Vali Osman Kaymak: 'Samsun'a değer katmalıyız'

Vali Osman Kaymak: 'Samsun'a değer katmalıyız' - Samsun haber

Samsun Valisi Osman Kaymak, 'Samsun'un sosyal ve ekonomik yönden gelişmesi bizleri yakından ilgilendiriyor. Bizler Bayburt kültürünü unutmadan Samsun'a değer katmak durumundayız'' dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak, Cumartesi günü saat 19.00'da Samsun-Bayburt Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi'nde düzenlenen, 'Bayburt'un Düşman işgalinden Kurtuluşunun 102. Yıldönümü' anma programına katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, Türkiye İmam Hatip Okulları Üçüncüsü Doğukan Korucu tüm şehitlerimiz için Kur'an-ı Kerim tilaveti okudu. Daha sonra İlkadım Belediyesi Nefes Türk Halk Müziği Korosu tarafından Bayburt türküleri konseri verildi.

Vali Osman Kaymak: 'Samsun'a değer katmalıyız'

SAMSUN'UN ESKİ HEMŞERİ DERNEKLERİNDENİZ

Konserin ardından Bayburt Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hakan Tali programda yaptığı konuşmasında, "Bu gururu bizlere yaşatan ecdadımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Güzel Bayburt'umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 102. Yıl dönümü münasebetiyle düzenlemiş olduğumuz programımıza hoş geldiniz. Derneğimiz 1965 yılında kurulan Samsun'un en eski hemşeri derneklerinden biridir. Dernekçilikte bir çınar haline gelen kuruluşumuz bünyesinde, hemşerilerimize çeşitli enstrüman kursları, bar ekibimizin çalışmaları gibi birçok kültürel kurs faaliyetleri yürütmekteyiz. Bu gecenin düzenlenmesinde başta Sayın Valimiz Osman Kaymak olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Vali Osman Kaymak: 'Samsun'a değer katmalıyız'

GÜZEL ŞEYLER DUYDUK

Samsun Valisi Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, "Bayburt'un düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümü' gecesine hoş geldiniz diyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bu gecede aranızda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Arkadaşlar güzel Bayburt'umuzun kurtuluşunu Samsun'da kutluyoruz. Samsun'da ki Bayburtlular atalarına, şehitlerine saygı olarak bugünleri anıyor. Bu geceler Bayburtluları bir araya topluyor. Kültürümüzü ve tarihimizi konuşuyoruz. O yönüyle çok anlamlıdır. Biz Samsun'da yaşayan Bayburtlular olarak Bayburt kültürünü anlatmak durumundayız. Bayburtlular gerçekten vatan millet duygusu yüksek dürüst insanlardır. Otuz yıllık memuriyet hayatımda çalıştığım yerlerde Bayburtluların yiğitlikleri, dürüstlükleri ve inançları konuşulmuştur. Görev yaptığımız yerlerde Bayburtlular için güzel şeyler duyduk'' diye konuştu.

Vali Osman Kaymak: 'Samsun'a değer katmalıyız'

HEMŞERİ DERNEKLERİ SAMSUN'A DEĞER KATIYOR

Samsun'daki hemşeri derneklerinin Samsun'a değer kattığını ifade eden Vali Kaymak, ''Biliyorsunuz Samsun'da Gümüşhaneli, Trabzonlu ve Ordulu değerli hemşerilerimiz var. Biz her zaman söylüyoruz. Bizler Bayburt kökenli Samsunlularız. Çünkü Samsun'da yaşıyoruz. Samsun'un sosyal ve ekonomik yönden gelişmesi bizleri yakından ilgilendiriyor. Bizler Bayburt kültürünü unutmadan Samsun'a değer katmak durumundayız. Bayburtlu kimdir?Bayburtlu dürüsttür, onurludur, vatanseverdir, kimseye muhtaç olmamak için çalışır, alın teri en kutsal kazancıdır'' açıklamasında bulundu.

SAMSUN, BÜYÜK POTANSİYEL T AŞIYOR

Vali Kaymak sözlerini şu şekilde sürdürdü: ''Tarım, sağlık, turizm, sanayi, ticaret merkezleri ile Samsunumuz büyük bir potansiyel taşıyor. Bu şehirde yaşayacaksak, bu şehrin sorunlarının tespitinde ve teşhisinde siyaset ayrımı gözetmeden bir araya gelmeyi bilmeliyiz. Bir araya geldiğimizde şehrimizde bereket olur, iş olur, aş olur. Bu şehrin geleceği, güzelliği ve huzuru için bir ve beraber olalım.''

FAALİYETLERE KATILIN

Samsun Valisi olarak 2,5 yıldır görev yaptığını belirten Kaymak, ''Zaman zaman bu gecelerin sayesinde ve diğer zamanlarda Bayburtlu hemşerilerimle bir araya geliyorum. Bayburt Kültür ve Yardımlaşma Derneğimiz bizim ortak buluşma yerimizdir. Lütfen oraya geliniz ve faaliyetlere katılınız'' şeklinde konuştu

BU COĞRAFYADA BİZİ RAHAT BIRAKMAYACAKLAR

100 yıl önce başlayan mücadele hala bitmediğini söyleyen Vali Kaymak, ''Bu güzel coğrafyada bizi rahat bırakmayacaklar. Onlara vereceğimiz en güzel cevap birlik ve beraberliğimizdir. Daha nice güzel ortamlarda, güzel günlerde buluşmak temennisiyle tekrar hoş geldiniz diyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum." açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından Valimiz Sayın Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından milli müsabakalarda derece yapmış Bayburtlu sporculara plaket verildi.

Daha sonra Bayburt Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hakan Tali, Derneğin Onursal Başkanlık Beratını Valimiz Sayın Osman Kaymak'a takdim etti. Ardından Bayburt deve güreşi ve Derneğin Bayburt Bar Ekibi tarafından Halk Oyunları gösterisi sunuldu. Ardından sanatçı Mustafa Serken ve Sezai Seçen, Bayburt ve çeşitli yörelere ait türküleri seslendirdi.

Programın sonunda Vali Sayın Osman Kaymak, protokol üyeleri ve katılımcılar ile birlikte günün anısına toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

'Bayburt'un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl Dönümü' programına ayrıca, Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş ve Bedri Yaşar, Bayburt Milletvekili Fetani Battal, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Samsun İlçe Kaymakamları, Samsun İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Samsun İlçe Belediye Başkanları, Demirözü Belediye Başkanı Aslan Gürel, Arpalı Belde Belediye Başkanı Abdurrahman Polattimur, Gökçe Dere Belde Belediye Başkanı Yavuz Bakır, dernek başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, davetliler ve çok sayıda Bayburtlu katıldı.