HaberlerDr. Feyzi Gökosmanoğlu: İyot Eksikliği Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor

Dr. Feyzi Gökosmanoğlu: İyot Eksikliği Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor

Medicana Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları bölümünden Uzmanı Dr. Feyzi Gökosmanoğlu iyot eksikliği konusunda uyarılarda bulundu

Dr. Feyzi Gökosmanoğlu: İyot Eksikliği Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor

İyot molekülleri vücutta çok önemli görevleri olan tiroid hormonlarının üretiminde kullanılır. Tiroid hormonlarının üretiminde sorun yaşanırsa, zeka gelişiminden, büyümeye, bağışıklık sisteminden, sindirim ve kalp damar sistemine kadar birçok hayati yapı zarar görür.
Kalp hastalıklarına neden olur
Medicana Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları bölümünden Uzmanı Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, yaptığı açıklamayla iyot eksikliği yaşayan bireylerin karşı karşıya olduğu risklere dikkat çekerek, iyot eksikliğinin meme kanserinden, kalp damar hastalıklarına kadar çok geniş bir sağlık sorunlarına yol açabileceğini ifade etti.
Çocuklar öğrenme güçlüğü yaşar
Dr. Gökosmanoğlu, şunları söyledi: “Özellikle okul çağındaki çocukların öğrenme yeteneğinde azalmaya, algılama güçlüğüne, zeka geriliğine dahi neden olabilen iyot eksikliği, kadınlarda düşük yapmaya, gebe kalmada zorluğa neden olmaktadır.
Sigara kullananlar risk altında
Özellikle iyotlu tuz kullanmayanlarda görülmekle birlikte, sigara kullananlar, deniz ürünleri ve hayvansal gıda tüketmeyenler, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası ve soya gibi besinleri çiğ tüketenler, iyot eksikliğine maruz kalmaktadır. İyotlu tuz tüketimi, ihmal edilmemelidir.”
Tiroid bezi büyümeye başlar
Uzm. Dr. Gökosmanoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı: “Tiroid bezi hastalıklarının (guatr) ülkemizde sadece Karadeniz değil tüm bölgelerimizde sık görülmektedir ve bunun ülkemizde böylesine yoğun görülmesinin en önemli nedeni iyot ve selenyum eksikliğidir. Yeterli iyot alınmazsa, tiroid bezi büyümeye başlar ve beraberinde diğer sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Eskiden ülkemizde guatr sorumlusu olarak düşünülen karalahana, turp, şalgam, kabak, karnabahar gibi sebzelerin tüketilmesinde guatr açısından sakınca bulunmamakla birlikte, guatr varsa soya fasulyesi ve soyalı ürünlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.“

EN ÇOK OKUNANLAR

Sinoplu sporcudan büyük başarı

1 Sinoplu sporcudan büyük başarı

Sosyal medyada küfürleştiği şahsı sokakta bacağından vurdu

2 Sosyal medyada küfürleştiği şahsı sokakta bacağından vurdu

Takla atan otomobil tramvay yoluna devrildi: 2 yaralı

3 Takla atan otomobil tramvay yoluna devrildi: 2 yaralı

Ehliyetsiz sürücü polisten 5 kilometre kaçabildi

4 Ehliyetsiz sürücü polisten 5 kilometre kaçabildi

Osmaniye'de polis uygulaması

5 Osmaniye'de polis uygulaması

Çadır kentte yangın çıktı, 8 kişi dumandan etkilendi

6 Çadır kentte yangın çıktı, 8 kişi dumandan etkilendi

Sakarya'da akrabalar arasında silahlı kavga: 3 yaralı

7 Sakarya'da akrabalar arasında silahlı kavga: 3 yaralı


SIRADAKİ HABER