plakalar tasarlanırken Samsun'a 576 adet T plaka verilmiş. 4 adet dolmuş hattı kurulurken, T plaklardan feragat ederek D plakalara geçiş yapılmış. Bugün 1. hatta 132 adet D plaka var. Bu, 132 T plaka feragat ederek D plakaya geçmiş demektir. Bizim Atakum ilçesinde nüfus artış oranına dahil bir araştırma yapıldı. İlçede aşırı derecede taksi talebi var. Biz de emniyet ve vergi dairesi ile ortak bir çalışma yaptık. Boşta olan T plakaları tespit ettik. Onların satışlarını gerçekleştirmek istiyoruz. Şu anda 35 adet T plaka tespit ettik. Bunlar kullanılmayan ve boşa düşmüş plakalardır. Komisyondan olur aldıktan sonra İçişleri Bakanlığına yazı yazacağız. Onlardan olumlu görüş alınca da fiyatlar belli olacak" dedi.

Madde üzerine söz alan bazı meclis üyeleri Samsun'da taksi plakalarının ortalama 850 bin TL olduğunu ve bu plakaların gerçekten taksicilik yapacak kişilere satılması gerektiğini ifade ettiler. Büyükşehir bürokratları da bu plakaların en az 2 senedir taksicilik yapan ve belgesi olan kişilere ihale ile satılabileceğini söylediler. Söz konusu madde oy birliği ile kabul edildi.

İlgili komisyonlardan meclise havale edilen maddeler 14 Şubat Cuma günü Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinde karara bağlanacak.

 

EN ÇOK OKUNANLAR

İdlip şehidi Samsun'da göz yaşı içinde karşılandı

1 İdlip şehidi Samsun'da göz yaşı içinde karşılandı

Samsun şehidi anaocağında

2 Samsun şehidi anaocağında

29 Şubat Cumartesi Samsun hava durumu

3 29 Şubat Cumartesi Samsun hava durumu

Kız yurdu öğrencileri şehitler için yürüdü

4 Kız yurdu öğrencileri şehitler için yürüdü

Bursa'da şehitler için birlik ve beraberlik konvoyu

5 Bursa'da şehitler için birlik ve beraberlik konvoyu

Samsunspor'da Gökhan yok İlyas var

6 Samsunspor'da Gökhan yok İlyas var

Tarihi eser kaçakçılarına jandarma engeli

7 Tarihi eser kaçakçılarına jandarma engeli

İstanbul'da şehitler için sürücüler konvoy oluşturdu

8 İstanbul'da şehitler için sürücüler konvoy oluşturdu

Kastamonu'da trafik kazası: 1 yaralı

9 Kastamonu'da trafik kazası: 1 yaralı

Fındık fiyatları ne kadar? 29 Şubat Cumartesi il il güncel fındık fiyatları

10 Fındık fiyatları ne kadar? 29 Şubat Cumartesi il il güncel fındık fiyatları


SIRADAKİ HABER