HaberlerIsparta haberÖğrencilere organ bağışının önemi anlatıldı

Öğrencilere organ bağışının önemi anlatıldı - Isparta haber

TED Isparta Kolejinde eğitim gören lise öğrencileri ve öğretmenlerine Organ Bağışı ve Önemi konulu farkındalık konferansı düzenlendi.

Öğrencilere organ bağışının önemi anlatıldı

Türk Eğitim Derneği (TED) Isparta Koleji Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Yasemin Gedik aracılığıyla düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Süleyman Demirel Üniversitesi Organ Ve Doku Nakli Koordinatörü Mehmet Zeki Er, "18 yaşına gelmiş akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. Organ bağışı yapılmış olsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Örneğin kişi evde, sokakta, acil serviste veya hastanelerin herhangi bir servisinde ölmüş ise organları kullanılamaz. Yalnızca yoğun bakım ünitelerinde solunum cihazına bağlı olarak ölen, yani beyin ölümü gerçekleşen kişilerin organları nakledilebilir" dedi.
Kalp, Karaciğer, Böbrek, Pankreas, Akciğer, Deri, Kornea, İnce barsak, Kemik, Kas dokusu, Kıkırdak, Tendon, Yüz ve saçlı deri, Ekstremite (kol bacak), üst solunum yolu, üst sindirim yolu gibi organların bağışlanabileceği bilgisini veren Er, "Burada önemli olan iki konu var. Birincisi nakil işlemleri Sağlık Bakanlığı bünyesinde Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından yürütülmekte ve yapılan tüm işlemler kayıt altına alınıp belgelenmektedir. İkincisi ise bağış olmadan organ naklinin mümkün olmayacağıdır. Bu nedenle farkındalık daha da artırılmalı ve gömülmesi gereken bir şey varsa Robert Test' in dizelerinde olduğu gibi hatalar ve insanlara olan önyargılar gömülmelidir, herkesi organ bağışı konusunda önceden bilgilendirmeliyiz" ifadelerinde bulundu.

"Geleceğimiz bu çocuklar"
Verilen farkındalık semineri sonrası ortaokul ve lise müdürü Fatma Münire Yıldız tarafından organ ve doku nakli koordinatörü Mehmet Zeki Er'e TED Isparta Koleji tarafından Elazığ/Bademli' de TEMA aracılığı ile bağış yapanlar adına 5 adet fidan dikildiğini gösterir belge takdim edildi. Kendisinin de 12 yıldır organ bağışçısı olduğunu söyleyen Okul Müdürü Yıldız, "Konferans çok faydalı geçti; geleceğimiz bu çocuklar, çocuklarımız sayesinde sorunlarımızın hepsini aşacağız" diye belirtti. Konferans daha sonra öğrenciler ve öğretmenler tarafından soru-cevap yapılarak ve öğrenciler tarafından hazırlanan 'Organ Bağışı'nın önemi' konulu resim sergisi gezilerek tamamlandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Dünya'da 10 numara

1 Samsunspor Dünya'da 10 numara

Samsun'da trafik kazası: aynı aileden 4 kişi yaralandı

2 Samsun'da trafik kazası: aynı aileden 4 kişi yaralandı

SAMSUNSPOR MAÇ SAATİNİ BEKLİYOR

3 SAMSUNSPOR MAÇ SAATİNİ BEKLİYOR

Samsun'da dede ve torunu zehirlendi

4 Samsun'da dede ve torunu zehirlendi

Samsun'da kamyon tıra arkadan çarptı: 2 yaralı

5 Samsun'da kamyon tıra arkadan çarptı: 2 yaralı

Samsun'da 220 Bin TL'si dolandırıldı

6 Samsun'da 220 Bin TL'si dolandırıldı

Samsun'daki bu bina yıkımı bekliyor

7 Samsun'daki bu bina yıkımı bekliyor

Ordu'daki gökdelenlerin yıkımı 12 gündür sürüyor

8 Ordu'daki gökdelenlerin yıkımı 12 gündür sürüyor

Samsunspor'dan muhteşem dönüş

9 Samsunspor'dan muhteşem dönüş

22 Şubat Cumartesi Samsun hava durumu

10 22 Şubat Cumartesi Samsun hava durumu


SIRADAKİ HABER