HaberlerSamsunlu kadınlar isyanda

Samsunlu kadınlar isyanda

Samsunlu bir grup kadın, Kayseri'de cinsel saldırıya uğradıktan sonra intihar eden 18 yaşındaki Cansel için eylem yaptı. Grup adına açıklama yapan Şeyma Özberk, ''Başka Canseller olmasın diye tüm isyanımızla sokaklardayız'' dedi

Samsunlu kadınlar isyanda

Samsunlu bir grup kadın, Kayseri'de matematik öğretmeni tarafından cinsel saldırıya uğradıktan sonra intihar eden 18. yaşındaki Cansel için protesto eylemi gerçekleştirdi. Öğretmenevi önünde toplanan grup, slogan ve ıslıklar eşliğinde Çiftlik Caddesi üzerinde yürüdü.

TACİZLER ARTTI
Grup adına açıklama yapan Şeyma Özberk, üniversitelerde ve liselerde erkek eğitmenlerin genç kadınlara uyguladığı cinsel saldırıların ayyuka çıktığını ifade ederek, ''Eğitim kurumlarınında yaşanan cinsel saldırılar karşısında, erkeği kollayan yanlı tutum takınmaları ve herhangi bir yaptırımda bulunmaması her gün yeni tacizlere ve cinayetlere neden oluyor. Bunun son örneği 18 yaşında hayatının baharında olayın utancına daha fazla dayanamayıp intihar eden Cansel. Bu utanç aslında Cansel'e değil öğretmene ve onu koruyan yönetime ait. Erkek egemen eğitim sistemi ve erkek zihniyeti gencecik yaşta Cansel'in yaşamını yitirmesine neden oldu. Başka Canseller olmasın, faillere saygın tutum, haksız tahrik ve iyi hal indirimleri uygulanmasın diye tüm isyanımızla sokaklarda olacağız. Yeni kadın cinayetlerinin yaşanmaması, yaşam hakkımız ve özgürlüğümüz için kadın dayanışmamızı ve mücadelemizi büyüteceğiz'' diye konuştu.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER